O nadačním fondu

Posláním nadačního fondu je pomoc dětem, které se ocitnou v péči zdravotnických záchranářů a personálu urgentních příjmů nemocnic. Od roku 2022 jsme členem Aliance odpovědných pořadatelů veřejných sbírek.

Kryštůfek pomáhá zraněným nebo nemocným dětem na palubách sanitních vozů i helikoptér, snižuje jejich úzkost a obavy.

Stejně působí i v situaci, kdy se dítě ocitne na urgentním příjmu v nemocnici. Tím ulehčuje práci záchranářům, doktorům i zdravotnickému personálu.

S pomocí Kryštůfka lze snadněji navázat potřebný kontakt s dítětem a získat jeho důvěru při ošetřování.

Zároveň podporujeme organizace, které jsou do zdravotnické záchranné pomoci zapojeny. Poskytujeme podporu a pomoc jejím současným i bývalým zaměstnancům. 

Pod záštitou Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR realizujeme veřejné sbírky pro zdravotnické záchranáře, kteří se ocitnou v tíživé životní situaci. 

Chcete pomáhat společně s námi zdravotnickým záchranářům? Máte možnost zaslat libovolnou výši svého finančního daru na transparentní sbírkový účet vedený u FIO banky číslo účtu: 2601650761/2010 

Pokud jste se rozhodli klikněte na tlačítko „Pomoc záchranářům níže“.  Děkujeme, že pomáháte společně s námi. Potvrzení daru vám rádi vystavíme. Pro jeho vyžádání klikněte na odkaz.

MUDr. Marek Dvořák, PhD., MBA 
vedoucí lékař
Odbor vzdělávání a řízení kvality 

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje
Hradecká 1690/2A, 500 12 Hradec Králové.

„Kryštůfka záchranáře osobně vnímám jako nedílnou součást vybavení našich vozidel i vrtulníku. Jedná se o hračku, s jejíž pomocí leckdy prolomíme pomyslnou bariéru mezi námi a dětským pacientem. Výjezd záchranky je pro rodiče i dítě často velice stresující, doma se rodině objeví i 6 cizích lidí v reflexním oblečení a chtějí se dítěte, které trpí nějakým úrazem nebo bolestí dotýkat, vyšetřovat ho. Je proto dobře, že s sebou máme pomůcku, díky které se pozornost dítěte může upnout jiným směrem a pomůže našemu dětskému pacientovi jeho strasti překonat snáz. Nemálo dětí si Kryštůfka natolik oblíbí, že i po návratu z nemocnice je jejich hlavním plyšovým kamarádem. 

PhDr. Lukáš Humpl
člen správní rady nadačního fondu Kryštůfek
tiskový mluvčí 

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje

Na základě zkušeností záchranářů i objektivně zjištěných dat lze konstatovat, že projekt „Kryštůfek záchranář dětem“ se v praxi ZZS MSK plně osvědčil. Děti reagují na darovanou hračku pozitivně ve velké většině případů a plyšové postavičky usnadňují práci samotným zdravotnickým  záchranářům při ošetřování dětí. Záchranná služba má jednoznačný zájem, aby projekt „ Kryštůfek dětem“ i nadále pokračoval.

Historie nadačního fondu

Zakladatelem Nadačního fondu byla společnost  KAPITOL pojišťovací a finanční poradenství, a.s. v roce 2009.  Hlavním důvodem pro vznik nadačního fondu byla myšlenka jednoho z finančních poradců pana Milana Kopčila a PHDr. Lukáše Humpla zdravotnického záchranáře, pomoci zraněným dětem, které se ocitnou samy po úraze v péči zdravotnických záchranářů na palubě vrtulníků a sanitních vozů zdravotnické záchranné služby.  Vznikl Kryštůfek záchranář v podobě 30 cm velké hračky, která měla děti utěšit a pomoci jim zvládnout obavy a stres z ošetření. Zároveň měl Kryštůfek pomoci zdravotnickým záchranářům navázat komunikaci s ošetřovaným dítětem. 

Nadační fond Kryštůfek se stal samostatným subjektem, neziskovou organizací dne 14. 6. 2014, kdy byl zapsán do veřejného rejstříku, vedeného po spisovou značkou  N 507 vedená u Krajského soudu v Brně, IČO 03038637.

Účelem nadačního fondu je podpora zdravotnického vzdělání dětí a dále pomoc dětem, které se ocitnou v péči záchranářů. Jde například o znalosti první pomoci a resuscitace, o schopnosti jak se zachovat v krizových situacích a o další základní zdravotnické dovednosti. Účelem nadačního fondu je rovněž podporovat organizace, které jsou do zdravotnické záchranné pomoci zapojeny a poskytovat podporu a pomoc v tíživé životní situaci současným i bývalým zaměstnancům zdravotnické záchranné služby dle zákona o zdravotnické záchranné službě a jejich rodinám