Zástupci Zdravotnické záchranné služby MSK dnes (pátek 25. června) zavítali do základní školy T.G. Masaryka ve Fulneku. Důvodem jejich návštěvy bylo ocenění mladého zachránce. Vyzdvihnout příkladné jednání přišli ředitel územního odboru ZZS MSK Nový Jičín, MUDr. Petr Blabla a záchranář Ondřej Souček.

Třináctiletý Josef Hradil, který právě končí sedmou třídu, se před měsícem stal účastníkem krizové situace, v níž se zachoval velmi příkladně. Cestou do školy uviděl staršího muže, který jevil příznaky zdravotních obtíží, následně zkolaboval a zůstal ležet bez známek života. Chlapec nezaváhal, duchapřítomně aktivoval tísňovou linku 155 a přivolal záchranáře. Navíc po příjezdu první posádky, která začala postiženého resuscitovat, zůstal na místě události a pomáhal zdravotníkům.

Záchranář Souček poznamenal: „Dvoučlenná posádka RZP z blízké základny, která byla u pacienta před příjezdem lékařského týmu, měla plné ruce práce a chlapec jí asistoval při snaze o záchranu pacienta podle pokynů záchranářky. Takto bezprostředně a ochotně mnohdy nepomohou ani dospělí svědkové události“.

Příznačné je, že Josef o svém činu neřekl ani svým spolužákům a velmi skromně považoval svůj čin za zcela samozřejmý. Jeho snaha i následná péče záchranářů sice byla neúspěšná a pacienta se nepodařilo zachránit, ale to vůbec nic nemění na morální hodnotě chlapcova činu.

„Náhlá zástava oběhu, ke které u pána došlo, je stav, který končí smrtí často. Jen necelou polovinu takto postižených se nám podaří zresuscitovat a pouze přibližně každý sedmý se vrátí zpět do plnohodnotného života. Rozhodné jednání, rychlá a účinná pomoc, však vždy znamenají vyšší naději na přežití. Josef svým jednáním takovou naději poskytl. A za to mu patří jednoznačně poděkování. Může být příkladem nejen svým spolužákům, ale i dospělým“, řekl ředitel Petr Blabla.

Záchranáři Josefovi předali tašku s dárkovými předměty záchranné služby a také originální záchranářské tričko, které je součástí služebního oděvu Moravskoslezských záchranářů. K ocenění chlapce se drobnými dárky připojil rovněž Nadační fond Kryštůfek, který je patronem nejen dětských pacientů na palubách sanitek, ale podporuje také edukaci dětí v dovednosti poskytování první pomoci.

Setkání se zúčastnil také starosta Fulneku, Petr Ertelt, jenž mladému zachránci předal upomínkový list a dárky od města Fulnek.

Pozn.: Text převzat z tiskové zprávy Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje.