Archív článků

26.6.2019 Pardubice – Bezpečně na prázdniny s Kryštůfkem

V paláci AFI se konala pro školní mládež (děti) veliká akce Bezpečně na prázdniny se zastoupením všech složek Integrovaného záchranné systému. Zúčastnili se tedy i zdravotničtí záchranáři PaK a Kryštůfek nemohl chybět. Hlavním cílem bylo připomenout dětem, aby na sebe o prázdninách dávaly pozor, zbytečně neriskovaly a co mají dělat, když by se dostaly „do maléru".

Na našem stanovišti se Malovalo s Kryštůfkem. Celkem vzniklo 88 výkresů, což není na tak velkou celodenní akci nějak mnoho. Přičítáme to trochu skutečnosti, že naše stanoviště nebylo zcela v centru dění. Příště budeme usilovat o lepší umístění, abychom byli více na očích.

Děkuji mnohokrát týmu poradců Kapitolu, jmenovitě Ivo Benešovi, řediteli ve Vysokém Mýtě a Janu Krejčímu, řediteli ve Svitavách. Jak známo, je to právě Kapitol pojišťovací a finanční poradenství, a.s., který je hlavním mecenášem projektu Kryštůfek záchranář a jeho poradci přispívají nejen finančně, ale také svým časem a energií.

Jan Svoboda

Předseda správní rady NFK

 
17.6.2019 Teplice – Kryštůfek v MŠ Na Kopečku

Již po čtvrté uspořádali lidé z Teplického Kapitolu a.s. akci Malování s Kryštůfkem v MŠ na Kopečku a akce se opět vydařila. Přítomni byli záchranáři ZZS Teplice a hasiči SDH Úpořiny. Letos dorazilo přes 50 dětí i s rodiči a přítomni byli i žáci ZŠ Maršovská. Na úvod bylo řečeno pár vět o nadačním fondu a přítomní poznali, že tato činnost má smysl. Poté již děti netrpělivě vyhlížely vidinu, kdy namalují obrázek s Kryštůfkem, budou si moci prohlédnout sanitní a hasičský vůz, který byl v teplém slunečním dni naplněn vodou a budou si moci vyzkoušet roli hasiče v akci.

Celkově děti pečlivě namalovaly přes 50 pěkných obrázků. Zároveň se přiučily pod dozorem záchranářů, jak poskytnout první pomoc. Děkuji ZZS Teplice a SDH Úpořiny za účast a také kolegyním Radce Čermákové, Heleně Tvrzníkové, Lucce Hausnerové, kolegům Martinovi Rusovi a Davidovi Říhovi za pomoc na této akci. Byl to fajn den a těšíme se na příští rok.

Jakub Jirava

Vedoucí obchodního zastoupení

Kapitol a.s. v Teplicích
15.6.2019 Litoměřice – Den záchranářů Ústeckého kraje

Nadační fond Kryštůfek se za personální podpory poradců Kapitolu z Teplic zúčastnil veliké akce zdravotnických záchranářů z ÚK. Mnoho dětí se zastavilo u našeho stánku a Malovalo s Kryštůfkem do celostátní a celoroční soutěže.  Celý tým za vydatné propagační podpory patronky projektu Zlaty Adamovské (autogramiáda) uspěl s veřejnou sbírkou a vybral od návštěvníků určitě několik tisíc korun. Za tyto peníze může nadační fond opatřit plyšové Kryštůfky do sanitních vozů ZZS.

Děkujeme všem dárcům za finanční dary, jejich dětem za namalované obrázky, paní Zlatě Adamovské za úspěšné angažmá a samozřejmě i celému realizačnímu týmu ve složení David Říha, Radka Čermáková, Andreas Pagunadis, Lenka Rychtaříková Eichlerová a Martin Jelínek za iniciativní součinnost.

 

Václav Šafář

Ředitel Kapitolu a.s. v Teplicích
6.6.2019 Teplice – Teplický dopraváček

Na dopravním hřišti Teplice-Prosetice se konal během dopoledne již IV. ročník akce „Teplický dopraváček", na které byl Kryštůfek s teplickým Kapitolem opět pozván. Děti z mateřských školek se utkaly ve znalostech o zásadách bezpečného pohybu v silničním provozu a věcech s tím souvisejících. Na stanovištích za účasti Policie ČR plnily děti řadu úkolů, jako jízdu zručnosti na koloběžce nebo na kole, strážníkům musely vyjmenovat např. předepsané vybavení jízdního kola. Na dopravním hřišti si v praxi ověřily své znalosti dopravního značení a bezpečného přecházení vozovky.

Stanoviště Kapitolu bylo společné se  Zdravotnickou záchrannou službou Ústeckého kraje-Teplice, kde měly možnost děti ukázat své znalosti čísel tísňových linek, vyzkoušet si první pomoc včetně masáže srdce, nebo si prohlédnout a vyzkoušet vybavení sanitky.

Na akci však nesmělo chybět místo pro ,,Malování s Kryštůfkem", u kterého děti malovaly krásné obrázky do celorepublikové soutěže.

Ze čtyřiceti účastníků na závěr proběhlo vyhodnocení těch nejlepších, malé děti opět příjemně překvapily svými znalostmi a potěšily nás kresbou obrázků.

Akci si děti náramně užily a společně se budeme opět těšit na další ročník.

 

Karel Vorel

Poradce Kapitolu a.s. v Teplicích
8.6.2019 Pístov – Den pro děti z dětských domovů

Letos už po čtrnácté se zaplnil Jihlavský tankodrom nejenom vojenskou technikou a offroad-ovými auty, ale i cca 150 dětmi převážně z dětských domovů.
Tuto akci už po osmé navštívil i Kryštůfek. Děti nejenom malovaly, ale za pomoci záchranářů se učily základy první pomoci a resuscitace. Nechyběli ani ostatní záchranné složky jako hasiči a městská policie. Celá akce měla velký úspěch a už se těšíme na další ročník.
Velký dík patří těm, kdo pomáhali s organizací a Nadačnímu fondu Kyštůfek, který dodal pro děti dárky za namalované obrázky. Poděkování také patří ZZS v Jihlavě za ukázku své práce.

Jarda a Madlenka Hodačovi

Spolupracovníci Nadačního fondu Kryštůfek
15.5.2019 Brno – Den linky 155

Zdravotnická záchranná služba JMK pořádala v Brně na Moravském náměstí „U Jošta" významnou (a celorepublikově rozšířenou) akci záchranářské činnosti spojenou se dnem 15.5. a tedy s číslem 155 tísňového volání na záchranáře. Byli jsme s Kryštůfkem u toho, neboť je naším cílem nejen poskytovat s naším plyšákem dětem  úlevu, když se ocitnou v sanitce, nýbrž je také naším zájmem podpořit propagaci záslužné záchranářské práce.

Počasí nám nepřálo (ach jo, ledáci!). Ovšem organizátoři měli vše moc pěkně připraveno. Zástupy dětí - školní mládeže - se střídaly proudem na stanovišti Resuscitace a také na našem stanovišti, kde se Malovalo s Kryštůfkem. Při resuscitaci se plnil záměr dosáhnout rekordu „nejdelší řetězové resuscitace"..... o tom blíže na stránkách ZZS JMK https://www.zzsjmk.cz/aktuality/novy-cesky-rekord-je-na-svete-dali-jsme-mame-radost .

U nás vznikly desítky obrázků, z nichž komise vybrala ty nejpěknější do finálové části celoroční soutěže „Maluj s Kryštůfkem a vyhraj", jejíž internetové hlasování proběhne na podzim t.r.

Velmi hezkým zážitkem bylo ocenění laického záchranáře z Mikulova (a celého řetězce „složek", které se na záchraně rovněž přítomného „pacienta" podílely). Tento příběh s dobrým koncem dokumentoval, jak důležitá a plodná může být součinnost poučených laiků (veřejnosti) a profesionálů  při záchraně života. Také Kryštůfek se tímto připojuje ke gratulantům.

Věříme, že i příští rok se do akce Den linky 155 zapojíme.

Jan Svoboda

Předseda správní rady NFK
12.5.2019 Ostrava - Den linky 155 s Kryštůfkem

Tisková zpráva PhDr.Lukáše Humpla, tiskového mluvčího ZZS MSK:

V neděli 12. května, proběhl v Ostravě Den linky 155. Zdravotnická záchranná služba MSK jej uspořádala v rámci akce „Ostrava žije první pomocí" v Trojhalí Karolina. Den linky 155 každoročně připomíná nezastupitelnou roli národní linky tísňového volání 155, která je k dispozici pro přivolání týmu ZZS v případech náhlých a závažných stavů poškození zdraví.

Záchranáři připravili návštěvníkům Trojhalí edukační program se znalostně-dovednostní  soutěži. Děti, ale i dospělí plnili úkoly na šesti stanovištích, přičemž po jejich splnění obdrželi odměny. Pod vedením záchranářů odpovídali na otázky v rámci kvízu, prováděli resuscitaci postiženého, prokazovali své znalosti při volání na tísňovou linku, děti malovaly s Kryštůfkem - patronem dětských pacientů. Součástí expozice záchranné služby bylo rovněž simulované pracoviště operátorů. Návštěvníci na něm mohli vidět, jak dispečeři pracují, získat informace přítomných operátorů o úkolech, které plní a obtížné práci při přebírání tísňových volání, jejich vyhodnocování a řízení provozu všech třiašedesáti výjezdových týmů v Moravskoslezském kraji.

Prostor, v němž se záchranná služba prezentovala, byl během celého dne hojně navštěvován především rodinami s dětmi. Množství návštěvníků, kteří úspěšně prošli všemi soutěžními úkoly, se přitom pohybovalo kolem šesti set. Spolu s půl druhou desítkou záchranářů zajišťoval akci také tým partnerského Nadačního fondu Kryštůfek, který se podílí nejen na zajišťování plyšových hraček pro dětské pacienty na palubách sanitních vozidel, ale také podporuje edukační programy pro veřejnost.

Za „Kryštůfka" jen dodávám, že akce byla velmi dobře připravená a zorganizovaná. Děti namalovaly celkem téměř 200 obrázků. Komise vybrala do finální části soutěže celkem 10 obrázků. Děkujeme Moravskoslezským záchranářům za letitou plodnou spolupráci.

Jan Svoboda

Předseda správní rady NFK
25.4.2019 Čáslav – Den bezpečnosti

Začala nám sezóna Malování s Kryštůfkem 2019. A byl to skvělý začátek! Nádherné až skoro letní počasí. A také, tradičně, velmi dobrá organizace ze strany hlavního pořadatele Dne bezpečnosti v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi, pana Ing.Jana Lázničky, kerému patří velký dík.

Děti z Čáslavských, ale i různých nedalekých ZŠ a MŠ se jen hrnuly. Chvílemi „nebylo kam skočit", ale děti se chovaly moc pěkně a některé z nich  namalovaly opravdu výstavní obrázky. V sousedství stanoviště NFK byla dvoučlenná posádka ZZS z Kolína a ukazovala dětem různé funkce v sanitním voze a na námi zapůjčených figurínách s nimi trénovala resuscitaci.

Náš kryštůfkovský tým byl posílen čtyřmi dobrovolníky z Kolínské a Čáslavské Kooperativy, takže jsme nápor dětí dobře zvládli. Malovalo jich celkem jistě více než 500 a do dalšího kola soutěže Malování s Kryštůfkem vybrala komise 12 obrázků.

 

Jan Svoboda

Předseda správní rady NFK
16.10.2018 Hradec Králové - Světový den záchrany života

Ano, 16.10.2018 byl Hradec Králové „světovým městem"!

Královéhradečtí záchranáři spolu s Českou resuscitační radou a s naším Nadačním fondem Kryštůfek se přidali k celosvětovému hnutí a pořádali akci ZACHRAŇ ŽIVOT S KRYŠTŮFKEM. Je to velká edukační akce pro vybrané žáky královéhradeckých základních škol ve věku kolem deseti let. Děti se dozvěděly mnohé o tom jak si počínat při poskytování záchranné pomoci lidem, kteří to zcela náhle potřebují. A to nejdůležitější při tom je praktický nácvik resuscitace. Na dvou stanovištích si to žáci zkoušeli za odborného dozoru záchranářů.

Náš kryštůfkovský devítihlavý tým pomáhal s organizací, a hlavně pak na stanovištích Malování s Kryštůfkem a Test . Děkuji celému týmu za obětavou pomoc. Shromáždili jsme více než 180 výkresů, což přibližně odpovídá i počtu proškolených žáků.... Mimochodem, děti jevily opravdu velký zájem.  Máme za to, že je to záslužný počin ! Myslíme si, že je v „zájmu světa a nás lidí samotných", abychom se v tomto směru zlepšovali.

Děkujeme všem spolupracujícím složkám, samozřejmě i obchodnímu centru AUPARK, kde jsme našli velmi důstojné a příjemné prostředí.

Jistě se potkáme i příští rok.

Za Nadační fond Kryštůfek

Jan Svoboda
2.10.2018 Třebíč - Kryštůfek se zapojil do akce na podporu zdraví

Každoroční akce na velkém náměstí v Třebíči na podporu zdraví a péče o něj. Letos byla v hlavní roli Liga boje proti rakovině.

Náš úkol byl obvyklý: ukázat lidem, jak malý plyšák Kryštůfek záchranář pomáhá dětem, které se nechtě, s bolestí a pláčem, dostanou na palubu sanitky.

Zdravé děti, které přišly na náměstí se zapojily do soutěže Malování s Kryštůfkem. Celkem jsme získali 51 obrázků a 10 z nich vybrala soutěžní komise do finálové části soutěže - internetového hlasování - které začíná na těchto www v pondělí 29.10.2018.

Jen počasí bylo „na nedostatečnou" : velká zima a vítr a déšť na spadnutí, zkrátka Vysočina ...... O to větší poděkování patří kryštůfkovskému týmu, manželům Hodačovým z Humpolce a Janě Vítkové z Třebíče.

Jan Svoboda

Předseda správní rady NFK
23.9.2018 Praha Holešovice – Den IZS

IZS znamená Integrovaný záchranný systém. V Praze je Den IZS pravidelný podzimní „monstrpodnik" v režii Výstaviště Praha. Opravdu veliká akce se všemi složkami záchranného systému a spolupracujícími organizacemi v ČR. A samozřejmě akce velmi zajímavá, poučná a atraktivní pro návštěvníky, což jsou většinou rodiny s dětmi. Takže výborné pole působnosti pro popularizaci Kryštůfka záchranáře jako pomocníka dětí a také jako „součinitele" našich zdravotnických záchranářů.

Zúčastnili jsme se této akce s pětičlenným týmem sestaveným kolem Martina Jelínka - oblastního ředitele Kapitolu v Čáslavi (a současně i místopředsedy Správní rady NFK). Patří jim velký dík, neboť počasí nebylo na jedničku a přesto jsme vášnivě Malovali s Kryštůfkem, více než 80 obrázků, a vysvětlili jsme Kryštůfkovský program ještě většímu počtu rodičů a kolemjdoucích návštěvníků. Byl to sice deštivý, ale plodný a úspěšný den pro nás i pro Kryštůfka. Děkujeme za pozvání projektové manažerce Výstaviště Praha Mgr.Renatě Liškové a věříme, že se potkáme i příští rok.

Jan Svoboda

Předseda Správní rady NFK
22.9.2018 Květinov - Život kolem nás

Tentokrát jsme s Kryštůfkem přijali pozvání do Květinova u Havlíčkova Brodu, kde se konala akce s názvem  „Život kolem nás aneb umíme si pomáhat". Hlavním organizátorem byl místní, velmi agilní Český svaz žen. Byly k vidění všechny složky IZS a různé organizace, které určitým způsobem pomáhají. U našeho stánku byly zejména děti, které přilákali naši kouzelní plyšoví Kryštůfci....

Děti namalovaly krásné obrázky v rámci celoroční soutěže Malování s Kryštůfkem, ze kterých jsme vybrali ty nejhezčí. Mimochodem, soutěž už se chýlí k závěru, dne 29.10.2018 bude na tomto serveru zahájeno internetové hlasování nad nejhezčími dvanácti obrázky do nástěnného kalendáře Kryštůfek  2019.

Děkujeme za pozvání.

Za Kapitol Humpolec

Jarda a Madlenka Hodačovi
20.9.2018 Brno-Černovice - Akce na podporu Nadačního fondu Kryštůfek

Městská část Brno-Černovice zorganizovala zábavní odpoledne s tématikou různých záchranářských činnosti. To vše hlavně pro děti a na podporu našeho nadačního fondu. Hlavní atrakcí byli dobrovolní hasiči, zdravotničtí záchranáři a městská policie, ale aktivně se zúčastnili i další organizace a složky, např. SŠ Charbulova a PN Brno (ergoterapie). Hudebně a pěvecky se zapojilo Divadlo Slunečnice.

U „sluníčka" můžeme začít i skončit. Bylo nádherné počasí, poslední letní den kalendářně i teplotou. Prosluněné bylo všechno: všechny ukázky, všechny aktivity, zábava a samozřejmě i Malování s Kryštůfkem. Celkem jsme od dětí sebrali asi 60 výkresů a z nich 10 putuje do finálového internetového hlasování v celoroční soutěži. Tato část soutěže začíná 29.10.2018 na tomto serveru. Bavili se všichni, návštěvníci i aktéři.

Dík nadačního fondu patří paní Dvořákové a pánům Kratochvílovi, Míčkovi a Piechovi tj. kryštůfkovskému realizačnímu týmu sestavenému z poradců Kapitolu a dále pak hlavní organizátorce akce, paní místostarostce v Brně-Černovicích, Petře Quittové.

Jan Svoboda

Předseda správní rady NFK
15.9.-16.9.2018 Mošnov – Dny NATO s Kryštůfkem a se záchranáři

Je to velký „podnik"! Za dva dny navštívilo areál letiště Leoše Janáčka v Mošnově celkem asi 225 000 lidí. Mezi nim samozřejmě mnoho dětí. A střízlivým odhadem 1000 dětí přišlo na stanoviště Kryštůfka záchranáře, kde byl spolu s týmy ZZS MSK připraven zábavně-edukační program. Malí návštěvníci obdrželi speciální kartičku, se kterou postupně navštívili pět stanovišť, na nichž plnili úkoly - znalost čísel tísňového volání, základy komunikace s operátorem záchranné služby, poskytnutí první pomoci, Malování s Kryštůfkem a také znalost správné hygieny a prevence nakažlivých chorob. Za úspěšné splnění zadaných úkolů pak byli odměněni drobnými dárky.

Záchranáři představili veřejnosti svou práci a vybavení v rámci statických ukázek. K prohlédnutí byla dvě plně vybavená zásahová vozidla, včetně speciálního vozidla týmu pro speciální činnosti, vybaveného bio boxem pro ošetřování a transport pacientů s vysoce infekční chorobou, ochranné obleky, které tým používá, i další zařízení tohoto speciálního týmu.

Náš Kryštůfkovský tým zorganizoval v počtu čtyř středoškoláků Milan Kopčil, oblastní ředitel Kapitolu z Opavy. Patří jim všem velký dík. Jen si to představte: 1000 dětí s rodiči „obsluhuje" čtyřčlenný tým. Bez přestávky po dva dny !

Náš dík patří i celému báječnému týmu moravskoslezských záchranářů a jmenovitě jejich „projektovému šéfovi" pro Dny NATO, PhDr.Lukáši Humplovi. Z jeho tiskové zprávy jsou použity některé pasáže tohoto textu. Naše spolupráce funguje už léta velmi dobře.

Vybrané nejhezčí malby-obrázky putují do finální části soutěže Malování s Kryštůfkem. Je to internetové hlasování, ve kterém vybere veřejnost 12 nejhezčích obrázků pro nástěnný kalendář Kryštůfek 2019. Hlasování začíná dne 29.října 2018 na těchto internetových stránkách.

Jan Svoboda

Předseda správní rady NFK
8.9.2018 Lipno – Kryštůfek v Království lesa

Náš Kryštůfek záchranář se zúčastnil velice krásné a organizačně povedené akce Integrovaného Záchranného Systému v Jižních Čechách v Království lesa na Lipně nad Vltavou. Byl nádherný den, a na tuto akci dorazilo až nečekané množství návštěvníků a to nejen z řad dospělých, ale i těch nejmenších, kvůli kterým náš projekt Kryštůfek funguje.

Dětem se jako obvykle v našem stánku moc líbilo a malovaly nám překrásné obrázky, ze kterých se těžko vybíraly ty nejhezčí. Nakreslit obrázek nám přišlo i několik dětí, jejichž rodiče pracují jako záchranáři - naši partneři -  u nás na jihu Čech. Otázka směrem k nim byla víc než jasná: ,,Jakou máte zkušenost s Kryštůfkem?". Jejich odpovědi a reakce mě velice potěšily, protože si Kryštůfka velice chválili a byli moc rádi, že ho mohou při výjezdech používat k uklidnění dětí (nebo i rodičů) ve velmi stresující situaci.

Celá akce se nesla v příjemné a přátelské atmosféře, o což se zasloužili všichni zúčastnění - kryštůfkovský tým z Kapitolu:  Petra Přibylová, Jakub Kuchyňka, Ondra Vantuch a samozřejmě nechyběl i Michal Veselý. Všichni se dětem věnovali na plno a patří jim obrovské poděkovaní.

Jsem velice šťastný, že jsem součástí tohoto projektu a mohu takto pomáhat dětem zvládnout nepříjemné situace v jejich jinak krásném životním období.

 

Bohuslav Fesl

Kapitol České Budějovice
31.8.2018 Svitavy – Svitavské srdce opět tlouklo na podporu postižených dětí (a Kryštůfka)

Skvělá charitativní akce, které se mohl Kryštůfek i tento rok zúčastnit. Nejrůznější dobrodinci (a většinou i tenisoví nadšenci) ze Svitavska pořádají tenisový turnaj. Tam si zahrají tenis, ale zejména nasbírají úctyhodnou finanční částku a předají ji místě samém postiženým dětem - bylo jich letos asi deset. Také Kryštůfek - který pomáhá dětem - byl na seznamu obdarovaných.

Dík patří celému organizátorskému týmu. My, Kryštůfkáři, jsme však nejvíce zavázáni Janu Krejčímu, oblastnímu řediteli Kapitolu ve Svitavách, který je hlavním hybatelem akce. Za darované peníze budeme moci nakoupit více plyšových Kryštůfků pro Pardubický kraj, konkrétně pro zdravotnické záchranáře ze Svitavska.

Náš vklad spočíval v tom, že jsme „osvěžili" odpolední zábavu Malováním s Kryštůfkem pro přítomné děti. Děkujeme za přízeň a doufáme, že se příští rok opět setkáme.

Jan Svoboda

Předseda správní rady NFK
25.8.2018 Humpolec – Dětský den Kapitolu na Vysočině

Tak máme za sebou III. ročník dětského dne pro klienty Kapitolu, kde samozřejmě nemohl chybět Kryštůfek záchranář se soutěžním Malováním obrázků a s výukou základů první pomoci. Na to, že předpovědi počasí byly nepříznivé, tak nám to vyšlo bez kapky deště a možná právě díky poklesu teplot, byla velice vysoká účast. Dle odhadů našeho moderátora Milana Řezníčka, který to má v oku, se dostavilo více jak 2000 lidí. Děti obdivovaly vystoupení Dády Patrasové, zařádily si na skákacích hradech a prohlédly si vojenskou techniku. Na závěr přijela Lucy Junk, která nám z celé akce udělala reportáž. Velké poděkování patří všem, kteří nám pomáhali na této akci.

Za Kapitol Humpolec

Jarda a Madlenka Hodačovi
28.7.2018 Bořetice – Horký dětský den

Ahoj, hlásíme se z dětského dne v Bořeticích, na který jsme s Kryštůfkem byli pozváni a který i přes horké počasí navštívilo cca 100 dětí. Díky stromům, pod kterými jsme měli stánek, jsme to horko přežili. Dětem vedro samozřejmě vůbec nevadilo, ty měly elánu do samého konce a namalovaly nám 83 obrázků. A Kryštůfek ukazoval, jak může pomáhat dětským pacientům.

 

Za Kapitol v Humpolci

Jarda a Madlenka Hodačovi
Štětkovice 27.5.2018 – Kryštůfek se již po druhé podíval na Drama věků

Radim Passer a jeho nadace organizuje dětský den ve Štětkovicích (park Drama věků) již pravidelně. Je to malá vesnička plná úžasných a vřelých lidí. Vždy se sem rádi vracíme. Letos jsme dali dohromady pozměněný realizační tým, kterému moc děkuji za součinnost. Tým tvořili: Pavlína Havlíček Kolářová, Pavel Havlíček, Milan Miga, Kristyna Boková, Matěj Bok, Matěj Jelínek, Leontýna Migová, Kristýna Migová a Martin Jelínek.

Účast dětí byla slabší než loni, ale o to více času jsme měli na individuální dohled při Malování s Kryštůfkem a také na zdravotnické edukační aktivity. Bohužel se tentokrát nemohli akce zúčastnit profesionální záchranáři se sanitkou a s příslušnou odbornou expertízou. Ovšem pomohli jsme si vlastními silami: za naší asistence si děti vyzkoušely na figurínách zapůjčených Nadačním fondem Kryštůfek, jak je možné poskytovat první pomoc a zachraňovat život správnou resuscitací.

Měli jsme krásné počasí a den jsme si naplno užili prospěšnou činností. Pro mne osobně to bylo o to pestřejší, že jsem byl ještě požádán, abych na akci pomohl i jako školený zdravotník, což jsem rád udělal. Už se těšíme na příští rok.

BcA.Tomáš Bok

Kapitol Praha

 
16.6.218 Litoměřice - Kryštůfek na Dni záchranářů Ústeckého kraje

Vrtulníky, lodě, auta a hlavně lidé, kteří zachraňují a pomáhají lidem‼

Velkolepá akce ..... kde děti také Malovaly s Kryštůfkem.

Byly jich stovky. Deset vítězných obrázků už je uloženo spolu s dalšími v Galerii, kterou zveřejníme pro celostátní internetové hlasování o nejhezčích 12 obrázků za rok 2018.

Start internetového hlasování na těchto www bude dne 29.října 2018.

Podívejte se na video z akce :   https://youtu.be/4lQTeXc-3T8

Václav Šafář

Kapitol a.s. v Teplicích

+

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek
23.6.2018 Krasoňov – Ahoj prázdniny !

Již tradičně jsme s Kryštůfkem pořádali dětský den AHOJ PRÁZDNINY v Krasoňově. Protože děti už u nás znají základy první pomoci a resuscitace, tak se naše akce nenesla v duchu záchranářském, ale učili jsme děti základům sebeobrany. Pomohla nám při tom parta lidiček z KRAV MAGA KAPAP. Dětí,  i přes nepříznivé počasí, dorazilo dost a namalovaly krásné obrázky do soutěže.

Jarda a Madlenka Hodačovi

Obchodní zastoupení Kapitolu v Humpolci
2.6.2018 Jihlava/Letní kino – Den dětí

Tak jsme se konečně dočkali a zahájili jsme s Kryštůfkem (a s Hitrádiem Vysočina) letošní „sezónu" dětským dnem v Jihlavě. Počasí nám přálo, lidičky kolem nás byli úžasní včetně záchranářů, kteří učili děti, jak poskytnout první pomoc. Musím moc poděkovat Kryštůfkovskému týmu, který pracoval celé odpoledne na jedničku. Hlavně musím vyzdvihnout naší mládež, která s námi jezdí. Už se těšíme na příští týden do Pístova. Pozn.redakce: Pístov se už také uskutečnil, čtěte 9.6.2018

Kapitol v Humpolci

Jarda a Madlenka Hodačovi.
2.6.2018 Bystřany - Kryštůfek záchranář na dětském dnu

První červnovou sobotu pořádala obec Bystřany tradiční dětský den, kde nechyběl červený stan Nadačního fondu Kryštůfek.  Hlavním bodem Kryštůfkovského programu bylo Malování s Kryštůfkem. Personální podporu zajistil tým poradců společnosti Kapitol a pro mne bylo potěšením tuto akci organizovat.  Celému týmu velmi děkuji.

Kryštůfek záchranář - malá plyšová hračka - je k dispozici na palubě vozů záchranné služby. Záchranáři  tak mohou malé pacienty v řadě případů rozptýlit a  uklidnit a jejich převoz a pak pobyt  v nemocnici anebo léčení doma je ulehčeno.

U červeného stanu nechyběla sanitka záchranné služby z teplické nemocnice a záchranáři na velkém Kryštůfkovi učili děti zásadám první pomoci.

Pět nejlepších kreseb v kategoriích do 9 a do 14 let, bylo na místě vybráno a děti s kresbami postoupily do celostátního kola, které proběhne na podzim formou hlasování na www.krystufek-zachranar.cz

Atmosféru akce nejlépe zachycují přiložené fotografie.

Helena Tvrzníková

Pro Nadační fond Kryštůfek
27. 5.2018 Vratislavice nad Nisou – Den dětí

V oblíbeném parku ve Vratislavicích nad Nisou se v květnu konal Den dětí a opět byl jeho součástí i náš Kryštůfek. Perfektní den s báječnými dětmi doplňovalo i vydařené počasí, které vylepšovalo už tak skvělou atmosféru. Děti se s radostí zapojovaly do Malování s Kryštůfkem, za pár hodin se podařilo vybrat neuvěřitelných 140 obrázků! Akce se zúčastnili i liberečtí záchranáři, kterým bychom tímto chtěli moc poděkovat za pomoc a cenné rady.

Za Kapitol Liberec a za Nadační fond Kryštůfek

Jana Šmejkalová
18.5 – 20. 5.2018 Drhleny v Českém ráji – Sportovní víkend Kapitolu s Kryštůfkem

Již popáté se v květnu sešli vybraní poradci Kapitolu - z tzv. „osmistovek" - aby si tradičně užili společný víkend v přírodě a také si trošku zasportovali. Tentokrát se k nim přidal i Kryštůfek, který všem zúčastněným udělal ohromnou radost stejně tak, jako opravdu vydařené počasí během celého pobytu. Akce se velmi povedla a naši poradci navíc ani na moment neváhali s přispěním do našeho Nadačního fondu Kryštůfek.

Za Kapitol Liberec a za NFK

Jan Šmejkalová
9.6.2018 Pístov-Tankodrom – Děti z dětských domovů s Kryštůfkem

Tak jsme už po sedmé navštívili s Kryštůfkem dětský den pro dětské domovy z Vysočiny. Dětem se Kryštůfek moc líbil a namalovaly spoustu krásných obrázků, z kterých bylo těžké vybrat ty vítězné. Co nás ale nejvíc těší, že od nás odchází s pocitem, že už umí zachránit život. Za to moc děkuji záchranářům Lucii Dolejší a Honzovi Pelikánovi, kteří je to učili.

Za Kapitol Humpolec Jarda a Madlenka Hodačovi
24.5.2018 Olomouc – Kryštůfek „doma“ na konferenci Kapitolu

Pro čtenáře našich stránek, kteří nejsou podrobně obeznámeni s naší nadační činností : Kryštůfek má největší počet dárců mezi poradci Kapitolu, akciové společnosti, která poskytuje pojišťovací a finanční poradenství. Proto v nadpisu Kryštůfek „doma".

Kryštůfek byl na této konferenci velmi úspěšný. Vybralo se cca 67 000 Kč včetně příspěvku České pojišťovny. Za finační dary si účastníci nakoupili kupóny. A pak se losovalo o lístky na koncert Rolling Stones. Vyhrálo celkem deset šťastlivců. Poprvé jsme si vyzkoušeli i terminál ČS, který se skvěle osvědčil.

Mezi dárci nechyběly i známé tváře: ekonom Tomáš Sedláček a moderátorka z ČT Daniela Písařovicová.
Děkujeme všem dárcům a společnosti Kapitol za podporu systému losování !

Martin Jelínek

Za Nadační fond Kryštůfek
15.5.2018 Brno – Den linky 155 v režii ZZS JMK

Jaký rozdíl! Včera v Ostravě sluníčko a teplo a dnes v Brně déšť a zima!

Počasí nám - záchranářům a kryštůfkářům - dnes nepřálo. To se samozřejmě projevilo na účasti lidí. Střed města a mnoho skvělých atrakcí (včetně „záchranářské tramvaje"!), ale pasantů relativně málo. Kdo by chodil v dešti ?

Přesto, ověřili jsme si naše edukační a propagační procedury a ti kolemjdoucí, co se zastavili a také žákyně zdravotnické školy, rozhodně nelitovali: mohli jsme s nimi strávit více času a jejich zájem byl kvalifikovaně odměněn. Pokud jde o náš kryštůfkářský tým, utužili jsme vztahy a stvrdili si dělbu práce. Příště nám určitě bude svítit slunce. A to magické číslo 155, které má náš Kryštůfek na čepici, bude jistě platit i příští rok 15.5.2019 ! Už se těšíme.

Jan Svoboda

Předseda správní rady NFK
14.5.2018 Ostrava-Zábřeh - Den linky 155

I když bylo teprve 14.5. (145), přesto byl Den linky 155 (tj. 15.5.) na ostravské ZZS MSK velmi úspěšný. Od brzkého rána se na několika záchranářských stanovištích a také u našich kryštůfkovských stolků v Zábřehu míchaly školní děti v nepřetržitém proudu .....

Údajně jich bylo pozváno přes 300. Pěkná porce!

Děti byly dost veselé - jistě i proto, že nebyly ve škole - ale musím konstatovat, že nakonec i velmi pozorné a učenlivé. Bylo totiž na co se dívat a co zkoušet a to i vlastníma rukama. Resuscitace na modelových figurínách, sanitky plné přístrojů, operátorská stanoviště a k tomu i naše stolky a židle, kde probíhalo Malování s Kryštůfkem. Někteří účastníci viděli i přistání záchranářské helikoptéry, která se právě vracela ze zásahu.

Podobných vzdělávacích akcí jsem osobně absolvoval už spoustu, ale věřte mi, takovou pohodu a radost „z práce" jsem už dlouho nezažil. Děkuji záchranářskému týmu z Ostravy-Zábřehu. Odvedli výbornou práci organizační a samozřejmě i odbornou a motivační. Děti jevily opravdu velký zájem, což je pro učitele (nebo instruktory) vždy důležitá odměna. Příjemnou atmosféru, která provázela naši společnou činnost, můžete vidět a cítit i na přiložených fotkách.

Jan Svoboda

Za Nadační fond Kryštůfek

 
Kolín 8.5.2018 – Den záchranářů

Kryštůfek byl včera přítomen na již tradičním Dni záchranářů v Kolíně na Karlově náměstí. Počasí bylo skvělé, jak dělané na to strávit s dětmi zajímavý den. Samozřejmě i s Kryštůfkem záchranářem.

U našeho stánku se zastavilo asi 230 dětí, které malovaly do soutěže obrázky se záchranářskou tématikou.

Děkujeme všem, kteří přispěli do putovní sbírkové pokladničky. Příspěvky půjdou na nákup „plyšáků" do sanitek.

 

Martin Jelínek

Nadační fond Kryštůfek
26.4.2018 Čáslav – Den bezpečnosti s Kryštůfkem

Pravidelný dubnový program pro mládež z Čáslavska o činnosti organizací zajišťujících naši bezpečnost. Zúčastnili jsme se s Kryštůfkem už po třetí, v součinnosti s čáslavskou zdravotnickou záchrannou službou.

Účast dětí byla jako obvykle impozantní. Autobusy s dětmi z různých škol z nedalekých obcí, ale i pěší skupiny ze škol v Čáslavi naplnily areál zemědělského muzea i náš „stánek" chvílemi k prasknutí. Organizátoři uvádějí celkem 1683 účastníků. Řada dětí si u nás vyzkoušela laickou resuscitaci pod dohledem záchranářů a stolky byly obsazeny dětmi, které Malovaly s Kryštůfkem.

Krásné počasí a úspěšná akce. Sebrali jsme celkem 220 výkresů a odhadujeme tedy, že kolem Kryštůfka prošlo jistě alespoň 500 dětí. Kolikpak z nich si asi zapamatovalo číslo tísňového volání 155 ?  To číslo má totiž náš Kryštůfek na čepici !

Děkujeme organizátorům a partnerům ze záchranné služby a také učitelskému doprovodu. Věříme, že si děti něco prospěšného odnesli.

 

Jan Svoboda

Za Nadační fond Kryštůfek
14.4.2018 Hradec Králové - Den otevřených dveří na Heliportu ZZS KHK

Kryštůfek děkuje všem dárcům, kteří navštívili stanoviště nadačního fondu a přispěli do pokladničky. Podle předběžného odhadu se v pokladničce nastřádalo cca 25 000 Kč. To je částka, za kterou NFK nakoupí cca 160 ks plyšáků do sanitek.

DĚKUJEME !

Dětí, které malovaly do soutěže se nám u stolečků prostřídalo asi 450. Takže bude z čeho vybírat.

Děkuji všem, kteří se na této akci organizačně a odborně podíleli.
Byl to smysluplně strávený den.

 

Martin Jelínek

Za Nadační fond Kryštůfek
16.10.2017 Hradec Králové – Kryštůfek pomáhal při výchově dětí k záchraně života

Den 16.10.2017 není jen tak ledajaký ..... je to EVROPSKÝ DEN ZÁCHRANY ŽIVOTA. A Kryštůfek spolu se záchranáři Královéhradeckého kraje poučil žáky předem vybraných základních škol ve věku asi 10 let, jak si při záchraně života (resuscitaci) počínat. Akce se konala v Obchodním centru Futurum v Hradci Králové od 8:30 do 13:40. A byla to dosti velkolepá akce, zúčastnilo se jí asi 150 žáků. Odpoledne pak ještě na celkem pěti záchranářských a kryštůfkovských stanovištích se mohli zastavit i  kolemjdoucí návštěvníci spolu se svými dětmi. Všichni si mohli prohlédnout a poučit se, co se děje na operačním pracovišti záchranné služby, jak to vypadá v sanitce a zejména si mohli vyzkoušet na figurínách, jak správně provádět resuscitaci..,... a zachránit život.

Děti-žáci dělaly i test a soutěžily v Malování s Kryštůfkem. Byla to poslední letošní akce, ze které vítězné obrázky postupují do finálové části soutěže, což je INTERNETOVÉ HLASOVÁNÍ na těchto „našich" stránkách. Pozor, hlasování začíná už v pondělí 23.10.2017 !

Velkým tahákem pro "publikum" byla patronka projektu Kryštůfek záchranář, paní Zlata Adamovská. Rozdávala podpisy, úsměvy a interview.

Organizace bezvadně klapala, děkujeme našim partnerům tj. Zdravotnické záchranné službě Královéhradeckého kraje, České resuscitační radě (což je odborný garant akce) a také pracovníkům Obchodního centra Futurum (a firmě KFC) za drobné pozornosti a zmrzlinu pro soutěžící děti.

Nakonec ještě poznámka: jak jsem procházel po stanovištích, viděl jsem, že děti byly opravdu „ponořeny" do zadaných úkolů a otázek, že je tato problematika zaujala a rozhodně to pro ně nebylo sladké nicnedělání mimo školu ....... Záchranáři a členové našeho Kryštůfkovského týmu (převážně poradci Kapitolu z Hradce Králové pod vedením pana Mirka Tumy) se činili, jak nejlépe mohli a mají můj osobní dík.

Jan Svoboda

předseda správní rady

Nadačního fondu Kryštůfek

 
17.9.2017 Ostrava/Mošnov - Kryštůfek na Dnech NATO 2017

Stejně jako v předchozích letech se Kryštůfek zúčastnil spolu s týmy Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje (ZZS MSK)  Dnů NATO, které proběhly v areálu letiště Leoše Janáčka. Přes nepřízeň počasí (zejména v neděli) se akce zúčastnilo asi 100 tisíc návštěvníků. Z nich mnozí, jistě několik tisíc lidí, se podívali i na stanoviště zdravotnických záchranářů.

Společné aktivity Nadačního fondu Kryštůfek (NFK) a ZZS  se týkaly především zábavně-edukačního programu pro děti. Malí návštěvníci obdrželi speciální kartičku, se kterou museli obejít pět stanovišť. Na nich plnili úkoly - znalost čísel tísňového volání, základy komunikace s operátorem záchranné služby, poskytnutí první pomoci, malování postavičky Kryštůfka a také znalost správné hygieny rukou. Za úspěšné splnění všech zadaných úkolů pak byli odměněni drobnými dárky. Soutěže se během víkendu zúčastnily stovky dětí. Z namalovaných obrázků vybrala komise 10 nejhezčích, které postupují do finálové části soutěže Malování s Kryštůfkem. Internetové hlasování o 12 nejlepších obrázků do kalendáře začne už za pět týdnů, dne 23.10.2017, na těchto webových stránkách.

Pracovníci záchranné služby ovšem využili příležitosti Dnů NATO také k výukovým a preventivním účelům zaměřeným na dospělé, směrem k laické veřejnosti. Poskytnutí laické první pomoci v situaci náhle vzniklého a život ohrožujícího zdravotního problému je pro přežití pacienta mnohdy klíčové. A tak i Kryštůfek - se svými bannery a vlajkami Zachraň život s Kryštůfkem - byl těmto aktivitám alespoň vizuálně přítomen a pomáhal utužovat vztahy s veřejností.

Za NFK velmi děkuji našim partnerům z moravskoslezské záchranné služby. Poskytli nám skvělé (suché) technické zázemí, o přátelském jednání a činorodé spolupráci nemluvě. Jsme připraveni na další akce.

Jan Svoboda

Předseda SR NFK
8.9.2017 Svitavy – Dobročinnost pro postižené děti a také pro „kryštůfkovské dětské pacienty“

Akce Svitavské tenisové srdce, znamená charitu především pro děti upoutané na vozíček....  letos jich bylo deset a předání peněžních darů jejich rodičům či patronům po skončení tenisového turnaje bylo velmi dojemné. Mezi obdarovanými byl ovšem i Nadační fond Kryštůfek a tím pádem o jeho „kryštůfkovští dětští pacienti" . Za tento dar organizátorům velmi děkujeme.

A teď k akci. Je to úžasný počin „svitavských srdcařů" mezi nimiž klíčovou úlohu zaujímá Jan Krejčí, oblastní ředitel Kapitolu ve Svitavách. A od Kapitolu je jen krůček k Nadačnímu fondu Kryštůfek (NFK), neboť Kapitol pojišťovací a finanční poradenství, a.s. je zakladatelem a hlavním mecenášem NFK. Po pěti letech každoročního úsilí dokázali zmínění srdcaři přitáhnout k akci asi 60 sponzorů, velkých i malých firem, právnických i fyzických osob. A výsledek .- skvost ! Letos shromáždili 210 tis. Kč a mohli tak pomoci nejen dětským vozíčkářům, ale také více než stovce zatím neznámých dětí, které se jednou nechtěně ocitnou v sanitce - a plyšová figurka Kryštůfka záchranáře jim alespoň trochu zmírní jejich trauma.

Prostřednictvím NFK jsme na akci mohli šířit i „záchranářskou osvětu". Děti účastníků „Malovali s Kryštůfkem" v rámci celoroční soutěže. Ovšem zejména byla k prohlédnutí velká atrakce - sanitka Zdravotnické záchranné služby PK s odborným výkladem ze strany dvoučlenné posádky ze Svitav.

Takže nejen organizátorům-srdcařům, ale i sponzorům-srdcařům a záchranářům-srdcařům tímto vyslovuji jménem Nadačního fondu Kryštůfek velký dík. Příští rok, doufejme, na shledanou.

Jan Svoboda

Předseda Správní rady NFK

Na fotografiích vidíte hlavně události, které se týkaly Kryštůfka záchranáře. Na obrázky z celého dne, zejména z tenisového turnaje a z předání finančních darů se podívejte zde:

https://radim-rpd.rajce.idnes.cz/2017-09-08_-_Tenisove_srdce_2017/


2.9.2017 Mladé Bříště - Konec prázdnin

V sobotu jsme byli s Kryštůfkem ukončit prázdniny na dětském dni v Mladých Bříštích. Celé odpoledne kolem nám vyhrožovaly černé mraky deštěm, ale dobře to dopadlo, nespadla ani kapka. Děti si to užívaly, plnily různé úkoly a namalovaly krásné obrázky.

(Pozor, finálová část soutěže - internetové hlasování - začíná už za pár týdnů, dne 23.10.2017 - pozn.red.).

Nejvíce je však zajímala záchranka, její vybavení a samotná práce záchranářů, na které měly spoustu dotazů. Děkuji záchranářům Pavlovi Gabrhelovi a Lucii Dolejší za skvěle odvedenou práci ve svém volném čase.

Jarda a Madlenka Hodačovi

Obchodní zastoupení Kapitolu v Humpolci.
26.8.2017 Humpolec - Kryštůfek na dětském dnu pro klienty Kapitolu

Tak máme za sebou 2. ročník dětského dne pro klienty Kapitolu, který dle odezvy dopadl na jedničku. Tentokrát jsme ho pojali v duchu automobilismu, takže si děti mohly prohlédnout vystavená nová auta, vozily se i ve Škodě Kodiaq, dále zde byla vystavena auta z veterán klubu Humpolec, závodní speciály, formule a mohly si vyzkoušet i jízdu v závodních bugynách.

Celý den chodily děti malovat do našich stanů, které jsme měli společné se záchrankou a patronkou naší nadace Zlatou Adamovskou. Celkem se namalovalo 254 obrázků, z kterých jsme vybrali 10 vítězů podle kategorií. Zlata Adamovská byla úžasná, s každým, kdo chtěl se ráda vyfotila a podepsala mu fotografie, které si přivezla. Dokonce udělala s Milanem Řezníčkem z Hitrádia Vysočina i neplánovaný živý rozhovor. Den začal vrcholit s příjezdem skupiny Maxíci, kteří zde měli hodinové vystoupení, po kterém měli autogramiádu.

O překvapení se nakonec zasloužili dobrovolní hasiči z Humpolce, kteří dětem vystříkali pěnu, která je příjemně zchladila. Na dětský den přišlo i přes ohromné horko cca 1000 lidiček, z toho bylo asi 400 dětí, kterým jsme dokázali vyloudit úsměv na tváři.

Na závěr musíme říct, že bez podpory Kapitolu, Nadačního fondu Kryštůfek a poradců z OZ Kapitolu v Humpolci a dalších sponzorů, by taková akce nebyla možná. Všem moc děkujeme, že ve svém volnu dokáží udělat i něco navíc.

Jarda a Madlenka Hodačovi

Obchodní zastoupení Kapitolu v  Humpolci
19.8.2017 Vojslavice – Přijela Pouť a Kryštůfek

V sobotu odpoledne jsme s Kryštůfkem a záchranáři přijeli do Vojslavic na dětské odpoledne plné skvělé zábavy. Pro děti byly připravené různé úkoly a u nás malovaly obrázky do soutěže malování s Kryštůfkem. Nejvíc byli v obležení záchranáři a to nejen dětmi, ale i dospělými. Děkujeme starostovi Vojslavic Michalovi Kubátovi za pozvání na toto hezké odpoledne.

Jarda a Madlenka Hodačovi

Obchodní zastoupení Kapitolu v Humpolci.
14.7.2017 Vilímek – Letní tábor

Ahoj !

Tak jsme s Kryštůfkem a záchranáři navštívili děti na letním táboře u rybníku Vilímek, kde jsme prožili skvělý den a potkali partu úžasných lidí z Brna, kteří zajistili třítýdenní program pro 32 dětí. Bez elektřiny, takže žádné mobily, žádné tablety......

Do tábora jsme vstoupili hvězdnou bránou, jinak to samozřejmě nejde, protože navštívit planetu Stargate a expedici Echelon normální cestou není možné. Dětem jsme ukázali základy první pomoci, předvedli záchranku a namalovali s nimi obrázky se záchranářskou a kryštůfkovskou tématikou. Kluci ze záchranky to vzali hodně poctivě, protože vyložili skoro celou záchranku. Nakonec jsme vybrali nejhezčí obrázky, ocenili nejlepší malíře a společně poobědvali v polních podmínkách. Moc děkujeme klukům ze záchranky Pavlu Gabrhelovi a Pavlu Burdovi za skvělou práci.

Jarda a Madlenka Hodačovi

Obchodní zastoupení Kapitolu v Humpolci
28.5.2017 Štětkovice - Kryštůfek v parku Drama věků

Vždy poslední květnovou neděli se koná ve Štětkovicích u Sedlčan dětský den a celá ves se zaplní rodinami s dětmi. Ani letos tomu nebylo jinak. Byl tu ale zásadní rozdíl. Letošní ročník doprovázel náš Kryštůfek záchranář. Obec Štětkovice je ve velmi malebné krajině. Je zde zajímavý park Drama věků, krásný rybníček a i dopravní hřiště s vlakem. Kryštůfkovi pomáhal tým z pražského ředitelství Kapitolu ve složení Jana Ďurech, Jarmila Horňáková, Zdeňka Poslušná, Štefan Bičár a také já osobně. Nebyla to naše první akce, takže už jsme byli sehraní. Moc všem čtyřem kolegům děkuji za jejich pomoc, energii, sílu, čas a skvělou náladu! Byla radost spolupracovat.

Děti nakreslily přes 160 obrázků a vybrat pět a pět nejlepších (ve dvou kategoriích) bylo opravdu těžké. Velmi nám pomáhali záchranáři ze středočeského kraje, kteří přijeli v plné polní v sanitce a strávili s námi celý den. Moc jim děkujeme.

Kryštůfek se tak líbil, že ho příští rok na dětském dnu ve Štětkovicích chtějí znovu. A my se těšíme a rezervovali jsme si datum 27.5.2018.

Tomáš Bok

Obchodní ředitelství Kapitolu

Praha
24.6.2017 České Budějovice – Oslava 80 let letiště v Plané

Na sv.Jána, za nádherného počasí, slavilo letiště v Plané u Českých Budějovic 80 let od svého založení. Organizátoři přizvali na tuto slávu významné osobnosti spojené s letectvím, ale k tomu i mnoho zástupců různých složek integrovaného záchranného systému, bavičů, umělců, sportovců a hostů a samozřejmě davy (tisíce?) návštěvníků.

My, Kryštůfkáři, jsem se zúčastnili programového dění po boku Oblastní Zdravotnické záchranné služby  z Českých Budějovic. Jak už to bývá, naší hlavní atrakcí bylo Malování s Kryštůfkem..... což znamenalo zástupy dětí s rodiči a prarodiči a také neustálé ořezávání pastelek, nafukování balónků a rozdávání kryštůfkovských pozorností. Díky pracovitému týmu poradců Kapitolu z obchodního zastoupení z Českých Budějovic (pod vedením Michala Veselého) jsme nápor dětí zvládli na jedničku. Celému týmu vyslovuji za Nadační fond Kryštůfek absolutorium. Malovalo celkem asi 200 dětí a nejlepších deset obrázků postoupilo do finálové (podzimní) části soutěže.

Z našeho pohledu byl Kryštůfek velká hvězda programu, i když nutno přiznat, že absolutní hvězdou dne byl Martin Šonka, akrobatický pilot, který předvedl na obloze 10 minut neuvěřitelných (ale opravdu Neuvěřitelných) kousků. Geniální pilot a velkolepá podívaná !

Nepotkal jsem nikoho, kdo by neměl dobrou náladu, neviděl jsem žádný malér kromě pár prasklých balónků a možná nějakého toho rozlitého piva (to jsem ovšem neviděl) ..... takže mohu s klidným svědomím napsat, že oslavy se všem líbily! Kryštůfek byl spokojen.

 

Jan Svoboda

Předseda SR Nadačního fondu Kryštůfek

 
17.6.2017 Krasoňov na Vysočině – Ahoj prázdniny !

Už po čtvrté jsme s Kryštůfkem a s TJ Krasoňov organizovali dětský den s názvem AHOJ PRÁZDNINY. I přes ne úplně vydařené počasí, které bohužel panovalo po celý den, přišlo 70 dětí. Ty namalovaly 66 obrázků, za které dostaly drobné dárky. Na závěr jsme s generálním ředitelem TJ Krasoňov panem Jiřím Pachtou vybrali 10 nejhezčích obrázků, rozdali jsme dětem tašky s dárky a vylosovali z klobouku štěstí spoustu nádherných cen. Velký dík patří Nadačnímu fondu Kryštůfek za pozornosti, které udělaly dětem velikou radost a děkujeme samozřejmě i všem co pomáhali.

Jarda a Madlenka Hodačovi

Obchodní zastoupení Kapitolu v Humpolci
3.6.2017 Bolešiny u Klatov – Kryštůfek v západních Čechách

Dětský den se konal na fotbalovém hřišti. Sešlo se skoro 180 dětí. Bylo pro ně připraveno 16 stanovišť, na kterých plnily různé úkoly. Jedním z úkolů bylo Malování s Kryštůfkem. Dále pro děti byla připravena ukázka první pomoci, přijeli i hasiči. Děti se mohly svézt na čtyřkolkách, mohly si zastřílet s Indiánem a zkusit i jiné kratochvilné atrakce. Připraveno pro ně bylo i malování na obličej a tetování. Na stanovišti Malování s Kryštůfkem mohly potkat herečku ze seriálu Ulice,  Saru Sandeva. Při střelbě na branku si mohly zakopat s reprezentačním fotbalistou Honzou Sýkorou. Oběma známým osobnostech bych chtěla poděkovat, že si na nás udělali volný čas a plně se do akce zapojili. Při splnění všech úkolů byly děti odměněny diplomem, odznáčkem Kryštůfka a dostaly i dárkovou tašku. Na konci akce byl předán šek, který za Nadační fond Kryštůfek přebral pan René Ondrejka.

Myslím, že si ten den všichni, děti i dospělí, velmi užili a že se jim zábavné odpoledne líbilo. Tímto bych chtěla všem, kteří se do příprav a průběhu akce zapojili, moc poděkovat. A nesmím zapomenout ani na moderátora Jakuba Radu, který nás tímto odpolednem provázel.


Lucie Moravcová
Obchodní zastoupení Kapitolu v Klatovech
28.5.2017 Vratislavice - Dětský den

Máme za sebou další velmi úspěšnou akci  Malování s Kryštůkem. V neděli 28.5.2017 v rámci dětského dne v Liberci-Vratislavících proběhla jedna z nejhezčích akcí s dětmi. Přispělo k tomu nádherné počasí, prostředí kvetoucích rododendronů a také dokonalá vybavenost ze strany Nadačního fondu Kryštůfek - moc děkujeme.

Spousta dětí malovala a nemálo rodičů posílalo dárcovské SMS, což je pro nás velké zadostiučinění. Velice si vážím spolupráce s Rychlou záchrannou službou v Liberci a velmi děkuji pořadatelům akce "Dětský den Vratislavice", kteří nám již čtvrtým rokem poskytují prostor v nádherném parku. Těšíme se na další ročníky a věřím, že děti také.

Osobní poděkování z mé strany jde především k panu L.Bednářovi a sl.E.Novotné a také k mým dětem a jejich partnerům za vynikající spolupráci. Projektu Kryštůfek záchranář přeji mnoho úspěchů.

Helena Vojtová

Vedoucí týmu

Obchodní zastoupení Kapitolu Liberec
10.6.2017 Jihlava/tankodrom – Kryštůfek pro dětské domovy

Již po dvanácté se zaplnil Jihlavský tankodrom nejenom vojenskou technikou a offroadovými auty, ale i cca 140 dětmi převážně z dětských domovů.
Tuto akci už po šesté navštívil i Kryštůfek. Děti nejenom malovaly, ale za pomoci záchranářů se učily základy první pomoci a resuscitace. Nechyběli ani ostatní záchranné složky jako hasiči a městská a státní policie. Celá akce měla velký úspěch a už se těšíme na další ročník.
Velký dík patří těm, kdo pomáhali s organizací a Nadačnímu fondu Kyštůfek , který dodal pro děti spoustu zajímavých dárků za namalované obrázky. Poděkování také patří ZZS v Jihlavě za ukázku své práce.

Jarda a Madlenka Hodačovi

Obchodní zastoupení Kapitolu v Humpolci
11.5.2017 Teplice – Teplický dopraváček s Kryštůfkem

Je to již tradiční akce....

Pořádají ji mateřské školky. Asi 50 předškoláků mělo výuku na dopravním hřišti v areálu Městské Policie Teplice. Její součástí bylo i Malování s Kryštůfkem.

Na akci bylo také stanoviště ZZS se sanitním vozidlem, kde si děti zkoušely první pomoc pod rukama zkušených záchranářů. Nechyběl ani tým hasičského sboru s vozidlem, kde si mohly děti vyzkoušet, jaké to je držet hasičské vybavení.

Akce se velmi zdařila. Vítězné obrázky půjdou do finálové části soutěže Malování s Kryštůfkem na podzim t.r.

Karel Vorel

Obchodní zastoupení Kapitolu v Teplicích
3.6.2017 Louny - Kryštůfek na Dni záchranářů ústeckého kraje

První červnovou sobotu za slunečného počasí proběhl Den záchranářů na Výstavišti v Lounech.
Akci pořádal Ústecký kraj v parkovém areálu na břehu Ohře a byly zde zastoupeni záchranáři, hasiči, policisté a vojáci. Záchranáři, po loňském úspěchu stánku s Kryštůfkem v pavilonu B, opět pozvali Kapitoláky (tj. současně i podporovatele projektu Kryštůfek) z Teplic. Prostory v pavilonu, byly pro velký zájem o Malování s Kryštůfkem proti loňsku zvětšeny. Letos téměř dvě stovky dětí namalovaly svůj obrázek s Kryštůfkem a červené balonky s jeho obrázkem byly rázem nejrozšířenější upomínkou po celém lounském výstavišti.

Velké poděkování patří Nikole Virtové, Radce Čermákové, Karlu Vorlovi, Davidu Říhovi, Petru Novakovskému, Martinu Hrňovi, Aleně Hergetové a Františku Hušťavovi za pomoc s realizací akce.

Václav Šafář

Oblastní ředitel Kapitolu v Teplicích
27.5.2017 Jihlava – Dětský den na Zdravotnické záchranné službě

Tak jsme i na Vysočině zahájili Kryštůfovskou sezónu. Dnes jsme byli s Kryštůfkem na ZZS v Jihlavě, kde proběhl den otevřených dveří spojený s dětským dnem. Pro děti byly připraveny soutěže ve zdravovědě, za které dostávali dárky. Dárky jsme rozdávali i my, za obrázky, které děti malovaly. Celkem přišlo cca 400 dětí a obrázků máme 221. Byl to těžký výběr vítězných obrázků, ale nakonec se komise shodla na deseti nejhezčích.

Moc děkujeme všem, kteří pomáhali. Náš tým z Kapitolu rozšířil i Václav Novotný ml. z Velkého Meziříčí. Skvělá byla i naše „souhra" se zdravotnickými záchranáři.

Jaroslav a Madlenka Hodačovi

Za OZ Kapitolu v Humpolci
27.5.2017 Kouty nad Desnou - Helpík a Kryštůfek zase po roce spolu ….

Nádherný den, nádherné kopce a lesy kolem, nádherně kvetoucí rododendrony a  nádherné zážitky pro posádky zdravotnických záchranářů z celého světa na Rallye Rejvíz ...... a k tomu Helpík a Kryštůfek.

Jako každoročně se konalo finále soutěže Helpíkův pohár. To jest 16 dvojic školních dětí (většinou kolem 10-12 let) z celé republiky, které ukázaly, co všechno a jak si osvojily ve znalostech a dovednostech zdravotnické pomoci. Kryštůfek jim zpříjemnil čekání na start anebo naopak čekání na vyhlášení výsledků - většina z nich se zapojila do Malování s Kryštůfkem. Připojily se ovšem i další děti, sourozenci „soutěžáků", anebo i děti jdoucí kolem s rodiči na výletě. Panovala velmi příjemná víkendová oddychová atmosféra, asi jen soutěžící se trochu zadýchali......

Zkrátka: celkově velmi vydařený den na čerstvém vzduchu. Kryštůfek byl spokojen.

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek
15.5.2017 Kladno - V divadle Kryštůfek ještě nebyl

Den tísňové linky 155, který se konal dne 15.5. jako nultý ročník ve všech krajích ČR, prožil Kryštůfek v kladenském divadle. Zdravotničtí záchranáři SČK pozvali děti z místních škol, aby se netradičním způsobem z jeviště divadla seznámily s některými možnostmi záchrany života. Malování s Kryštůfkem samozřejmě nemohlo chybět.
Jen to počasí bylo takové "střídavé". Podívejte se na pár fotek. Ovšem celkově to byl velký úspěch. Od účastníků máme pozitivní odezvu.

Příští rok zapojíme Kryštůfka do této akce - Den tísňové linky 155 - v širokém záběru po celé republice. Je to výborný nápad, který slouží hlavně výchově dětí k poskytování zdravotnické pomoci, ale současně prezentuje a podporuje i záslužnou práci zdravotnických záchranářů.

 

Martin Jelínek

Nadační fond Kryštůfek
8.5.2017 Kolín – Den záchranných služeb s Kryštůfkem

Byl to "mumraj", jako už tradičně, ale bylo to také moc hezké - rovněž tradičně.

Hezké počasí, hezké děti, hezký Kryštůfek ..... a hezké „moře obrázků" !

Děti jich do soutěže namalovaly asi 350. Bylo z čeho vybírat.

Děkuji všem, kteří se účinně zapojili do našeho týmu.

 

Martin Jelínek

Za Nadační fond Kryštůfek
23.4.2017 Hradec Králové – Den otevřených dveří Zdravotnické záchranné služby KHK

Kryštůfek záchranář zase zažil úžasný den se spoustou dětí, které se svými "dospěláky" dnes přišly na Den otevřených dveří ZZS v Hradci Králové. Bylo to na Heliportu hradecké nemocnice a bylo na co se dívat !

I přes ne příliš povedené počasí mělo možnost shlédnou a zažít pečlivě připravený program neuvěřitelných cca 4 600 lidí. Jenom naším stanovištěm prošlo odhadem na 1 000 dětí a z toho získal Kryštůfek záchranář do své soutěže "Malování s Kryštůfkem" cca 400 krásných obrázků.

Přijela i patronka Nadačního fondu Kryštůfek paní Zlata Adamovská, která nejen že rozdala desítky autogramů a vyfotila se se spoustou svých příznivců, ale také sehrála důležitou „roli náhodného chodce", který narazí na člověka v bezvědomí a který uvědoměle, tedy poučeně zavolá na linku 155 a poskytuje první pomoc. Touto inscenovanou ukázkou, která byla online přenášena do éteru se Zlata podílela na vzdělávání veřejnosti v oblasti záchrany života, konkrétně resuscitace.

Za Nadační fond Kryštůfek bych chtěl poděkovat nejen Zlatě Adamovské, ale i všem, kteří se tímto způsobem podílejí na šíření osvěty v této oblasti.

I přes nepřízeň počasí to byl velmi smysluplně strávený den.

Martin Jelínek

místopředseda SR NFK
20.4.2017 Čáslav – Kryštůfek mrznul na Dnu bezpečnosti

Toto není poplašná zpráva, jen chceme přitáhnout pozornost čtenářů. Ve skutečnosti mrzly všechny děti (a účastníci a organizátoři), nejen Kryštůfek. Zkrátka: počasí nebylo ideální.

Ovšem celkový průběh akce byl jednoznačný úspěch. Děti si prohlížely celý areál Muzea zemědělské techniky, viděly a přiučily se, kdo a jak dbá o naši bezpečnost a nás těší, že na stanovišti Kryštůfka záchranáře bylo od brzkých ranních hodin plno (už v 7:15 přišla první skupina !). Děti malovaly s Kryštůfkem o sto šest. Přesněji, dostali jsme celkem 325 výkresů (!), přičemž toho dne  prošlo areálem 1583 účastníků. Po našem boku byla čtyřčlenná posádka Středočeské zdravotnické záchranné služby s „rychlou sanitkou" a k dispozici byly dvě figuríny k nácviku laické resuscitace, takže děti nelenily. ZZS děkujeme za jejich aktivní spolupráci.

Osobně musím dodat, že děti byly opravdu neskutečně živé a zapojovaly se zcela spontánně - při té zimě to bylo obdivuhodné.  Jistě na tom měli svůj podíl i učitelé nebo vychovatelé. Poděkování patří hlavnímu organizátorovi akce, panu Janu Lázničkovi. A děkuji také „našemu týmu" (z Čáslavi a z Humpolce), který doplnil bývalý harcovník a externista Libor Kříž.

Výběrová komise určila z 325 obrázků na místě samém celkem 13 vítězných (ve dvou kategoriích). Ty postoupily do finálové části soutěže - internetového hlasování na podzim t.r.

Sledujte další akce v soutěži Maluj s Kryštůfkem a vyhraj zde.

 

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek
28.10.2016 Ostrava - Kryštůfek na Veletrhu hraček

Ve dnech 28.10. - 30.10.2016 probíhal v Ostravě na výstavišti Černá louka již sedmý ročník Veletrhu hraček. Letos také za účasti Nadačního fondu Kryštůfek, který zde odprezentoval svůj hlavní projekt - Kryštůfka záchranáře. Děti a jejich rodiče měli možnost seznámit se s plyšovou hračkou - Kryštůfkem záchranářem, který již pátým rokem pomáhá dětem, jež se ocitnou nemocné, nebo zraněné na palubách sanitek.

Zástupci Nadačního fondu společně se záchranáři Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje si pro návštěvníky připravili bohatý program se spoustou úkolů. Po jejich splnění pak byly všechny děti odměněny drobnými dárky. Dále měli jak děti, tak i jejich rodiče, možnost vyzkoušet si na připravené figuríně roli laického zachránce a seznámit se se základy první pomoci. Dozvěděli se, jak kvalitně a správně provádět základní resuscitaci, jak správně telefonovat na tísňovou linku  a přivolat odbornou pomoc a dostali mnoho dalších užitečných rad.

Naše Kryštůfkovské stanoviště bylo celý den v obležení dětí, které se chtěly s Kryštůfkem nejen seznámit, ale také se něco nového dozvědět a naučit.

Milan Kopčil

za Nadační fond Kryštůfek
18.10.2016 Hradec Králové – Zachraň život s Kryštůfkem!

V nadpise je použito jedno z Kryštůfkovských prohlášení - zcela oprávněně.

V Hradci Králové, v obchodním centru Futurum, totiž podpořil náš nadační fond (spolu se záchranáři KH-kraje) Evropský den záchrany života - v angličtině se to řekne: European Restart A Heart Day. Ani latinsky to nezní špatně: Resuscitace.

Ano, resuscitace, přesněji laická resuscitace a ještě přesněji resuscitace zvládaná dětmi - aby se jí naučili - to byl hlavní bod programu. Přizvali jsme celkem 260 žáků základních škol a ti organizovaně prošli celkem čtyřmi stanovišti: nácvik resuscitace + dispečink záchranné služby + vůz záchranné služby + soutěž Malování s Kryštůfkem a test. Odměnou jim byly četné kryštůfkovské pozornosti a také zmrzlina s místního KFC (děkujeme).Vedle toho (po poledni) se s prací záchranářů mohli seznámit i kolemjdoucí dospělí a děti.

Akce dopadla na výbornou: všichni organizátoři  odvedli skvělou práci a byla radost se dívat na „mládež", jak se činí. Odezva od doprovázejících učitelů byla velmi pozitivní. Děkujeme obzvláště zástupcům ZZS Královéhradeckého kraje, hostitelům z obchodního centra Futurum a kryštůfkovskému týmu z Kapitolu vedeného panem M.Tumou.

Připomínám, že Evropský den záchrany života připadá každý rok na 16.říjen - takže příští rok se chceme opět setkat při stejné příležitosti.

 

Jan Svoboda

za Nadační fond Kryštůfek
14.10.2016 Třebíč – Kryštůfek asistoval při metodickém cvičení záchranářů Kraje Vysočina

Akce patřila zdravotnickým záchranářům kraje Vysočina - a tedy i Kryštůfkovi záchranáři a jeho edukačním povinnostem. Měli jsme stanoviště hned v sousedství a tak kolemjdoucí a především děti - některé i organizovaně ze škol - mohly se nejen seznámit s poskytováním laické resuscitace, ale mohly i Malovat s Kryštůfkem v rámci celoroční soutěže. Jednalo se hlavně o děti do deseti let a vybrali jsme tedy 5 vítězných obrázků v kategorii menších dětí. Finálová část  soutěže - internetové hlasování začíná už za pár dnů, 24.10.2016 na tomto serveru !!!

Hlavním bodem celé akce ovšem bylo soutěžení záchranářů: celkem pět záchranářským týmů z různých oblastí kraje Vysočina se utkalo v různých disciplinách na pěti stanovištích. Nevíme kdo vyhrál - měli jsme možnost sledovat jen aktivitu na Karlově náměstí, což bylo stanoviště se zraněnou osobou a psem štěkajícím na pomoc svého páníčka (velmi atraktivní) - ale vítězům jednak gratulujeme a jednak také jsme rádi, že jsme se mohli potkat s konkrétními záchranáři, partnery z kraje Vysočina. Naše spolupráce funguje už několik let velmi dobře

Bylo dost větrno a tedy, bohužel, i zima. Je to škoda, neboť pasantů nebylo mnoho. Tak to chodí: větru a dešti neporučí ani organizátoři, ani záchranáři a ani náš Kryštůfek, blízký to příbuzný sv.Kryštofa (a ten má tam nahoře asi docela dobré renomé).

O to více patří dík kryštůfkovskému týmu ze společnosti Kapitol: panu Hodačovi, panu Císařovi a paní Jůzové. A také organizátorům z města Třebíče.

Děkujeme.

Jan Svoboda

za Nadační fond Kryštůfek
1.10.2016 Petrovice II - Kryštůfek asistoval při předání znaku obce

 

Na pozvání paní starostky Ing. Marcely Dejlové se Kryštůfek zúčastnil Slavnostního předání znaku obce Petrovice II.  V našem stánku byla samozřejmě soutěž Malování s Kryštůfkem. Na akci bylo  Rádio Blaník a s nimi  Jakub Smolík a Pavel Kožíšek.  Zajímali se o náš projekt a rádi se s námi vyfotili. Za celý den prošlo cca 150 dětí a nakreslilo se více jak 100 krásných obrázků. Chtěli bychom poděkovat všem, kteří přispěli do nadační kasičky. Všem moc děkuji za pomoc při organizaci.

Lucie Hoštová

Obchodní zastoupení Kapitolu v Praze

 

https://www.youtube.com/watch?v=jaegKb_5RcU

http://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-v-petrovicich-ii-doslo-ke-slavnostnimu-predani-znaku-obce-20161001.html

http://www.svoboda.info/galerie/vsedni-zivot/obec-petrovice-ii-u-uhlirskych-janovic-prevzala-znak-a-vlajku/

 


 

 

 
24.9.2016 Jihlava náměstí – Kryštůfek na Gulášfestu

Díky spřátelenému nadačnímu fondu Šťastná hvězda jsme byli na hvězdném Gulášfestu na náměstí v Jihlavě. Už z názvu akce je jasné, že se soutěžilo o nejlepší gulášek. V našem stánku se ovšem soutěžilo v jiném „oboru" :  malovalo se s Kryštůfkem. To k nám přitáhlo i hvězdy jako je Petr Kolář, Dan Nekonečný a Maxíci. Všichni se zajímali o náš projekt a rádi se s námi vyfotili.

Díky za pomoc celému týmu z Kapitolu, bez nějž bychom nezaujali početné publikum a nezkontrolovali více jak 250 namalovaných obrázků a nenafoukli cca 400 balónků.

Jarda a Madlenka Hodačovi

Obchodní zastoupení Kapitolu v Humpolci
17.9.2016 Praha Holešovice Výstaviště – Den integrovaného záchranného systému

Ten sobotní den hrozil prvním podzimním nečasem... naštěstí sprchlo nakonec jen dvakrát a také teplota Celsiova se držela na dvacítce, takže úspěch byl předznamenán. A díky návštěvníkům, partnerům ze záchranných složek, organizátorům a z našeho pohledu obzvláště díky Kryštůfkovi a jeho „fluidu" se úspěch i dostavil! Kryštůfek byl vidět v různých velikostech a také v různých formátech na našich propagačních rekvizitách. Děti „Malovaly s Kryštůfkem" o sto šest. Pozor! Internetové hlasování nad asi třemi stovkami vítězných obrázků z mnoha akcí v tomto roce začíná na tomto serveru už 24.10.2016.....

.....  a rodičům jsme vysvětlovali, co všechno dobrého už Kryštůfek pro nemocné a zraněné děti udělal a co, jak doufáme, ještě udělá. Našli se i dobrodinci, kteří na místě samém vhodili nějaké penízky do kasičky a po akci jsme zaznamenali i pár třicetikorunových DMS. Velké díky!

Zlatým hřebem naší prezentace byla tentokrát Zlata Adamovská, patronka projektu Kryštůfek. Návštěvníci-rodiče znají „paní doktorku z ordinace v růžové zahradě" velmi dobře. Bylo hezké sledovat, jak mile a vstřícně se paní doktorka s kolemjdoucími pobavila. Zájem byl veliký. Vzniklo mnoho „památečních fotek" - což je konec konců vidět i v naší malé fotogalerii zde níže (autor: Vadim Kramer).

Důležité bylo pro nás těsné sousedství se zdravotnickými záchranáři hl.m.Prahy - jsou partnery Kryštůfka teprve nedlouho a my jsme byli rádi, že některé z nich poznáváme osobně. Víme teď trochu, s jakými posádkami bude mít Kryštůfek tu čest. Naše spolupráce se bude jistě dobře rozvíjet.

Za nadační fond vyslovuji velké poděkování realizačnímu týmu z Kapitolu v Praze, svým kolegům z NFK a také organizátorům z výstaviště. Den integrovaného záchranného systému (s Kryštůfkem !) na pražském výstavišti se podařil.

Jan Svoboda

za Nadační fond Kryštůfek
21.9.2016 Jihlava – Kryštůfek na náměstí

Byli jsme s Kryštůfkem pozváni od Magistrátu města Jihlavy na náměstí, abychom v rámci Evropského týdne mobility ukázali dětem záchranku a namalovali s nimi obrázky do soutěže. Za celý den prošlo naším stánkem cca 400 dětí, které dostaly balonky a více jak 100 dětí namalovalo krásné obrázky, ze kterých jsme vybrali deset do celostátního kola. Poděkování patří Nadačnímu fondu Kryštůfek za dárky a hlavně balónky, které dělají dětem obrovskou radost - ostatně podívejte se na fotogalerii níže. Děkujeme rovněž Lucii Dolejší ze ZZS, která přijela se záchrankou ve svém volném čase a Radkovi Císařovi a Janě Judové, kteří perfektně vysvětlovali dětem, co mají malovat.

Jarda a Madlenka Hodačovi

Obchodní zastoupení Kapitolu v Humpolci
17.9. a 18.9.2016 Letiště Mošnov - Kryštůfek záchranář a dny NATO 2016

 

Dny NATO se již tradičně konaly v prostorách areálu Mošnovského letiště. Na této velkolepé akci, kterou každoročně navštíví  desetitisíce diváků, nechyběl ani letos společně se záchranáři Moravskoslezské záchranné služby také Kryštůfek.

Pro děti, které se přišly společně se svými rodiči seznámit s nelehkou prací záchranářů, měl Kryštůfek připraveno spoustu malých dárků, trochu poučení a také soutěž Malování s Kryštůfkem. Do soutěže se zapojilo přes 1000 dětí (!), které byly odměněny drobnými dárky.

Nejen na dětech, ale i na jejich rodičích bylo vidět, že setkání s Kryštůfkem pro ně bylo milou a příjemnou zkušeností a radost  jim nekazilo ani počasí, které letos doprovodil déšť.

Chtěl bych poděkovat všem, bez kterých by to nešlo a  kteří se podíleli na přípravě a organizaci letošního ročníku. Speciální poděkování pak patří kolegyním z Kapitolu:  Ivě, Patricii a Kamile, které se po oba dva dny věnovaly všem dětem, jež zavítaly na naše stanoviště s Kryštůfkem.

Milan Kopčil

Za Nadační fond Kryštůfek

 

Záchranáři ZZS MSK se podíleli na průběhu akce Dny NATO 2016

(excerpta z tiskové zprávy - redakce NFK)

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje se během tohoto víkendu účastnila, stejně jako v předchozích letech, akce Dny NATO, které se konaly v areálu letiště Mošnov u Ostravy.

V rámci statických ukázek představili záchranáři svou práci a vybavení. K prohlédnutí byla dvě plně vybavená zásahová vozidla (RLP a rendez-vous). Kromě toho mohli návštěvníci vidět také speciální vozidlo týmu pro vysoce nakažlivé nemoci, vybavené bio boxem pro transport pacientů s vysoce infekční chorobou i další vybavení tohoto speciálního týmu.

Během soboty i neděle probíhaly komentované ukázky první pomoci, které návštěvníkům záchranáři předváděli. Vyzkoušet bylo možno resuscitaci pacienta na modelech, a to za odborného dohledu profesionálních zdravotníků.

........

Část pro děti letos po loňském úspěchu opět zpestřila soutěž, kterou záchranáři uspořádali společně s partnerským nadačním fondem „Kryštůfek". Malí návštěvníci plnili úkoly na čtyřech stanovištích, kde mimo jiné museli prokázat základní znalosti v poskytování první pomoci. Za úspěšné splnění úkolů pak byli odměněni. A samozřejmě se i Malovalo s Kryštůfkem.

......

Přítomnost ZZS však neměla jen účel prezentace, nýbrž i aktivního poskytování kvalifikované pomoci v místě akce. Pro případ zdravotních obtíží návštěvníků byla k dispozici plně vybavená sanitní vozidla a samozřejmě i jejich posádky. ...... Naštěstí jsme nezaznamenali případ, kdy by  došlo ke zdravotnímu postižení, jež by ohrožovalo lidský život.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ÚSZS MSK
28.8.2016 Jihlava – Cestou necestou do školy a do školky

V poslední prázdninovou neděli jsme byli s Kryštůfkem na úžasné akci v Jihlavě u hypermarketu Tesco, kam nás pozvala naše „kamarádka" - nadační fond Šťastná hvězda. Také Šťastná hvězda pomáhá dětem v jejich těžkých chvílích, podobně jako Kryštůfek. Pro děti byl připraven bohatý program plný soutěží, úkolů a zábavy, o kterou se postarali moderátoři Daniel Janoch z TV Prima a Martin Maky Málek a začínající muzikálové hvězdy:  Vojtěch Šenkýř, Dominika Mína Elischerová a Markéta Maky Zdeňková.

Děti namalovaly nádherné kryštůfkovské obrázky a účinkující se s Kryštůfkem rádi vyfotili.

Jarda a Madlenka Hodačovi

Kapitol

Obchodní zastoupení Humpolec
11.6.2016 Pustiny u Měřína – Dětský den se záchranáři a s Kryštůfkem

Obec Pustiny u Měřína je sice malá, ale tamnější Dětský den byl velký!

V rámci této akce proběhlo, tak jako každý rok, také Malování s Kryštůfkem. Tuto aktivitu zajišťoval ze strany Kapitolu Václav Novotný ml. (s malým týmem poradců) z obchodního zastoupení ve Velkém Meziříčí, který převzal pomyslnou štafetu po Václavu Novotném st.

Aktivity pro děti začínaly trasou dlouhou asi 1 km, na které dětští návštěvníci plnili nejrůznější úkoly, a byly zakončeny na místním hřišti, kde bylo připraveno občerstvení a další soutěže pro děti. Zde se také, na posledním stanovišti, děti a jejich rodiče seznamovali s Kryštůfkem a s Nadačním fondem. Všechny děti, a nebylo jich málo ( počet okolo 100), potom Kryštůfka malovaly. Dokonce se ozvaly dvě maminky a vyprávěly o tom, že jejich děti Kryštůfka mají a tato plyšová postavička patří mezi jejich nejoblíbenější hračky.

Velký zájem byl také o hosta, lékaře a primáře Záchranné služby z Velkého Meziříčí Mudr.Milana Korsu, který dětem i dospělým vysvětloval základy resuscitace. Postupné kroky demonstroval na figuríně. Potom si všichni, kdo měli  zájem, mohli vyzkoušet umělé dýchání a masáž srdce. A zájem byl opravdu veliký. Zkoušeli velcí i malí.

Dětský den probíhal úžasně a dobrou náladu si dospělí a děti nenechali zkazit ani krátkým deštěm. Celou akci všichni zhodnotili jako vydařenou a přislíbili účast také v příštím roce.

Václav Novotný st.

Obchodní zastoupení Kapitolu ve Velkém Meziříčí
19.6.2016 Praha Letňany - Den s policií…. a s Kryštůfkem

Tato akce probíhala na letňanském výstavišti po celý nedělní den. Účastnila se jí nejen Policie Praha (ČR a městská), ale také ostatní záchranné složky hlavního města Prahy, tedy i zdravotnické záchranné služby.

Nadační fond Kryštůfek nemohl chybět, neboť od loňska jezdí náš Kryštůfek už i v pražských sanitkách. Velký červený stan se stal naší základnou hned vedle Golema. Golem je speciální operační pracoviště záchranné služby vybudované v návěsu. Velký žlutý kamion přitahoval spoustu zvědavců, které také upoutal VELKÝ KRYŠTŮFEK sedící před naším stanovištěm. Náš tým ( Milan Kopčil, Jana Ďurech, Jarmila Horňáková, Štefan Bičár a Tomáš Bok ) si velmi rychle rozdělil role. Já jsem s menším Kryštůfkem vítal a zval návštěvníky, Jana vybírala namalované Kryštůfky a odměňovala děti. Štefan organizoval prostor v kreslicí sekci ( papíry, pastelky, pořadí ... ). Jarmila s Milanem učili rodiče dětí i děti samotné, kdy a jak provádět resuscitaci. Zdatně na ně dohlížel a také pomáhal jeden záchranář profesionál. Osobně jsem loni absolvoval sedmidenní zdravotnický kurz a musím potvrdit, že to není snadné.

Do našeho stanu proudili davy....... děti i dospělí  Zastavili jsme se až po čtvrté hodině odpoledne. Postupně nám došel skoro všechen propagační materiál a také výkresy pro soutěž MALUJ S KRYŠTŮFKEM A VYHRAJ! Ovšem odnášeli jsme si dobrý pocit, že jsme našeho Kryštůfka posunuli zase o kousek dále. A také stovky namalovaných obrázků do zmíněné soutěže.

 

Tomáš Bok

Tým Kryštůfka záchranáře

při Obchodním zastoupení Kapitolu v Praze
25.6.2016 Humpolec AMK Zálesí - Dětský den s Kryštůfkem

Dlouho jsme v našem obchodním a současně i v kryštůfkovském týmu přemýšleli, co zajímavého by jsme udělali pro své klienty, až přišel skvělý nápad od naší Madlenky - připravit pro jejich děti dětský den.

Na tuto akci jsme pozvali 260 dětí včetně těch z dětského domova v Humpolci - a právě těm jsme na závěr předali televizor, na který finančně přispěli poradci Kapitolu z obchodního zastoupení v Humpolci.

Děti se na akci mohly seznámit s prací záchranářů, hasičů a policie, viděly ukázku výcviku policejních psů, ukázku vyproštění a ošetření osob při autonehodě. Mezi ukázkami si zařádily na skákacím hradu od Kooperativy, vyzkoušely si aquazorbing a také Malovaly s Kryštůfkem obrázky se záchranářskou tématikou. Na závěr  jsme z nich vybrali deset nejhezčích a ty byly zařazeny do celostátní soutěže.

Celým odpolednem nás provázelo nádherné počasí a stále vysmátý Milan Řezníček z rádia Vysočina. Než jsme všem dětem předali tašku plnou dárků, tak se sbor dobrovolných hasičů z Humpolce postaral o veliké překvapení v podobě obrovského oblaku pěny, ve kterém se děti příjemně zchladily.

Velkou radost nám udělal úsměv na dětských tvářích, za což patří veliké poděkování všem zúčastněným, sponzorům a AMK Zálesí Humpolec za poskytnutí areálu.

Jarda a Madlenka Hodačovi
Obchodní zastoupení Kapitolu v Humpolci
4.6.2016 Bystřany – Odpoledne pro děti s ukázkami integrovaného záchranného systému

Na akci přišlo asi 100 dětí a 80 dospělých. Partnerem zdravotnických záchranářů byl tradičně Kryštůfek a tak se samozřejmě malovalo ...... shromáždili jsme asi 65 obrázků a rozdali dětem drobné kryštůfkovské pozornosti. Jako propagaci, ale i pro poučení.

Plánovaný program narušila skutečnost, že záchranná služba musela být odvolána kvůli nezbytnému výjezdu, ale všichni to chápali a byl to důkaz ze života  o prospěšnosti záchranářské práce. O to více jsme sledovali  hasiče, kteří předvedli vystříhávání osob z auta.

Dětem se „jejich odpoledne" včetně Malování líbilo, akce v Bystřanech se vydařila.

Helena Tvrzníková

Tým Kryštůfka záchranáře z Teplic
8.5.2016 Kolín – Den záchranářů

Začíná to být tradice. Kryštůfek byl partnerem záchranářů na Karlově náměstí v Kolíně již třetím rokem.
A musím dodat, že se snad rovněž stává tradicí, že na tuto akci je vždy počasí jako vymalované a možná to je ten důvod, proč je vždy plné náměstí lidí, ale hlavně dětí.
Protože má Kryštůfek již pátým rokem velmi oblíbenou soutěž Malování s Kryštůfkem , tak se i letos sešlo bezmála 300 malých kreslířů a dokonce mnozí z nich se zkoušeli umístit už třetím rokem.
Jsme moc rádi, že se Kryštůfek stal součástí posádek našich záchranářů, a že může být na takovýchto akcích vždy přítomen.

Martin Jelínek
člen správní rady NFK
11.6.2016 Louny – Den záchranářů Ústeckého kraje

Skvělý den na Výstavišti v Lounech, kde přes 200 dětí namalovalo svého Kryštůfka. Tato akce patřila všem složkám záchranného systému.

Stánek Nadačního fondu s Kryštůfkem byl v pavilonu B . Od 10:00 do 16:00 si svůj obrázek s Kryštůfkem namalovalo 205 dětí a někdy musely děti chvíli čekat, než se uvolnilo místo. Panovala skvělá atmosféra a děti si odnesly nejen různé Kryštůfkovské pozorností, ale zcela jistě i pár dobrých záchranářských vědomostí. Poděkování patří: Lucce Hausnerové, Nikče Virtové, Dance Valáškové a Dáše Polcarové z týmu Kapitol-Kryštůfek za ohromnou pomoc s vybudováním zázemí a fantastický přístup.

Jsme také rádi, že jsem upevnili spolupráci se záchranáři Ústeckého kraje, jsou to výborní partneři.

Václav Šafář

Oblastní ředitel Kapitolu v Teplicích
21.6.2016 Brno – Záchranáři JMK slavili 10 let a Kryštůfek byl při tom

Krásná akce na Nám. Svobody, alespoň pro Brňáky...... určitě pro záchranáře a jejich partnery, ale zejména i pro děti, které přišly v doprovodu svých učitelek nebo i rodičů. Byl nádherný den a snad i naše kryštůfkovská „slavobrána"  přispěla k celkovému lesku akce.

I Kryštůfek by mohl slavit, pravda, jen „polovinu"  tj. pět let života. Náš projekt totiž nastartoval v červenci 2011. Ovšem pro nás, Kryštůfkáře, byla hlavním bodem programu soutěž Malování s Kryštůfkem. Shromáždili jsme odhadem 200 obrázků a vybrali ve dvou kategoriích 5+5 nejhezčích. Ty pokračují do finálové části soutěže na konci října t.r. Doufáme, že děti si odnesly i pocit, že pomáhat zraněným a nemocným lidem je důležitá věc. A možná si i zapamartovaly volací číslo záchranné služby 155, které má Kryštůfek na čepici.

Přejeme našim partnerům, záchranné službě v Jihomoravském kraji, aby jejich práce byla i nadále úspěšná a přinášela jim patřičné uznání.

A Kryštůfkovskému týmu, který byl přítomen, velmi děkujeme.

Jan Svoboda
Nadační fond Kryštůfek


13.6.2016 Teplice – Kryštůfek na kopečku

„Na kopečku" je jedna mateřská školka v Teplicích. A tam, díky aktivitě našeho kryštůfkovského týmu v čele s panem Jakubem Jiravou, jsme uspořádali spolu se záchranáři Ústeckého kraje výchovnou akci pro děti. Bylo přítomno 29 dětí a byli u toho i dospělí, skoro padesátka. Všechny děti malovaly Kryštůfka s velkým zaujetím. Akce se velmi podařila, soudě dle vyjádření zástupců MŠ i  rodičů a také posádky vozu rychlé záchranné pomoci. Těm patří dík za odbornou pomoc. Pozoruhodné a velmi milé bylo gesto vedení MŠ Na kopečku, když se rozhodlo přispět ze svého fondu dětí do Nadačního fondu Kryštůfek částkou  1000 Kč. Za to jim velmi děkujeme.

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek18.6.2016 Krasoňov - Ahoj prázdniny 2016!

Včera jsme s Kryštůfkem již tradičně zahájili prázdniny v Krasoňově. Víte, kde je Krasoňov? Na Vysočině, kousek od Humpolce. Jenom skok od Větrného Jeníkova - pro ty z vás, kteří jezdíte po dálnici D1. A je tam samozřejmě moc KRÁSNĚ.

Kromě malování a ukázky ZZS jsme pro děti připravili i soutěžní stanoviště, kde plnily úkoly, za které dostaly razítko do kartičky a za plnou kartičku si mohly u Kryštůfka vyzvednout tašku plnou dárků a mohly si vylosovat z klobouku štěstí nějakou zajímavou cenu. O velké překvapení se postarali místní sportovci, kteří Kryštůfkovi předali plnou pokladničku mincí, které nasbírali v místní občerstvovně jako zpropitné, odhadem 1500,- Kč. Velké díky patří všem, kteří na akci pomáhali a záchranářům Pavlovi Burdovi a Lubošovi Kočímu, kteří předvedli jak skvěle ovládají svoji práci.

Jarda a Madlenka Hodačovi

Tým v Humpolci
11.6.2016 Pístov - Dětský den pro děti z dětských domovů.

I letos jsme byli s Kryštůfkem již tradičně na tankodromu v Pístově u Jihlavy, kde jsme udělali radost 154 dětem, které nejen malovaly, ale i plnily úkoly na stanovištích, kam je vozila off-roadová auta. Na závěr jsme vybrali a ocenili vítězné obrázky a všechny děti odcházely nejen s úsměvem na tváři, ale i s cestovní taškou plnou dárků. Děkujeme záchranářům Honzovi Pelikánovi a Lucii Dolejší za skvěle odvedenou práci: dětem ukázali vybavení vozu rychlé záchranné pomoci a také je učili základům laické resuscitace.

Jarda a Madlenka Hodačovi

Tým Humpolec
4.6.2016 Dudín – Dětský den se záchranáři a s Kryštůfkem

Kryštůfek navštívil dětský den v Dudíně, což je malá obec na Vysočině mezi Jihlavou a Humpolcem.

Děti opět namalovaly krásné obrázky, dva  z nich (sourozenecké) zde na ukázku zveřejňujeme. Děti se také učily, jak pomáhat lidem, kterým selže jejich zdraví. Velké díky patří všem co pomáhali, zejména i posádce vozu rychlé záchranné služby, kteří vážili čas i cestu.

Madlenka a Jarda Hodačovi

Tým Humpolec
7.6.2016 Znojmo - Kryštůfek se záchranáři, hasiči a policisty

Akci na propagaci IZS (integrovaného záchranného systému tj. hasičů, zdravotnických záchranářů a policie) ve Znojmě na Horním náměstí pořádá každoročně Střední zdravotnická škola Znojmo. Spolupořadatelem je Cykloklub Kučera. Do týmu Kryštůfek-Kapitol se zapojili poradci Vavříková, Buchtová, Laštůvka a Kolesa.

Na našem stánku se Malovalo s Kryštůfkem.  Děti přišly jednak v doprovodu učitelů (organizovaně) a také kolemjdoucí  děti v doprovodu rodičů  - vzniklo cca 100 obrázků s Kryštůfkovskou tématikou. Ze strany rodičů i učitelů jsme měli pozitivní ohlasy na náš program.

Zajímavé bylo, že ve skupince žáků ze školy na nám. Republiky byl i žák, který před cca ½ rokem byl odvezen a ošetřen rychlou záchrannou službou. A jaká náhoda! Kryštůfka má doma.  A tak pomáhal předat své pocity a informace přítomným spolužákům a doprovázející p. učitelce   - nikdo z nich o tom nevěděl.

Náš stánek navštívil také starosta Znojma, pan Ing. Vlastimil Gabrhel (na fotografii v tmavém obleku)  a místostarosta Mgr. Jan Blaha.

Velkou atrakcí byla ukázka práce Integrovaného záchranného systému (IZS)  při  střetu vozidla (4 zranění + 1 mrtvý)  s cyklistkou (zraněná).  Prvotní ošetření ze strany náhodně projíždějící cyklistky, zajištění místa nehody a nahlášení  ZZS, poté příjezd sanitky, hasičů a policie - to vše komentováno ošetřující cyklistkou a moderátorkou akce a také zástupci IZS. Bylo to velmi poučné.

Celkem se akce zúčastnilo asi 1500 lidí !!

Zdeněk Kolesa

Tým Kapitolu a Kryštůfka záchranáře ve Znojmě

 
28.5.2016 Liberec Vratislavice – Dětský den s Kryštůfkem

28.5.2016 probíhal jako každý rok velký dětský den v Liberci Vratislavicích. Pořadatele této obří akce velice potěšilo, že Kryštůfek bude opět jeho součástí. Na dětském dnu se Maluje s Kryštůfkem již třetí rok za sebou a nám velmi zalichotilo, že si bez našeho Kryštůfka tuto akci už nikdo neumí představit. Opět se tu sešlo mnoho dětí a panovala dobrá nálada i přes občasný déšť. Perfektní spolupráce byla jak se záchranáři - RZS Liberec - tak i s organizátory akce. Mé poděkování patří také mému týmu, který vše zvládl perfektně. Už teď se těšíme na další ročník.

Helena Vojtová

Obchodní zastoupení Kapitolu v Liberci
28.5.2016 Kouty nad Desnou – Kryštůfek a Helpík

Na začátek trochu osvěty.

V Koutech nad Desnou v Jeseníkách se už desítky let pořádá vždy v květnu Rallye Rejvíz za účasti profesionálních zdravotnických záchranářů z celého světa. Je to monstrózní „šou".... viz záchranný veterán Cadillac  na jedné z fotek. A Kryštůfek je partner záchranářů.

Helpík je kamarád Kryštůfka. Helpíkův pohár je celoroční soutěž mladých záchranářů, žáků základních škol z celé republiky. A na Rejvízu se koná finále této soutěže.

Takže logicky -  Kryštůfek je při tom: se záchranáři mladými i s těmi vysoce profesionálními,  zralejšího věku. A mladí „Helpící" se zapojili do Malování s Kryštůfkem.

Počasí se tentokrát vydařilo. Sluníčko, čerstvý vzduch, léto na spadnutí, dobrá nálada. Vztahy spolupráce a kamarádství byly prohloubeny.

Malovalo 27 dvoučlenných hlídek, čili 54 soutěžících Helpíků a k tomu dvě tři desítky dětí s rodiči, které se přišly podívat. Každé aktivní dítě (v žákovském i předškolním věku) dostalo nějakou kryštůfkovskou pozornost.  Doufáme, že naše propagace a popularizace Kryštůfka přinese od dospělých (učitelů a rodičů) i  kýžené příspěvkové efekty.

Už se těšíme na příští rok.

Jan Svoboda

za Nadační fond Kryštůfek
28.5.2016 Jihlava - Dětský den Zdravotnické záchranné služby

Opět po roce jsme se sešli s Kryštůfkem na ZZS v Jihlavě, kde každoročně připravují záchranáři den otevřených dveří spojený s dětským dnem. Děti si prohlédly vybavení a zázemí záchranářů, včetně vrtulníku, který i několikrát vzlétl. Dále byl pro ně připravený skákací hrad , spousta soutěžních úkolů a samozřejmě Malování s Kryštůfkem.

Celé dopoledne panovala skvělá nálada, kterou podpořil Milan Řezníček z rádia Vysočina. Celou akci navštívilo cca 400 dětí a z toho malovalo 348 dětí.

Děkujeme všem co pomáhali a Nadačnímu fondu Kryštůfek za dárky pro děti.

Madlenka a Jarda Hodačovi

 
13.5.2016 Brno - Kryštůfek na „základce“

Jednou z dalších akcí putování Kryštůfka záchranáře po naší republice, bylo páteční setkání s dětmi na Základní škole Jasanová 2 v Brně-Jundrově. Byli u toho dva členové správní rady, tři poradci Kapitolu a dva přizvní záchranáři z Jihomoravské ZZS a k tomu více než 120 žáků. Program jsme připravili pro žáky pátých až devátých tříd. Jeden z nich, který si nepřál být jmenován, mně ke zhodnocení akce řekl: „Bylo to fajn, nejvíc mě asi zaujalo vybavení sanitky a k čemu které přístroje slouží".

Mimo prezentace vozu rychlé záchranné služby měly děti možnost si na figurínách vyzkoušet masáž srdce. Jejich reakce byly rozporuplné, některé se bály, jiné přistupovaly k figurínám suverénně, ale ne každému se podařilo najít přesně místo na hrudníku a zvolit tempo masírování. Poslední disciplínou bylo Malování s Kryštůfkem na témata spojená se  záchrannou službou. V nich se nejčastěji objevoval právě plyšák Kryštůfek. Někteří žáci byli tak originální, že do kreseb zapojili i druhou světovou válku.

Z pohledu organizátorů se prezentace povedla, ke stoprocentní spokojenosti chybělo jen lepší počasí. Dík patří všem zúčastněným, oceňujeme velmi vstřícný přístup školy, ředitelství i všech zapojených učitelů.

 

Mgr. Rostislav Lesák

Kapitol, oblastní ředitel

 
6.5.2016 Ostrava – Kryštůfek jeden den se záchrannou službou v Avionu

Avion je obrovský Shopping Park v Ostravě a zdravotničtí záchranáři Moravskoslezského kraje tam uspořádali své „dny". V pátek 6.5.2016 byl aktivním účastníkem a pomocníkem i Kryštůfek záchranář. Obsadil jedno z pěti stanovišť záchranářů a školní děti mohly Malovat s Kryštůfkem a také si v bezprostřední blízkosti vyzkoušet základy resuscitace. Přišlo jich několik stovek a své kreslířské dovednosti zanechalo na místě samém celkem 192. Z nich dvanáct vítězných obrázků vybrala komise do finálové  části soutěže, která proběhne na internetu na podzim t.r.

Tým pomocníků ze společnosti Kapitol (děkujeme jim) asistoval členům správní rady NFK - všichni společně vysvětlovali školním dětem (i kolem jdoucím návštěvníkům) jaké hlavní funkce plní „hračka" a dnes už také „značka" Kryštůfka záchranáře. Byla to velmi dobrá propagace a popularizace Kryštůfkovy činnosti, rozdalo se mnoho malých pozorností (nejen letáky, ale i butony, propisovačky, samolepky, přívěsky apod.).  Věříme, že veřejnost si postupně stále více všímá pomoci, kterou Kryštůfek nemocným i zdravým dětem poskytuje a že se to také projeví v dobročinné odezvě.

Jan Svoboda

Místopředseda Správní rady NFK

 

Záchranáři se účastní Měsíce zdraví v ostravském Avionu

(Tisková zpráva s drobnou redakční úpravou ze strany Nadačního fondu Kryštůfek)

Zdravotničtí záchranáři se v minulých dnech účastnili zdravotně preventivní akce v ostravském Avion Shopping Parku. V pátek 6. května připravili pro návštěvníky obchodního centra bohatý celodenní program a představení své činnosti.

Dopoledne probíhal program záchranářů na čtyřech stanovištích a byl zaměřen především na žáky základních škol. Děti byly pod vedením zkušených záchranářů seznámeny se základní první pomocí a jejím praktickým provedením v případě náhlé zástavy oběhu. Učily se rozpoznat ji u postiženého a poskytnout kvalitní srdeční masáž do příjezdu záchranné služby. Na dalším stanovišti je operátoři ZZS seznámili se zásadami správného volání na linku 155, a také s novinkou - mobilní aplikací „Záchranka". Školáci si prohlédli techniku a vybavené vozidlo záchranářů, seznámili se s činnosti týmu pro vysoce nakažlivé nemoci a vyzkoušeli si jeho speciální vybavení. Zástupci partnerského Nadačního fondu Kryštůfek děti seznámili s projektem a plyšovou figurkou, která pomáhá již několik let dětským pacientům na palubách sanitek, a malí návštěvníci se zúčastnili soutěže Malování s Kryštůfkem. Za svou účast byly děti odměněny drobnými dárky a 12 vítězných obrázků putuje do finálové části soutěže.

Odpoledne akce pokračovala se zaměřením na širokou veřejnost a návštěvníky Avionu.

Záchranáři seznamovali zájemce se svou prací a soustředili se především na předávání potřebných znalostí a dovedností pokud jde o edukaci v první pomoci a resuscitaci. Až do večerních hodin se tak věnovali dalším stovkám zájemců. Akce byla uspořádána za podpory Moravskoslezského kraje a v nákupním centru ji navštívil i náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví Jiří Martínek a vedoucí odboru zdravotnictví   Vratislava Krnáčová.

Účast zdravotnické záchranné služby v Avionu pokračovala během celého víkendu. Pro návštěvníky bylo v sobotu i v neděli (7. a 8. května) připraveno stanoviště zdravotnické záchranné služby s plně vybaveným sanitním vozem přímo v prostorách nákupního centra, místo pro nácvik resuscitace, velký plyšák Kryštůfek pro děti, informační materiály a další.

Záchranáři považují edukaci v problematice poskytování první pomoci za velmi důležitou a proto se aktivně účastní akcí, při kterých mohou takto působit na laickou veřejnost.

 

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK

 
14.4.2016 Čáslav – Den bezpečnosti s Kryštůfkem

V areálu Národního zemědělského muzea v Čáslavi se uskutečnila pod záštitou místní orgánů státní správy (a dalších zúčastněných institucí) velkolepá akce - Den bezpečnosti. Areálem prošlo během dopoledne dle záznamů organizátora 2078 dětí !! Z nich jistě více než tisícovka si povšimla stanoviště Kryštůfka záchranáře a 316 dětí Malovalo s Kryštůfkem na místě samém. Takže zhruba stejný počet dětí se seznámil díky přítomným zdravotnickým záchranářům se základy resuscitace a mnoho z nich také poklelo na koberec a vyzkoušelo si tyto úkony na cvičných figurínách. Stokrát za minutu, pěkně čile a silně tlačit na hrudní kost....... Děti si uvědomily, že to není jednoduché, ale současně si alespoň trochu osvojily tuto dovednost. Kryštůfek děkuje dvojici zdravotnických záchranářů z Čáslavi, že přijeli s vozem rychlé záchranné služby, ukazovali dětem jeho technické zařízení a mluvili o své práci.

Pokud jde o „Malování s Kryštůfkem", čtrnáct nejpovedenějších obrázků (7 v každé kategorii) ze zmíněných 316 vybrala  hodnotící komise do finálové části soutěže a ta proběhne jako internetové hlasování na podzim t.r.

Kryštůfek záchranář poutal mezi ostatními nepominutelnými atrakcemi (hasiči, červený kříž, policie, helikoptéra, BESIP atd.) velkou pozornost - je to vidět i na přiložených fotografiích. Přispěl k úspěchu celé akce a děkuje panu Lázničkovi z NZM v Čáslavi, že to tak dobře, profesionálně zorganizoval (a to navzdory nepřízni počasí - foukalo tentokrát moc studeně).

 

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek
11.12.2015 Borovany – Předání odměn v soutěži Malování s Kryštůfkem

Měli jsme tu čest předat krásné dárky v Borovanech jednomu z vítězů Malování s Kryštůfkem.

Jednalo se o 11 letého chlapce jménem Václav Malík. Václav se se svým otcem účastnil akce na letišti v  Českých Budějovicích na podzim t.r.  Zde překonal své rozpaky a namaloval obrázek, který nakonec tým pořadatelů vybral mezi ty nejlepší. V následném hlasování, ve kterém mu pomohla jeho rodina i kamarádi, skončil nakonec na 3.místě v kategorii dětí starších 10-ti let.. Samozřejmě to obnášelo i sledování stránek www.krystufek-zachranar.cz. Dostal se do kalendáře a díky Nadačnímu fondu Kryštůfek vyhrál věcné odměny. Po telefonické domluvě s maminkou Václav neměl tušit, kdo to k nim v tento předvánoční čas příjde na návštěvu. Jeho očekávání bylo znatelné již od dveří, kde nás přivítal i se svou mámou. Po přivítání již nešlo déle zapírat a došlo ke gratulaci a předání odměn.

Václav se s radostí, že se jeho obrázek dostal do kalendáře, pustil do objevování věcných cen, které pro něj ukrývala taška. Nadšení neskrýval z Kryštůfka, kterého hned rozbalil a pochlubil se zhlédnutím videa na našich stránkách. Následně přišlo nadšení z objeveného iPod Shuffle. Proběhla i poznámka, že bude první kdo má něco od Applu ve škole :-). Další dárky udělaly další radost.

Po přátelském rozhovoru přislíbili účast i na dalších do budoucna plánovaných akcích.

Tato možnost předat věcné odměny vítězovi byla supr zážitkem.

Jan Hudec

Kapitol České Budějovice17.12.2015 Humpolec – Odměny pro vítěze v soutěži Malování s Kryštůfkem

Dnes jsme slavnostně předali ceny pro našich šest vítězů (kraj Vysočina) v soutěži Malování s Kryštůfkem za rok 2015. Dětem se ceny líbily, hlavně plyšový Kryštůfek jim udělal velikou radost, stejně jako dort, na kterém si všichni pochutnali.


Jaroslav Hodač

Kapitol Humpolec.7.10.2015 Jihlava – Záchranáři a Kryštůfek v City Parku

Jednalo se o druhý ročník Metodického cvičení zdravotnických záchranářů ZZS Kraje Vysočina, tentokrát v Jihlavě.

Kryštůfek byl rád u toho, ovšem ne přímo v terénu, ale v obchodním centru City Park v Jihlavě. Tam jsme měli možnost sledovat na monitoru, i s patřičným komentářem, náročné cvičné zásahy záchranářů v terénu na čerstvě zpracovaných on-line video záznamech.

Proběhlo zároveň letošní poslední Malování s Kryštůfkem, ze kterého měli dětští kreslíři ještě možnost se nominovat do soutěže o nejlepších dvanáct obrázků pro kalendář 2016.

Mimochodem, celý „Tým Kryštůfek" se shodl na tom, že na tomto posledním malování se koncentrovalo množství velmi šikovných dětí - kreslířů a ty nám stížily rozhodování při výběru obrázků do finálové části - do internetového hlasování, které bude probíhat od 12.10.2015 do 25.10.2015 na tomto serveru.

Jsme rádi, že se můžeme podílet na realizacích takovýchto prospěšných akcí, a že nás záchranáři považují už skoro za své „kolegy". Práce záchranářů si my, kryštůfkáři, velmi vážíme.

Martin Jelínek

za Nadační fond Kryštůfek5.10.2015 České Budějovice/Brno - Kryštůfek poutá dětskou pozornost

Dne 12.9.2015 byl Kryštůfek se záchranáři na letišti v Plané při příležitosti otevření střediska Letecké záchranné služby JČK. Hlavně se tam „Malovalo s Kryštůfkem" (viz naše zpráva z 12.9.).

Ovšem je pozoruhodné, že tam během dne vznikly moc pěkné fotografie (děkujeme fotografovi, panu Vasilu Kotlárovi), dokumentující vzájemnou náklonnost Kryštůfka záchranáře a dětí.

Proto zde část fotografií dnes zveřejňujeme. Byla by škoda je nevidět!  Třeba se děti z okolí Českých Budějovic na fotografiích najdou. Kryštůfek jim samozřejmě děkuje za přízeň.

Jan Svoboda

za Nadační fond Kryštůfek

 

AUTOR FOTOGRAFIÍ VASIL KOTLÁR12.9.32015 České Budějovice – Kryštůfek na letišti v Plané

Začátkem školního roku jsme se s Kryštůfkem zúčastnili slavnostního otevření střediska Letecké záchranné služby v Českých Budějovicích.

Jelikož jsem kapitolácký nováček, byla toto má první kryštůfkovská akce a dovolím si říct, že to byla jedna z nejlepších. Vážím si toho, že jsem měla tu čest tam být.

Po počátečních peripetiích se skládáním banneru, šlo vše jako po másle. Sluníčko nám vykouklo z poza mraků a kolem 10-té hodiny už nám ve stanu seděli první malíři. Ve 12 hodin jsme měli malými Picassy přeplněný celý stan a kolegové nestačili donášet nové stoly a lavičky. Malovalo se dokonce i ve stoje. V tomto duchu se nesl celý den. Kryšrůfek šel na dračku. Pastelky se ořezávaly o sto šest. Ale ta pořádná fuška přišla teprve s vyhodnocováním obrázků. Dětičky byly šikovné a byl opravdu nadlidský úkon vybrat ze všech těch krásných obrázků jen několik vítězných. Po vášnivé debatě se to výběrové komisi nakonec podařilo. 10 nejhezčích obrázků putuje do finálové části soutěže Maluj s Kryštůfkem a vyhraj.

Za mě velice povedená akce. Už se moc těším na další a Kryštůfkovi přeji hodně štěstí.

Nela Škopová

Kapitol České Budějovice26.9.2015 Brněnská přehrada – Kryštůfek v blízkosti dračích lodí….

Brněnská přehrada hostila v sobotu 26.9.2015 závody Dračích lodí ..... a také Modrého hrocha a Kryštůfka záchranáře.

Počasí nebylo ideální a tak dětí, které obvykle doprovázejí posádky dračích lodí (tj. své rodiče), bylo tentokrát poskrovnu.
Inu, nemusí pršet (..... a nepršelo), stačí když kape (..... a kapalo) ! Byla rovněž dost zima.

Nebyla to sice účastníky oplývající akce, ale Kryštůfkáři podrželi i tak naši standardu na výborné reprezentativní úrovni (viz fotografie).

Vzniklo i několik dětských kreseb, které postoupily do finálové části soutěže Maluj s Kryštůfkem a vyhraj.

Poděkování za realizaci patří Jaromíru Ledečovi, Dině Vítkové, Romanu Švorcovi a Kateřině Jarošové z Kapitolu.

Jan Svoboda

za Nadační fond Kryštůfek19.9. a 20.9. Mošnov - Záchranáři ZZS MSK a Kryštůfek se podíleli na průběhu akce Dny NATO 2015

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje se během víkendu účastnila, stejně jako v předchozích letech, akce Dny NATO, které se konaly v areálu letiště Mošnov u Ostravy.

V rámci statických ukázek představili záchranáři svou práci a vybavení. K prohlédnutí byla dvě plně vybavená zásahová vozidla. Během soboty i neděle probíhaly komentované ukázky první pomoci, které návštěvníkům předváděl tým ZZS. Vyzkoušet bylo možno resuscitaci pacienta na modelech, a to za odborného dohledu záchranářů. Ukázek se neúčastnili pouze záchranáři, ale také proškolené děti, které svým vrstevníkům, ale i jejich rodičům ukazovaly, jak poskytnout základní první pomoc. Během obou dní konání akce se množství zájemcům záchranáři trpělivě věnovali. Vysvětlovali, předváděli, zodpovídali spousty otázek, učili správné postupy při ošetřování... nutno říci, že stanoviště záchranné služby bylo po oba dny doslova v obležení návštěvníků. Poskytnutí laické první pomoci v situaci náhle vzniklého a život ohrožujícího zdravotního problému je pro přežití pacienta mnohdy klíčové. Pracovníci záchranné služby proto příležitosti Dnů NATO využili také k výukovým a preventivním účelům, zaměřeným směrem k laické veřejnosti.

Část pro děti letos poprvé tvořila soutěž, kterou záchranáři uspořádali společně s partnerským Nadačním fondem Kryštůfek. Malí návštěvníci plnili úkoly na čtyřech stanovištích, kde mimo jiné museli prokázat základní znalosti v poskytování první pomoci. Za úspěšné splnění úkolů pak byli odměněni. Jedním z úkolů bylo Malování s Kryštůfkem. Ze stovek obrázků vybrala výběrová komise za každý den 10 + 10 obrázků a ty postupují do finálové části. Internetové hlasování o nejlepších 12 obrázků (z celoroční soutěže) začíná už za pár dnů, dne 12.10.2015 na tomto portále www.krystufek-zachranar.cz.

Přítomnost ZZS neměla jen účel prezentace, nýbrž i aktivního poskytování kvalifikované pomoci v místě akce. Pro případ zdravotních obtíží návštěvníků byla k dispozici plně vybavená sanitní vozidla a samozřejmě i jejich posádky. Další sanitky se účastnily coby ukázkové v rámci statické části programu, ale byly po celou dobu k dispozici také pro případ potřeby zásahu. Role ZZS však byla i koordinační. Záchranáři v průběhu soboty a neděle ošetřili necelé dvě desítky osob. Jednalo se ponejvíce o alergické reakce či kolapsy, pacienty s hypoglykémií, dehydratací, vysokým krevním tlakem a podobně. Čtyři postižené přitom bylo nutno po provedeném ošetření následně transportovat do zdravotnických zařízení. Další drobnější ošetření při nezávažných obtížích záchranáři lidem poskytli, aniž by je evidovali. Nezaznamenali jsme případ, kdy by v místě konání došlo ke zdravotnímu postižení, jež by přímo ohrožovalo lidský život. Kuriózním byl pak případ srny, splašené při jedné z dynamických ukázek, která vběhla do prostoru pro diváky a došlo ke kontaktu mezi zvířetem a jednou z divaček. Otřesená žena byla ošetřena, ale její stav nevyžadoval další péči v nemocnici.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ÚSZS MSK

Zprávu doplnil Jan Svoboda za Nadační fond Kryštůfek21.9.2015 Humpolec – Kryštůfek na Evropském týdnu mobility

V pondělí 21.9. - už skoro na podzim - jsme se na pozvání Města Humpolce zúčastnili spolu s hasiči, Besipem a samozřejmě se „záchrankou" akce pod názvem Evropský týden mobility. Počasí bylo jako vždy objednané, tj. krásné, takže nic nebránilo skvělému provedení. Ráno nás doslova zasypaly děti z mateřských škol, které malovaly i na koberci a odpoledne přišly i děti ze základních škol. Akce se tak líbila, že některé děti přišly dvakrát, odpoledne znovu s rodiči, aby jim ukázaly, co se dopoledne o záchraně života naučily.

Při této akci jsme proškolili cca 500 dětí a obrázky namalovalo necelých 400 dětí. Moc děkuji všem, kteří přiložili ruku k dílu.

Jaroslav Hodač

Kapitol Humpolec4.9.2015 Svitavy - Kryštůfek na benefičním tenisovém turnaji

Rok se sešel s rokem a opět tady byl benefiční tenisový turnaj, který pořádá spolek Svitavské tenisové srdce. Jedním ze zakladatelů této organizace je náš kamarád a kolega z Kapitolu Honza Krejčí.

Akce proběhla na tenisových kurtech ve Svitavách. Stejně jako v loňském roce, tak i letos organizátoři akce přizvali Kryštůfka záchranáře, který účastníkům turnaje přiblížil činnost Nadačního fondu Kryštůfek a pro děti připravil program v podobě soutěže v malování.

Odpolední program vyplnil příjezd Svitavských zdravotnických záchranářů. Děti si tak mohli prohlédnout sanitu, vyzkoušet si jaké to je, když se ocitnou na místě pacientů a také se dozvědět jak správně poskytnout první pomoc. Ti nejmenší s radostí využili možnosti svezení v sanitě v prostorách areálu.

Po skončení turnaje a ještě před tím než došlo k dekorování vítězů, organizátoři předali vybraným organizacím a také jednotlivcům šeky v celkové hodnotě přes 200 000 Kč !! Mezi obdarovanými byl také Nadační fond Kryštůfek. Z rukou Honzy jsem převzal darovací šek na částku 15 000 Kč, za což bych chtěl za Nadační fond moc poděkovat. Tyto prostředky budou použity na nákup Kryštůfků pro Svitavskou záchrannou službu.

Je úžasné, že se i v dnešní ekonomicky ne úplně jednoduché době najdou lidé, kteří jsou ochotni pomáhat těm, kteří si mnohdy sami pomoci nedokážou. Takže ještě jednou velký dík a slova uznání všem dárcům a organizátorům celé akce.

Milan Kopčil

za Nadační fond Kryštůfek29.8.2015 Mladá Boleslav – 155 FEST s Kryštůfkem

V sobotu 29.září, v předposlední den letních prázdnin, se na mladoboleslavském sportovním letišti a na ploše přilehlého Leteckého muzea Metoděje Vlacha konal pod záštitou hejtmana Středočeského kraje nultý ročník

záchranářského loučení s létem s názvem 155 FEST.

Dobrá příležitost si zapamatovat, že číslo 155 je telefonní spojení na zdravotnickou záchrannou službu v celé ČR.

Celý den probíhaly ukázky poskytování první pomoci, kde si i ti nejmenší mohli na vlastní kůži vyzkoušet jaké to je zachraňovat někomu život masáží srdce, či umělým dýcháním.

Každý návštěvník si také mohl detailně a naprosto zblízka doslova osahat záchranářskou techniku a vybavení.

Pochopitelně na takovéto akci již tradičně nemohl chybět ani náš Kryštůfek záchranář a jeho malování s dětmi, který byl, řekl bych, nejnavštěvovanějším stánkem tohoto setkání.

Zároveň jsme měli za Nadační fond Kryštůfek dobrou slavnostní příležitost předat řediteli ZZS Středočeského kraje MUDr.Martinu Houdkovi dalších 200 ks Kryštůfků do sanitek.

O zábavu a program celého dne se postaraly skvělé kapely sestavené výhradně z členů záchrané služby.

Bohužel, paradoxně nadprůměrné tropické počasí a zřejmě i to, že akce probíhala předposlední den letních prázdnin, způsobilo, že návštěvnost na této akci nebyla taková, jakou by si zasloužila. Veřím, že příští rok na již prvním ročníku tomu bude jinak.

Závěrem bych rád poděkoval všem, kteří pomáhali s přípravou a obsluhou stánku Kryštůfka na této akci. Jmenovitě Martinu a Matěji Jelínkovi, Radku Milionovi, Liboru Křížovi a Jiřímu Mrzenovi. Jen více takových akcí.

Tomáš Cidlinský

vrchní ředitel Kapitolu

Mladá Boleslav27.6.2015 Borovany – Bezpečně na prázdniny s Kryštůfkem

Na akci Bezpečně na prázdniny jsme se s Kryštůfkem podíleli poprvé.
I přes méně příznivé počasí se sešlo na místním koupališti přes 50 dětí, 
které se s neskutečnou radostí zapojily do malování. Akce samotná byla 
zaměřena na ukázky jednotlivých záchranných složek (vodní záchranáři, 
policie ČR, celní správa, hasiči- dobrovolní, ale i profesionálové, 
červený kříž). Děti si mohly veškerou techniku prohlédnout a vyzkoušet.
Byla to první akce, která se s Kryštůfkem v Borovanech pořádala a již 
dnes se pracuje na dalším ročníku.
Samozřejmě musím poděkovat všem pořadatelům ze strany Klubu mladých v 
Borovanech, že jsme se mohli účastnit a také kolegům z Kapitolu Jižní Čechy za skvělou spolupráci.
 
Jan Hudec
Kapitol České Budějovice
 

 
16.7.2015 Olomouc – Kryštůfek k dispozici na urgentním příjmu FN Olomouc

Hračka Kryštůfek pomáhá dětem zvládat obavy při ošetření na urgentním příjmu FN Olomouc

(Olomouc, 11. 8. 2015) Rok od roku více dětských úrazů ošetřují zdravotníci během letních prázdnin. Děti se tak právě v tomto období častěji ocitají v sanitce nebo na urgentních příjmech nemocnic a strach z neznámého prostředí ve spojení s bolestí pro ně představuje vysokou míru psychické zátěže a stresu. Fakultní nemocnice Olomouc začala v těchto dnech spolupracovat s Nadačním fondem Kryštůfek, který se už pět let snaží pomáhat malým pacientům zvládat obavy a úzkost v těchto složitých životních situacích.

 

„Počet dětí, které ošetřujeme s akutními zdravotními potížemi, je poměrně vysoký. Ročně projdou naším oddělením urgentního příjmu bezmála tři tisíce malých pacientů, kteří utrpěli úraz nebo potřebují akutní chirurgickou nebo urologickou péči. Pokud dokážeme odvést pozornost dítěte od jeho potíží a alespoň trochu rozptýlíme jeho obavy, pomůže to pacientovi samotnému, jeho rodině i nám zdravotníkům v naší práci," říká MUDr. Vladislav Kutěj, primář Oddělení urgentního příjmu FN Olomouc. Oddělení bylo v těchto dnech vybaveno plyšovými hračkami Kryštůfka záchranáře a také omalovánkami a pexesy, které při příjezdu na urgentní příjem dostávají ošetřované děti.

 

Projekt Kryštůfek záchranář je součástí aktivit Nadačního fondu Kryštůfek a odstartoval v roce 2011 z iniciativy společnosti Kapitol pojišťovací a finanční poradenství a Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje. Sanitní vozy záchranné služby i oddělení urgentních příjmů nemocnic v celé České republice jsou díky tomuto projektu vybaveny plyšovými hračkami Kryštůfka záchranáře, který pomáhá zraněným a nemocným dětem snížit úzkost a obavy a souběžně ulehčuje práci samotným záchranářům, protože s pomocí hračky lze mnohdy snadněji navázat potřebný kontakt s dítětem a získat jeho spolupráci při ošetření. Posláním nadačního fondu je nejen pomoc dětem, které se ocitnou v péči zdravotnických záchranářů, ale také podpora zdravých dětí při mimoškolní výchově ke zdravotnické pomoci.

 

 

 

Bc. Egon Havrlant tiskový mluvčí

Fakultní nemocnice Olomouc

 18.7.2015 Znojmo – Kryštůfek byl jako host na smutné události

Výjimečnou událost zažilo v tropickém sobotním dni centrum Znojma. Podporu rodině zesnulého hasiče Zdeňka Cejpka přišli vyjádřit kolegové hasiči, policisté, záchranáři, motorkáři, dobrovolní hasiči i lidé jiných profesí z široké veřejnosti.
Hasiči předvedli svoji techniku, ukázali, jak bojují s ohněm. Děti se však na rozpáleném náměstí nejraději proháněly kolem hadic, vytvářejících osvěžující vodní spršku.
Stanoviště Kapitolu s Kryštůfkem bylo v blízkosti zdravotnické záchranné služby. Záchranáři dětem ukázali vybavení sanitky a zároveň se děti dozvěděly základní informace o první pomoci. U dětí byla tato stanoviště velmi oblíbená. Děti si mohly chvíli odpočinout od ostatních atrakcí a namalovat si Kryštůfka záchranáře (do soutěže vyhlášené pro celý tento rok) anebo i obrázek na jiné téma. Zároveň dostaly malý dárek od Kryštůfkových pomocníků.

Zuzana Řezáčová

Kapitol Znojmo9.6.2015 Znojmo – Ukázky práce zdravotnické záchranné služby

Jako každoročně i letos pořádala Střední zdravotnická a vyšší zdravotnická škola ve Znojmě praktickou ukázku činnosti Integrovaného záchranného systému. Celá akce začínala příběhem 2 mladých lidí, jak se vydali na výlet a co se jim přihodilo.  Nejprve náhlá nevolnost a pak dopravní nehoda. Následovala komentovaná ukázka práce a souhry všech složek IZS.

Znojemský ředitel záchranky mimo jiné představil Kryštůfka záchranáře. Na většině vozů mají ve Znojmě logo „Pojedu s tebou".

Náš stánek navštívilo mnoho tříd mateřských škol a 1. stupně škol základních. Učitelky velmi kladně reagovaly na naši prezentaci a společně jsme dětem přiblížili nutnost prevence a znalostí z oblasti první pomoci. Několik dětí se hrdě přihlásilo k tomu, že již Kryštůfka v sanitním voze od záchranářů dostaly.  Příběhy těchto dětí byly největší odměnou práce Nadačního fondu Kryštůfek.

Bc.Marta Vavříková

Kapitol Znojmo17.7.2015 Rudolfova pila – Kryštůfek na letním táboře

Pro sedmdesát dětí z dětského sportovního a rehabilitačního tábora na Rudolfově pile na Šumavě nedaleko rybníku Babylon se dopoledne v pátek 17. července stalo možná zážitkem letošních prázdnin. Běžný táborový režim totiž narušil příjezd sanitky a skupiny záchranářů v čele s Kryštůfkem záchranářem. Celou akci zorganizovalo Obchodní zastoupení Kapitolu z Plané.

Jejím cílem bylo prostřednictvím různých úkolů seznámit děti s projektem Kryštůfek záchranář a se způsoby, jakým Kryštůfek pomáhá. Děti si na třech stanovištích na vlastní kůži vyzkoušely, co obnáší práce záchranářů - učily se poskytovat první pomoc a dávat umělé dýchání, seznámily se s vybavením sanitky, viděly, jak se nemocný do sanitky nakládá a jak je mu přímo v sanitce poskytnuta první pomoc. Děti se také zúčastnily výtvarné soutěže, ve které měly za úkol namalovat Kryštůfka např. při pomoci zraněným. Bylo vybráno deset nejlepších obrázků a dětským autorům se dostalo drobné odměny. Navíc se zúčastní celorepublikového kola (internetového hlasování) soutěže Malování s Kryštůfkem na podzim t.r.

Děti se v průběhu dopoledne zajímaly o práci zdravotnických záchranářů, celá akce vzbudila nadšení a možná se stala i inspirací pro volbu jejich budoucího povolání. Ohlas ale akce vzbudila i u táborových vedoucí, kteří projevili zájem aktivně se podílet a přispět finančně nadačnímu fondu. Poradci společnosti Kapitol jdou v tomto ohledu příkladem. Kryštůfek má totiž smysl!

Miroslav Dusil

Kapitol Planá25.7.2015 Košetice – Sbor dobrovolných hasičů, samaritáni a Kryštůfek

Včera jsme byli s Kryštůfkem na obrovské akci ke 120.výročí Sboru dobrovolných hasičů v Košeticích, kterou podporoval i hejtman kraje Vysočina. Celým areálem prošlo více jak 1 000 lidí a obrázky malovalo  122 dětí. Poprvé jsme měli možnost setkat se místo klasické záchranky se samaritány (ASČR), kteří se už těší, až Kryštůfky dostanou do sanitek, jak nám sdělil inspektor provozu Mgr. Radek Benda. Děkuji za pozvání hlavnímu organizátorovi této akce, panu Smetanovi,  a všem, kteří se pod hlavičkou Nadace Kryštůfek záchranář na organizaci akce podíleli.

Jaroslav Hodač

Kapitol Humpolec.21.7.2015 Kaliště – Kryštůfek v letním táboře Bělice

Poprvé jsme s Kryštůfkem navštívili letní tábor Bělice v Kalištích, kde na nás čekalo 60 dětí od šesti do šestnácti let. Panovala úžasná atmosféra a musím pochválit všechny vedoucí za organizaci a děti za úžasné obrázky, z kterých se těžko vybíraly ty nejhezčí,  a také za znalosti první pomoci. Děkuji zkušenému Kryštůfovskému týmu:  Madlence, Nikče, Davidovi, Šimonovi a Adamovi.

Jaroslav Hodač

Kapitol Humpolec.11.7.2015 Humpolec – Kryštůfek na Mistrovství ČR dětí v autokrosu

Dnes jsme se za zvuku burácejících motorů přijeli podívat s Kryštůfkem na malé závodníky, kteří jsou malí jenom vzrůstem, ale velcí svou kuráží a odvahou, které jim rozhodně nechybí. S jakým nadšením závodili, tak i malovali a učili se základy resuscitace. Musím konstatovat, že autokrosaři jsou pohodoví lidé a bylo nám mezi nimi velice dobře. Děkuji organizátorovi Josefu Špačkovi, že nás na tuto akci pozval. Za Kryštůfkovský tým z Kapitolu - Jardu, Madlenku, Šimona a Davida s Adamem.....

Jaroslav Hodač

Kapitol Humpolec29.6.2015 Teplice – Kryštůfek se záchranáři v MŠ Na Spojce

Podařilo se nám zorganizovat setkání dětí s Kryštůfkem v mateřské školce, kterou navštěvuje můj pětiletý syn Eliáš. Když říkám „nám", myslím nejen poradce Kapitolu v Teplicích, ale také paní ředitelku školky Bc. Simonu Mrklasovou a posádku záchranářů z oblastní Zdravotnické záchranné služby v Teplicích.

Celá akce byla zaměřena na seznámení dětí a rodičů s Kryštůfkem záchranářem, se sanitním vozem, se základy resuscitace a mluvilo se o možných nástrahách úrazů o prázdninách. Pod rukama zkušených záchranářů docházelo k ukázkám první pomoci, kterou si děti také samy vyzkoušely. Samozřejmě se i Malovalo s Kryštůfkem, takže se děti také tvůrčím způsobem zabavily. Vítězné obrázky poputují do finálové části soutěže.

Na závěr akce měly děti možnost prohlédnout si sanitní vozidlo, aby v případě, když by se snad ocitly na jeho palubě, neměly strach. S plyšovým Kryštůfkem v náručí je pomoc záchranářů klidnější a rychlejší.

Děkuji všem lidem, kteří naše akce ve spolupráci s Nadačním fondem Kryštůfek podporují.

Karel Vorel

Kapitol Teplice31.5.2015 Brno-Tuřany – Prázdniny bez úrazu s Krtkem, Hrochem a Kryštůfkem

Dětský den Krtka s Hrochem je pro hlavní pořadatele (příslušné nadační fondy) už tradiční záležitostí. Kryštůfek záchranář (a tedy Nadační fond Kryštůfek) je zatím jejich „mladším partnerem", ovšem i tak byl jeho stánek Maluj s Kryštůfkem a vyhraj vidět a děti si ho užily.

Namalovaly celkem 59 obrázků a ty vítězné postupují do finálové části soutěže - do internetového hlasování o krásné ceny na podzim t.r.

Tým „poradců s lidskou tváří" z obchodního zastoupení Kapitolu v Brně, který akci organizačně podpořil, si zaslouží pochvalu.

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek4.7.2015 Krasoňov u Humpolce – Zahájení prázdnin

Již po druhé jsme s Kryštůfkem zahajovali prázdniny v Krasoňově. Tentokrát si Kryštůfkovský tým vzal na starost nejenom Malování a Resuscitaci, ale i další stanoviště.

I přes parné počasí, které panovalo po celý den, přišlo 50 dětí. Celé odpoledne děti plnily úkoly, za které dostaly drobné dárky. Na závěr jsme s předsedkyní osadního výboru paní Evou Zronkovou vybrali 10 nejhezčích obrázků, rozdali jsme dětem ceny a tombolu a odpoledne vyvrcholilo pěveckou soutěží. Velký dík patří Nadačnímu fondu Kryštůfek za „malířské potřeby", ale i za dárky a za kartičky ke stanovištím, které se velmi osvědčily. Děkujeme rovněž paní ředitelce ZZS kraje Vysočina  Vladislavě Filové, která nám zapůjčila věci na stanoviště záchranářů a dále chlapům za záchranky Pavlovi Gabrhelovi a Pavlovi Burdovi. Ovšem, dík vlastně patří všem co pomáhali.

O akci referoval i lokální pelhřimovský deník:  http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/krasonov_pe15_0707.html

 

Madlenka Hodačová

za „kapitoláky" z Humpolce20.6.2015 Skršín a Kozly – Kryštůfek na dětských dnech v Českém středohoří

Karel Vorel z teplického Kapitolu (obchodní zastoupení pana Jiravy) přišel s nápadem dostat projekt Kryštůfek záchranář do kraje svého dětství. Slovo dalo slovo a při oslavách dětských dnů v Kozlech na Lounsku (dopoledne) a ve Skršíně na Mostecku (odpoledne) udělal Karel spolu s Míšou Grosovou , Barčou Hlaváčovou a Bětkou Sinkovou radost desítkám dětí z obou obcí (5km od sebe vzdálených) pod kopci malebného Českého středohoří. Kromě zábavné soutěže Malování s Kryštůfkem proběhlo i vzdělávání v poskytování první pomoci (resuscitace) a vše bylo okořeněno sanitním vozem Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje - velký dík záchranářům !

Ve společně fotogalerii můžete hádat, která fotka je z Kozel a která ze Skršína.

 

Václav Šafář

Kapitol Teplice30.5.2015 Liberec-Vratislavice - Malování s Kryštůfkem na dětském dnu

Tako akce je pro náš tým již druhým rokem jedna z nejpříjemnějších a také nejpřínosnějších za celý rok.Tomuto dni předcházely velké přípravy, spousta organizace, očekávání i obav. Díky zkušenostem z předchozího roku a velmi dobré spolupráci s Nadačním fondem Kryštůfek a s panem Hujslem z Kapitolu na straně jedné a se zástupcem Liberce-Vratislavic, s panem Kájínkem na straně druhé, se vše vydařilo. Dokonce i občasný déšť nám nevadil, neboť napomohl k větší účasti dětí díky našemu krytému stanovišti. Pan zastupitel Kájínek považuje Kryštůfka za nedílnou součást dětského dne a máme potvrzen  „prostor" i na další léta dopředu, což nás velice těší. Velmi dobrá spolupráce byla i se záchrannými složkami, které jak děti, tak i dospělé naučily spoustu důležitých věcí při záchraně lidského života. Malovat přišlo kolem 180-ti dětí, pro které jsme měli mnoho dárků od Kapitolu i ze strany nás poradců a za to jsme si na konci akce prohlédli neuvěřitelných 180 výtvorů, které děti namalovaly.

Velmi děkuji především svému týmu, paní Belákové, panu Bednářovi, sl. Novotné a sl.Šipulové, panu Skákalíkovi a jejich prartnerům a přátelům. Ti všichni zajistili klidný a příjemný průběh celého odpoledne. Kryštůfek radil a vzdělával !

Helena Vojtová

Kapitol Liberec13.6.2015 Rančířov u Jihlavy – Kryštůfek asistoval na 10. ročníku jízd off-road pro děti

Důležité je sdělit, že tato akce  - jízdy off-road - se koná pro děti z dětských domovů. Pro děti je to zábava, ale také poučení a společenská integrace.

I letos jsme s Kryštůfkem na této události nemohli chybět. Děti si na něj už zvykly a bez něj by jim bylo smutno. Kryštůfek tentokrát objel i většinu stanovišť, aby se podíval, co tam ty děti plní za úkoly. Udělali jsme radost víc jak sto dvaceti dětem z celé Vysočiny. Moc hezký den i pro nás. Děkuji všem, kteří pomáhali a finančně se podíleli na této akci tj. poradcům Kapitolu v Humpolci, mé rodině a kamarádům.

Jaroslav Hodač

Vedoucí obchodního zastoupení

Kapitol Humpolec6.6.2015 Velký Borek – Dětský den s Kryštůfkem

Ptáte se, kde je Velký Borek? U Mělníka. A v sobotu 6.6.2015 jsme tam měli Dětský den. Letos poprvé dorazil i Kryštůfek záchranář. Akce se zúčastnilo cca 200 dětí. Počasí nám vyšlo naprosto úžasně. Bylo krásné slunné odpoledne. Děti malovaly s Kryštůfkem a našly si také chvilku, aby si vyzkoušely resuscitaci pod dohledem záchranářů. To si nemohl nechat ujít ani Rákosníček, který také dorazil. A zkusil si i na vlastní kůži, jaké to je být pacientem.

Za organizaci a hladký průběh bych rád poděkoval kolegům z Kapitolu na Mělníku: Radkovi Miškovskému, Pavlu Královi, Miroslavu Pastorkovi, Petře Zahradníkové a také našemu řediteli Tomáši Cidlinskému. Dále pak velké díky paní Martině Uhlové a panu Petru Štrombachovi, protože nám velmi pomohli.

Michal Vosmík

Kapitol Mělník30.5.2015 Jihlava – Kryštůfek se zdravotnickými záchranáři

V prostorách Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina v Jihlavě se uskutečnil tradiční „Dětský den". Děti i rodiče si mohli prohlédnout moderní sanitky ZZS a také helikoptéru a vyzkoušet si  resuscitaci  na modelech za asistence zkušených záchranářů-instruktorů. Děti si mohly také zaskotačit s moderátorem akce z rádia Vysočina.

Kapitol zprostředkoval pro akci resuscitační modely (získal je od Resuscitační rady - děkujeme). Účastníci akce na modelech prakticky „trénovali". Zejména se ovšem pod dohledem poradců Kapitolu Malovalo s Kryštůfkem. Malování se zúčastnilo více než 400 dětí a nejlepších deset obrázků (ve dvou kategoriích) postoupilo do finálové části soutěže. Všemu tomuto dění přihlížel velikánský plyšový Kryštůfek - inspirátor a fotograická atrakce.  Byl to velmi vydařený den.

Děkuji tímto za pomoc při práci s dětmi panu Hodačovi a kolegům z obchodního zastoupení Janě Judové, Michaele Milotové, Václavu Novotnému jun. a za podporu panu Radku Milionovi a Milanu Kopčilovi.

Václav Novotný

Vrchní ředitel Kapitolu

 

A na závěr trochu veršování:

1. červen je dnem dětí, to ví každé malé dítě.
„Co dostanu, co mi koupíš?" tím dotazem překvapí tě.


V Jihlavě to vychytali doktoři ze záchranky,
soutěže a povídání připravili pro malé caparty.


Kryštůfek  se taky přidal a nechal se malovat,
snad čtyři sta podob dostal, tak se mohl radovat.


Počasí se vydařilo, došlo i na focení,
za rok se tam zase sejdeme, je to předem slíbený.


(Autorkou je Jana Judová)
30.5.2015 Světlík – Dětský den s Kryštůfkem

Světlík je malá vesnička, ale i přesto (právě proto) se snažíme čas od času obohatit společenský život různými akcemi. Tentokrát jsme uspořádali s pomocí Kryštůfka záchranáře dětský den.

K dobré náladě a úspěchu akce přispělo krásné počasí, ale i velký počet natěšených dětí. Děti soutěžily v různých disciplínách, jako například střelba na bránu, skákání v pytlích a také  malovaly s Kryštůfkem. Děti si velice oblíbily zejména velikého plyšového Kryštůfka - fotily se ním samy, ale i s rodiči a prarodiči. Také se dověděly, jak Kryštůfek dětem pomáhá. Některé děti a rodiče věděli, o co se jedná, protože malého Kryštůfka měli doma.

Na závěr akce jsme pekli buřty a předali jsme ocenění s dárky. Všem zůčastněným se akce líbila a za organizátory chci říci, že bychom ji rádi příští rok znovu zopakovali.

Jiří Mondšpigl

Poradce Kapitolu1.6.2015 Větrný Jeníkov – Kryštůfek na základní a mateřské škole

Dne 1.6.2015 jsme strávili prosluněné dopoledne ve škole ve Větrném Jeníkově, kde jsme se snažili vzbudit zájem a vykouzlit úsměv na cca 200 dětských tváří. K tomu nám pomáhala ZZS z Humpolce složená z tandemu Pavel Gabrhel a Jan Čečka, kterým patří velké poděkování, protože dětem skvěle předváděli svou práci a to ve svém volném čase. Děti také malovaly s Kryštůfkem. Z mnoha krásných obrázků bylo velice těžké vybrat 10 nejhezčích, s tím nám pomohla paní Blanka Vodová, ředitelka školy. Podle šťastných dětských tváří se asi jejich sváteční den vydařil a to díky Nadačnímu fondu Kryštůfek. Dále děkuji všem, kteří se účastnili - Madlenka, Nikol a Míra.

 

Jaroslav Hodač

Kapitol v Humpolci30.5.2015 Kouty nad Desnou – Kryštůfek se zdravotnickými záchranáři na Rejvízu

Kryštůfek záchranář byl i letos na Rallye Rejvíz a stejně jako v uplynulých ročnících se zapojil do závěrečného kola Helpíkova poháru.

Děti, které se do finále dostaly z celostátní soutěže Helpíka si mohly na jednom ze stanovišť namalovat obrázek a zúčastnit se souteže Maluj s Kryštůfkem a vyhraj. Děti  namalovaly celkem 70 krásných kreseb.

Počasí nám přálo a umocnilo tak dobrý dojem z celého vydařeného dne.

 

Libor Kříž

partner Kryštůfka záchranáře8.5.2015 Kolín - Den záchranářů

Tato akce se konala na náměstí v Kolíně již druhým rokem. A Kryštůfek byl u toho.

Úžasné je, že se přijdou vždy podívat tisíce lidí, ale hlavně dětí, které mimo to, že si mohou prohlédnout veškerou techniku složek záchranného systému, nasadit si policejní pouta, sledovat v akci hasiče nebo si vyzkoušet záchranu života .....  tak si také mohou ve stánku Kryštůfka nakreslit obrázek do soutěže Maluj s Kryštůfkem a vyhraj. Soutěží se již čtvrtým rokem, a to o nejlepších 12 obrázků do kalendáře pro rok 2016. Jen na této akci v Kolíně se u kreslícího stolu vystřídalo 291 malých kreslířů.

Jsme rádi, že můžeme při takovýchto příležitostech potěšit stovky dětí a pokud ještě vyjde perfektní počasí, jako tomu bylo tentokrát, tak je o příjemně strávený den pro celou rodinu postaráno.

Takže,  příští rok opět nashledanou.

Martin Jelínek

za Nadační fond Kryštůfek25.4.2015 Hradec Králové – Kryštůfek v hangáru letecké záchranné služby

Již druhým rokem se Kryštůfek podílel na dni otevřených dveří letecké záchranné služby v Hradci Králové. K vidění byla řada atrakcí z této „branže", a děti mohly také soutěžit tj. malovat s Kryštůfkem .....

Celkem jich bylo více než 200, naprostá většina „maláčů" do 10 let. Do finálové části soutěže - internetového hlasování na podzim t.r. - ovšem postoupilo i 5 vítězných obrázků z kategorie dětí nad 10 let. Dohromady tedy 10 obrázků. Vítězům přejeme, aby uspěly i na této celostátní úrovni.

Místním organizátorům Malování - poradcům společnosti Kapitol - děkujeme za účinnou pomoc.

 

Jan Svoboda

místopředseda Nadačního fondu Kryštůfek16.4.2015 Čáslav – Kryštůfek na Dnu bezpečnosti

252 kreseb dětských autorů shromáždil Kryštůfek v Čáslavi ve čtvrtek 16.dubna.

Deset z nich postoupilo do celostátního intzernetového hlasování(v září t.r.).

Nádherné počasí nám přálo.

Na ploše Areálu zemědělského muzea proudily děti ze škol základních, ale i mateřských. Viděly v akci policii  (i na koních), hasiče (na visutém žebříku), bezpečnostní služby, pracovníky Červeného kříže a také zdravotnické záchranáře s perfektně vybavenou sanitkou - partnery Kryštůfka záchranáře. Pod jejich dohledem si mohl každý vyzkoušet na 60 modelech ležících na kobercích, jak se provádí resuscitace - 100 krát za minutu !! Odrostlejší děti se přesvědčily, že to není fyzicky vůbec jednoduché.

Děti rovněž „zažily" zásah proti násilníkům a také simulaci integrovaného zásahu všech bezpečnostních složek při vážné nehodě.

A zatím na okraji prostranství malovaly děti své obrázky s Kryštůfkem. Mohly si také šáhnout na skutečného Kryštůfka a zcela jistě (anebo skoro jistě) si zapamatovaly volací telefonní číslo záchranné služby = 155.

Nadační fond Kryštůfek - spoluorganizátor této akce - děkuje zejména záchranářům z Kutné Hory. Byli to moc příjemní lidé. Také tým poradců hlavního mecenáše projektu - Kapitolu pojišťovací a finanční poradenství, a.s. - si zaslouží jedničku. A děkujeme samozřejmě všem dalším složkám v čele se starostou města Čáslav.

Je velmi pravděpodobné, že příští rok se bude akce opakovat.

 

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek

www.nadacnifondkrystufek.cz12.12.2014 Moravský Krumlov – Šťastná výherkyně obdržela TABLET

V Moravském Krumlově (přesněji v nedalekých Vémyslicích a v Miroslavi) „se urodilo". Na tamním gymnáziu se proťaly dvě různé kryštůfkovské cesty.

Jedna z nich se týkala doplňkové soutěže Malování s Kryštůfkem, což bylo vylosování šťastného výherce - hlasujícího po internetu o nejlepších dvanáct obrázků do kalendáře Kryštůfek 2015. V pomyslném klobouku bylo více než 5 000 hlasujících, a šťastnou výherkyní se stala pani Mgr.Antonie Štefková (z Miroslavi), učitelka na gymnáziu v Krumlově. Její odměnou byl Tablet v hodnotě 5 000 Kč, ale také pozornost Nadačního fondu Kryštůfek - jeden kus krásného nástěnného kalendáře s dětskými kresbami.

Ta druhá cesta vedla k jednomu ze šesti vítězných autorů-dětí, jehož obrázek byl v hlasování vybrán do kalendáře a sice k dvanáctiletému Vítu Holému (z Vémyslic), jehož maminka je shodou okolností - světe div se! - ředitelkou zmíněného gymnázia. Také zde byla připravena pro Vítka věcná odměna: iPod Shuffle, dva kusy kalendáře, plno kryštůfkovských pozorností pro děti a havně hračka Kryštůfka samotného.

Setkali jsme se (my, zástupci Nadačního fondu i hlavního mecenáše Kapitolu) s oběma dámami na půdě krumlovského gymnázia a během asi půlhodinové, velmi příjemné schůzky jsme si popovídali o všem možném - zejména o Kryštůfkovi, ale také o moderních IT prostředcích (Tablet), o gymnáziu, o finančním poradenství a samozřejmě o dětech.

Bylo to hezké setkání. Děkujeme za vlídné přijetí

 

Jan Svoboda

za Nadační fond Kryštůfek8.12.2014 Ostrava – Kryštůfek už i v nemocnici, na příjmu Emergency

(na základě tiskové zprávy upravil Jan Svoboda, Nadační fond Kryštůfek)

Městská nemocnice Ostrava, příspěvková organizace, získala výjimečné plyšové hračky - „Záchranáře Kryštůfky". Tito umožní navázat snazší kontakt s vystresovaným dítětem, se kterým se lékaři na oddělení Centrálního příjmu a Emergency setkávají velmi často.

„Posláním Nadačního fondu Kryštůfek je pomoci dětem, které se ocitnou v péči zdravotnických záchranářů, a také podpora dětí ke zdravotnické pomoci. Z našeho pohledu je to projekt velice povedený a zdařilý. Jsme rádi, že můžeme spolupracovat s jedním z Vašich oddělení největší městské nemocnice ve střední Evropě," upřesňuje předseda správní rady Nadačního fondu Kryštůfek Milan Kopčil.

Oddělení Centrálního příjmu s Emergency Městské nemocnice Ostrava darem získalo 20 Kryštůfků a jednoho velkého záchranáře Kryšfůka jako bonus. Ten měří 50 cm a bude vystaven na oddělení Centrálního příjmu s Emergency.

„Chtěl bych velice poděkovat Nadačnímu fondu Kryštůfek, mně se tenhle projekt moc líbí. Plyšoví Kryštůfci budou bezplatně poskytováni dětem, které se ocitnou v péči našeho oddělení Centrálního příjmu s Emergency," doplňuje ředitel Městské nemocnice Ostrava MUDr. Tomáš Mrázek, Ph.D., MBA. Předání Kryštůfků se zúčastnili i primář oddělení MUDr. Dalibor Svrčina, vrchní sestra Jarmila Čížmarová a sanitář Bc. Michal Bijok, který má také podíl na zdárné spolupráci mezi Nadačním fondem Kryštůfek a Městskou nemocnicí Ostrava.

Kromě plyšových figurek přivezli zástupci Nadačního fondu Kryštůfek také materiály s edukační tematikou jako pexesa se záchranáři, omalovánky s básničkami vybízejícími k základní první pomoci apod.

Ing. Magda Otáhalová

tisková mluvčí

Městské nemocnice Ostrava

16.10.2014 Hradec Králové – Zachraň život s Kryštůfkem!

Poslední letošní vzdělávací akce Zachraň život s Kryštůfkem! proběhla pod záštitou Nadačního fondu Kryštůfek v Obchodním centru Futurum v Hradci Králové.

Jako obvykle za aktivní účasti územně příslušné zdravotnické záchranné služby (Královéhradeckého kraje) a tentokrát v úzkém spojení s Českou resuscitační radou - den 16.10.2014 byl totiž Evropským dnem záchrany života
Během dopoledních hodin prošlo přes všechna vzdělávací stanoviště více jak 500 dětí z hradeckých základních škol, což bylo ze všech uskutečněných akci tohoto typu nejvíce.

Proběhla rovněž tisková konference, kde měli možnost jak děti, tak i novináři shlédnout komentovanou ukázku skutečné resuscitace a to přímo na podlaze v obchodním centru. Ač byla ukázka předvedena na figuríně, tak přesto byla provedena velmi autenticky..... až šel chvílemi mráz po zádech.

Odpoledne přicházeli dospělí a mnozí z nich samozřejmě s dětmi. Také jim se dostalo patřičných odborných tj. resuscitačních informací a tréninku a zejména se také rozeběhlo tradiční Malování s Kryštůfkem. Shromáždili jsme celkem skoro 100 obrázků a z nich postoupilo 5+5 vítězných (ve dvou kategoriích) do celostátního internetového hlasování o nejlepších 12 obrázků do výpravného nástěnného kalendáře Kryštůfek 2015.

Pozor!

Internetové hlasování začalo na těchto stránkách právě dnes - v pondělí 20.10.2014.

Z královéhradecké akce si všechny děti odnesly malou taštičku na krk s instruktážním letáčkem o resuscitaci. A také s kartičkou s razítky z jednotlivých vzdělávacích stanovišť, která potvrzovala, že jsou v disciplině záchrany života o něco chytřejší a jistě  i trochu šikovnější. Na základě této kartičky dostaly na místě od restaurace KFC zmrzlinu zdarma. „Odpolední děti" dostaly za malování drobné kryštůfkovské pozornosti. Kryštůfek totiž pomáhá dětem - nejen nemocným, ale i zdravým.

Dík patří všem zúčastněným: dětem, rodičům, učitelům, zástupců ZZS a ČRR, poradcům z Kapitolu a v neposlední řadě i OC Futurum. Akce se zdařila.

Jan Svoboda

za Nadační fond Kryštůfek27.9.2014 Náchod – Kryštůfek hledal Eldorádo

Zástupci Kapitolu se v sobotu 27.září podíleli na organizaci akce „HLEDÁNÍ ELDORÁDA" a to zapojením Kryštůfka záchranáře, který se dětem jednak „představil" a jednak je i trochu zabavil.

Byl to již 25.ročník této akce v Náchodě. Záchranáři předvedli dětem ukázky první pomoci a děti si mohly prohlédnout sanitku. Poté malovaly Kryštůfka a každý z nich dostal malý dárek.

Akce měla i přes zpočátku deštivé počasí veliký úspěch a to jak u rodičů, tak u těch nejmenších.

 

Gabriela Dostálová

Obchodní zastoupení Kapitolu v Letohradu2.10.2014 České Budějovice – Zachraň život s Kryštůfkem!

Již po čtvrté v tomto roce pořádal Nadační fond Kryštůfek akci "Zachraň život s Kryštůfkem!", a to v Českých Budějovicích v Obchodním centru Géčko. Cílem tohoto projektu je proškolit co největší počet dětí, ale i dospělých v oblasti záchrany života a hlavně resuscitace .

Při této příležitosti prošlo přes všechna vzdělávací stanoviště cca 270 dětí a odpoledne cca 30 dospělých účastníků. Jsme rádi, že tato aktivita vzbuzuje na veřejnosti pozitivní ohlasy, a že se hlavně u dětí setkáváme s nadšenými tvářičkami, a to hlavně v momentě, když se můžou pomuchlovat a zároveň vyfotit s Kryštůfkem v nadživotní velikosti.

Doufáme, že tyto emoce se vryjou do dětských hlaviček natolik, že v budoucnosti, když je život přivede do složité „záchranářské situace" si vzpomenou na Kryštůfka, na volací číslo 155 a na pár užitečných rad a akcí, které si vyzkoušely.

Děti také Malovaly s Kryštůfkem - upozorňujeme, že už za necelé tři týdny, dne 20.10.2014, začíná na tomto portále celostátní internetové hlasování nad obrázky z mnoha akcí v letošním roce, kde děti malovaly. Dětští autoři dvanácti vítězných obrázků obdrží krásné ceny a tyto obrázky pak ozdobí nástěnný kalendář Kryštůfek 2015. I ten bude možné si objednat na těchto stránkách od 20.10.2014.

Všem, kteří se na akci v Českých Budějovicích podíleli, především zástupcům Jihočeské zdravotnické záchranné služby a kolegům ze společnosti Kapitol děkujeme. Všichni odvedli kus dobré smysluplné práce.

Za Nadační fond Kryštůfek

Martin Jelínek a Jan Svoboda21.9.2014 Mošnov - Kryštůfek záchranář na Dnech NATO 2014

Kryštůfek záchranář ve spolupráci s Moravskoslezskými záchranáři se letos opět účastnil branně bezpečnostní akce Dny NATO, která proběhla tradičně v prostorech Mošnovského letiště Leoše Janáčka o uplynulém víkendu.

Letos se Kryštůfek poprvé představil pod hlavičkou nově  založeného Nadačního fondu. Pro dětské návštěvníky  byla připravená soutěž Malování s Kryštůfkem a spoustu drobných dárků. Děti a jejich rodiče byli  seznámení s postavičkou Kryštůfka záchranáře, který pomáhá malým pacientům na palubách sanitek celkem v jedenácti krajích po celé České republice.

Úplně každý mohl také  přispět do putovní pokladničky Nadačního fondu Kryštůfek. Všechny takto vybrané prostředky, za které všem, kteří přispěli moc děkujeme, budou použity na podporu dětských pacientů, kteří budou ošetřeni zdravotnickou záchrannou službou.

Velké poděkovaní patří  záchranářům z Moravskoslezské ZZS a také všem zástupcům společnosti Kapitol, kteří se podíleli na přípravě a realizaci letošního ročníku a společně předvedli naprosto skvělé výkony.

Odměnou všem pak byla spokojenost, kterou šlo číst v tvářích tisíců návštěvníků. Dobrý dojem z celé akce byl umocněn  hezkým počasím, které panovalo po oba dva dny.

Za Nadační fond Kryštůfek

Milan Kopčil

Tisková zpráva:  www.zzsmsk.cz/Default.aspx?clanek=33441

 17.9.2014 Kroměříž – Den otevřených dveří u zdravotnických záchranářů

Moc podařená akce. Spolupráce místních kroměřížských záchranářů s Kryštůfkem záchranářem fungovala na jedničku. Přišly školy, školky i rodiče s dětmi a děti kreslily jako o závod :-) .

Vítězné obrázky putují do celostátní finálové části soutěže Malování s Kryštůfkem.

Některé obrázky jsme nechali na památku na záchrance - pro potěchu oka.

Hana Coufalíková

Obchodní zastoupení Kapitolu v Kroměříži15.8.2014 v Podkrkonoší ……. Kryštůfek pomohl u dopravní nehody

Toto je zpráva z královéhradecké záchranky, konkrétně z výjezdového střediska RZP Hořice v Podkrkonoší. Šlo o dopravní nehodu desetileté holčičky Michaely, kde zasahovala i Letecká záchranná služba kraje Hradec Králové. Okolnosti poutavě a autenticky popisuje záchranářka Simona Ďuricová.

"S Míšou jsme si povídaly, byla smutná, začalo jí docházet, co se mohlo přihodit. Řekla jsem jí, pokud bys chtěla brečet, tak slzy nezadržuj a poplač si. Na to odpoví, že po nehodě jí to nešlo, ale teď by brečet chtěla a jestli  může? Dostala kapesník a utírala si oči. Říkám jí, až se ti uleví, mám pro tebe dárek, ale najdeš si ho sama ...... .Kryštůfek na ni koukal z police naproti ní. Hned na něj ukáže a s úsměvem se na mne otáčí, jestli vážně bude její ?

Závěr: Reakce velice pozitivní. Děti se uvolní, odvedeme pozornost od stresu, který prožily a to je fajn.
Mimo jiné, ve skladu máme v zásobě poslední 3 ks !

Hezký den, Simona."

 

Máme radost, že Kryštůfek „funguje".......

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek1.6.2014 Praha – Kryštůfek na dnu dětí v Dubči

Třetí letošní akce s Kryštůfkem za účasti většiny kolegů z pražského obchodního zastoupení 480 a hlavní vlajkonošky celé trilogie Věrky Švíglerové se odehrála v Dubči u Prahy ve spojení se slavností dne dětí......kdy už jindy by byla lepší příležitost na prezentaci našeho společného projektu ?

Počasí Kryštůfkovi, dětem a nám přálo, a také stavba našeho prezentačního stánku a techniky proběhla za asistence sluníčka. Jen nás zprvu trochu zaskočila vedoucí organizátorka MěČ Dubeč, když nám řekla, že místo pro náš stánek je před vlastním areálem. Ale počáteční zdání nevýhody se otočilo v náš prospěch, byli jsme totiž jediným stánkem, který byl přístupný bez nutnosti platit vstupné do areálu.

Vše se odrazilo v čilém zájmu dětí a rodičů  o naši prezentaci a to až do pozdního odpoledne. Z Dubče jsme odjížděli plni kladných dojmů a hlavně s představou, že na podzim pomůžeme našemu Kryštůfkovi velkou akcí v Praze....

Díky Vám všem, kolegové, kteří jste přispěli malým i větším „pracovním" dílem a také morální podporou k pěkné akci.

Martin Heřman

Obchodní zastoupení Kapitolu v Praze5.9.2014 Příbram – Zachraň život s Kryštůfkem!

Další celodenní akce z řady „Kryštůfek Tour" (příště jsou na řadě Č.Budějovice dne 2.10.2014).

Bylo to úžasné, protože dopoledne si vyzkoušelo resuscitaci celkem asi 500 dětí z příbramských škol a odpoledne ještě dalších asi 150 dětí v doprovodu rodičů nebo i vychovatelek. Všichni si mohli při tom také osahat „vnitřnosti" vozu záchranné služby, shlédli odbornou demonstraci různých úkonů spojených s profesionální záchranou života, děti si udělaly na závěr test a odnesly si plno drobných pozorností jak od Kryštůfka, tak od pracovníků zdravotnické záchranné služby. Kromě toho byli na místě i zástupci Policie ČR i Městské policie v Příbrami, a také jejich „nádobíčko" přitahovalo pozornost, zvláště kluků.

Počasí přálo, devátá rozhodla, že se ranní mlha rozptýlila a bylo třeba dbát na pitný režim.

Velký dík patří sedmnácti záchranářům ze ZZS Středočeského kraje. Byli velice vstřícní a ochotní a  bylo vidět, že děti vnímají jejich službu s velkou zvědavostí, ale také respektem. Ředitel ZZS SčK, MUDr.Martin Houdek, přišel osobně pozdravit a podpořit celou akci v doprovodu stávajícího i bývalého hejtmana SČK -  dobrá zpráva pro nás, kteří se snažíme s Kryštůfkem pomáhat dětem. Za uplynulé tři roky jsme dokázali poskytnout zraněným nebo nemocným dětem v péči záchranářů SčK už 1 500 ks „reálných" Kryštůfků. (V celé republice už je to více než 12 000 ks). A dnešního dne jsme s jejich pomocí předali více znalostí a zejména i  dovedností dalším stovkám zdravých dětí.

Odpoledne, jako obvykle, probíhalo Malování s Kryštůfkem a deset vítězných obrázků vyhrálo hezké věcné ceny, které jim vbrzku předají poradci Kapitolu (mimochodem, také tomuto týmu patří velký dík za celodenní nasazení). Navíc, autoři vítězných deseti obrázků se mohou těšit na 20.říjen t.r., kdy na webu Kryštůfka začíná internetové hlasování o nejlepších 12 obrázků do velkého nástěnného kalendáře Kryštůfek 2015.

Všichni, kdo čtou tyto řádky, zamyslete se, zda i Vy se chcete a můžete připojit k dárcům do Nadačního fondu Kryštůfek. Náš kouzelný ochránce si zaslouží i Vaši dobročinnost. Jděte zde na úvodní stránku a klikněte na číslo účtu.

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek

 

A zde je o celé akci zpráva tiskového oddělení ZZS SčK

http://www.uszssk.cz/zachran-zivot-s-krystufkem-v-pribrami

 

 15.8.2014 v Podkrkonoší ……. Kryštůfek pomohl u dopravní nehody

Toto je zpráva z královéhradecké záchranky, konkrétně z výjezdového střediska RZP Hořice v Podkrkonoší. Šlo o dopravní nehodu desetileté holčičky Michaely, kde zasahovala i Letecká záchranná služba Hradeckého kraje. Okolnosti poutavě a autenticky popisuje záchranářka Simona Ďuricová.

"S Míšou jsme si povídaly, byla smutná, začalo jí docházet, co se mohlo přihodit. Řekla jsem jí, pokud bys chtěla brečet, tak slzy nezadržuj a poplač si. Na to odpoví, že po nehodě jí to nešlo, ale teď by brečet chtěla a jestli  může? Dostala kapesník a utírala si oči. Říkám jí, až se ti uleví, mám pro tebe dárek, ale najdeš si ho sama ...... .Kryštůfek na ni koukal z police naproti ní. Hned na něj ukáže a s úsměvem se na mne otáčí, jestli vážně bude její ?

Závěr: Reakce velice pozitivní. Děti se uvolní, odvedeme pozornost od stresu, který prožily a to je fajn.
Mimo jiné, ve skladu máme v zásobě poslední 3 ks !

Hezký den, Simona."

Máme radost, že Kryštůfek „funguje".......

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek5.8.2014 Bílina – Kryštůfek v příměstském táboře DDM

Paní Irena Štrálová, Bc., ekonomka  Domu dětí a mládeže, nám napsala:

„Chtěla bych Vám poděkovat za spolupráci při organizaci akce Maluj s Kryštůfkem a vyhraj, která se uskutečnila v průběhu záchranářského příměstského tábora pořádaného v prostorách naší organizace. Akce se velmi povedla a určitě se budeme těšit na další možnou spolupráci. Ještě jednou Vám děkuji".

Nás „kryštůfkáře" taková chvála velmi těší. Vítězné obrázky postoupí do finálové části soutěže - do internetového hlasování, které začne 20.října 2014.

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek26.7.2014 Mikulov - Akce Impuls

V sobotu 26.7.2014 jsme podpořili s Nadačním fondem Kryštůfek mikulovskou akci - Impuls Mikulov 2014.  Akce proběhla ve spolupráci s jičínskou záchrannou službou a s nadšenci města Mikulova, kteří ji zorganizovali a perfektně zajistili v překrásné zámecké zahradě mikulovského zámku. Přítomny byly všechny záchranné složky - od Zdravotnické záchranné služby, přes Městskou policii až po  Hasičský záchranný sbor.

Cílem celého dne bylo seznámit veřejnost, jak správně provádět resuscitaci dospělého a dítěte na názorných figurínách.  Další zajímavé stanoviště s názvem - Co dělat, když je Vaše dítě nemocné? - bylo rodiči velmi navštěvované. Dvakrát jsme shlédli ukázku  spolupráce celého záchranného systému, jak se profesionálně zajišťuje dopravní nehoda.  Po celý den byla možnost si nechat na místě změřit krevní tlak, cholesterol a glykémii.

Na stanovišti Kryštůfka záchranáře jsme s dětmi i rodiči konzultovali situace, kdy a jak se dětem mohou stát úrazy, jak se co nejlépe zachovat a kdo je to ten náš Kryštůfek záchranář. Děti nám nakreslily nádherné obrázky, které byly na místě ohodnoceny krásnými drobnými dárky  a 10 z nich postupuje do dalšího kola naší kryštůfkovské výtvarné soutěže Maluj s Kryštůfkem a vyhraj.

V 15:00 přistál přímo v areálu zámeckého parku záchranářský vrtulník, kterým byly dopraveny 2 defibrilátory. Tyto defibrilátory byly slavnostně předány panu starostovi města Mikulova pro využití v daném regionu. Tímto předáním byla celá nádherná akce slavnostně zakončena.

 

Bc. Kateřina Nečasová

Za Nadační fond Kryštůfek23.8.2014 Smrčná u Jihlavy - Kryštůfek ukončil prázdniny…..

Kryštůfek pomáhal místním pohádkovým bytostem (strašidlům?) ve Smrčné u Jihlavy ukončit prázdniny.

Až na mírné přeháňky se akce vydařila a přišlo cca 50 dětí, které si to naplno užívaly. Napilno měl mistr vizážista, ale samozřejmě i další dětské kratochvíle budily zájem. Zkrátka nepřišlo ani Malování s Kryštůfkem a autoři vítězných obrázků budou s napětím čekat na finálové internetové hlasování v říjnu t.r.

Velký dík patří týmu Zdravotnické záchranné služby, Nadačnímu fondu Kryštůfek, ..... a kolegům pořadatelům z Kapitolu!

 

Jaroslav Hodač

vedoucí obchodního zastoupení

v Humpolci26.7.2014 Bechyně – Keramické trhy s Kryštůfkem záchranářem

V sobotu 26. července 2014 jsme uspořádali v Bechyni v rámci tradičních keramických trhů a závodů koloběžek akci na podporu Nadace Kryštůfek záchranář. Akce proběhla ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Tábor a s hasiči z Bechyně. Počasí nám přálo, a tak se náměstí po desáté hodině zaplnilo. Naštěstí jsem zvolil variantu velkého stanu o rozměrech 16x8 m a vybavil ho školními lavicemi a židlemi, zapůjčenými ze SUPŠ v Bechyni. Celkem jsme měli k dispozici pro děti 20 míst a židlí u stolů.

Největší nápor malých malířů jsme zaznamenali mezi desátou a dvanáckou hodinou dopoledne, kdy byla všechna místa plně obsazená a děti kreslily své představy o Kryštůfkovi podle vystavených plyšových hraček i podle plakátu, který jsme si nechali k této příležitosti vyrobit a opatřili jsme ho vtipným textem.

Děti si nakreslily obrázek Kryštůfka, dostaly drobné dárky a měly možnost si prohlédnout a osahat vybavení záchranky a hasičského vozu. K dobré náladě přispěly i jejich posádky, které velmi ochotně vše dětem ukázaly a samy byly překvapeny jejich velkým zájmem. Velmi spokojeni byli i rodiče dětí a mnoho z nich se ptalo, jak mohou nadaci Kryštůfek podpořit - a nejen ti, kteří se již s Kryštůfkem při odvozu dítěte do nemocnice setkali.

Celou akci jsme zvládli v šesti lidech - dobrovolnících. Pořadatelé pro děti v rámci trhů měli připravený skákací hrad a další atrakce, umístěné cca 30 m od našeho stanu a rozdávali propagační letáčky s Kryštůfkem a směrovali děti do našeho stanu. Pro pořadatele, kteří zároveň provozovali občerstvení na náměstí, měla naše akce i přínos v tom, že se rodiče s dětmi mohli zabavit a na náměstí se chvilku zdržet. Pro lidi z malé Bechyně, ve které se v průběhu roku pořádá bohužel málo kulturních akcí, jsou keramické trhy a závod koloběžek důležitou součástí kulturního života a i naše akce se tak postarala o zpestření sobotního dne. Všechny dárky pro děti jsme rozdali a balonky s nápisem Kapitol se to na náměstí jen hemžilo.

Na konec vydařeného dne jsme se potěšili pohledem na téměř 200 obrázků Kryštůfka záchranáře.

 

Ing.Zdeněk Pánek

Finanční poradce z obchodního zastoupení Kapitolu

v Českých Budějovicích9.7.2014 zámek Trhanov – Kryštůfek mezi dětmi z letního tábora

Na zámku Trhanov u Domažlic se na začátku prázdnin uskutečnilo jedno z dalších setkání dětí s Kryštůfkem. Na tuto akci byli pozváni od pana starosty i místní a také mateřská školka z přilehlé vesnice, ale díky nepříznivému počasí jich přišlo jen pár.
Ovšem i tak - odezva všech zúčastněných, dětí, vychovatelů i rodičů byla skvělá. Projekt Kryštůfek záchranář měl úspěch...... bylo přislíbeno mnoho příspěvků do nadačního fondu  v podobě drobnějších darů.
Byly tam i děti z Prahy (jsou v místě na prázdninách na chatách) a dvě z nich projekt znají, jen je mrzelo, že když jely „pražskou" sanitkou, tak Kryštůfka nedostaly - a tak jsme jim ho věnovali dodatečně :-).
Rád bych touto cestou poděkoval vedoucím tábora a také našim kolegyním a kolegům, kteří se na akci podíleli a přispěli tak k šíření dobrého jména - Kryštůfka i Kapitolu.

Miroslav Dusil

Vedoucí obchodního zastoupení Kapitolu v Plané28.6.2014 Krasoňov - Kryštůfek zahájil prázdniny

V sobotu 28.6.2014 jsme s Kryštůfkem zahájili v mém bydlišti dlouho očekávané prázdniny. Už od rána nám svítilo sluníčko, které zvěstovalo úžasný den. Tentokrát jsme si to my „Kapitoláci" vzali do režie celé, takže kromě Malování s Kryštůfkem jsme pro děti připravili další soutěžní úkoly. Samozřejmě nemohla chybět záchranná služba kraje Vysočina se skvělou posádkou panem Čečkou a  panem Gabrielem. Tímto jim chci poděkovat za skvěle odvedenou práci. Po celou dobu se maximálně věnovali dětem i dospělým. Za celé odpoledne prošlo naší akcí cca 50 dětí, které namalovaly krásné obrázky, takže je jasné, že ten nejtěžší úkol bylo vybrat 10 nejhezčích. Nakonec se to povedlo za pomoci generálního ředitele Sportcentra pana Jiřího Pachty.

Na závěr děti dostaly tašky plné dárků z našeho Kapitolshopu a vrcholem byl Klobouk štěstí, z kterého si děti tahaly hodnotné ceny, které věnovali poradci Kapitolu z Obchodního zastoupení 776 Humpolec. Celým odpolednem nás provázela místní kapela „Plechovanka" v čele s kapelníkem Pavlem Ježkem.

Děkuji všem svým spolupracovníkům, kteří se na této akci podíleli a velký dík patří Kapitolu, který poskytl drobné dárky pro děti.

 

Jaroslav Hodač

Vedoucí OZ 776 Humpolec.24.6.2014 Plzeň - Kryštůfek „zachraňoval život“ v OC Olympia

Od ranních hodin až do podvečera probíhala dne 24.6. v obchodním centru Olympia v Plzni velká akce s názvem Zachraň život s Kryštůfkem!. Organizátorem byla Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje a partnerská společnost Kapitol pojišťovací a finanční poradenství, a.s., která je hlavním donorem projektu Kryštůfek záchranář. Odbornou garanci poskytla Česká resuscitační rada, která měla na místě své zástupce. Celá akce se konala pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje, pana Václava  Šlajse.

Plyšová hračka Kryštůfka je k dispozici na palubě většiny záchranných vozidel, aby pomohla odvést  pozornost stresovaných dětských pacientů od bolesti a strachu. Což se jí velmi dobře daří.  Celostátní projekt „Zachraň život s Kryštůfkem!" je zaměřen na zdravé děti a na jejich výchovu k poskytování první pomoci a resuscitace. Kryštůfek zde „asistuje" jako symbol záchranářství. Projekt navštíví během tohoto roku řadu krajských měst. Plzeň byla po Ostravě druhou zastávkou.

Hlavním cílem akce bylo informovat a edukovat děti a veřejnost o potřebě základní první pomoci při zástavě krevního oběhu. Ukázky a praktický nácvik byly zaměřeny právě na tuto problematiku - na základy resuscitace. Všichni návštěvníci byli na jednotlivých stanovištích seznámeni s problematikou z různých úhlů pohledu: viděli ukázku profesionálního týmu v akci, mohli si promluvit s operátorem linky tísňového volání, podívali se na instruktážní video, vyzkoušeli si formou testu své znalosti základní první pomoci. Nechyběla ani prohlídka plně vybaveného vozidla záchranářů. A zejména se zájemci pod vedením instruktorů ZZS zapojili do praktického nácviku resuscitace.

Dopolední hodiny byly na místě akce zasvěceny především práci se školními kolektivy. V rámci této části se akce účastnilo přibližně sto padesát dětí. Na jednotlivých stanovištích se však do programu zapojovali také dospělí nebo rodiče s dětmi, kterých v dalších hodinách přibývalo.

K akci se vyjádřil i tiskový mluvčí ZZS, který mezi jiným řekl: „Mohu říci, že jsme byli s kolegy několikrát i nepříjemně překvapeni, jaká lhostejnost panuje v našem městě právě v poskytování život zachraňujících úkonů. Když jsme si dovolili oslovit přihlížející, setkávali jsme se i s odpovědí: „tohle já vědět nepotřebuji", nebo „od čeho máme záchrannou službu?". Naštěstí se tato akce bude opět opakovat! Budeme rádi, když neodborná veřejnost změní své předsudky a uvědomí si, že i oni sami mohou být těmi postiženými a budou rádi, když jim bude nablízku člověk, který správně poskytne první pomoc do příjezdu profesionálního týmu záchranářů a tím zvýší jejich šanci na přežití".

K dispozici pro děti bylo Malování s Kryštůfkem - nejlepších deset obrázků postoupilo do celostátní části soutěže tj. do internetového hlasování, které bude na podzim t.r. Vítězové obdrželi věcné ceny. Všechny děti, ale také dospělí laičtí záchranáři dostali malé kryštůfkovské pozornosti. Všichni kdo projevili zájem odcházeli spokojeni a s úsměvem na tváři.

Podle tiskové zprávy ZZS Plzeňského kraje zpracoval

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek

 27.5.2014 Kladno – Kryštůfek se v Integrovaném záchranném systému neztratil

Dobrý den, v úterý 27.5.2014 jsem se s kolegy z našeho obchodního zastoupení 480 v Praze Věrou Švíglerovou, Martinem Vránou a s Milanem Kopčilem („šéfem" Kryštůfka, který přijel až z Opavy) vypravil do Kladna na náměstí, abychom zabezpečili, pomohli a podpořili projekt Kryštůfek záchranář na zdejší akci. Ta měla seznámit veřejnost a především dětí s prací integrovaných záchranných složek ze Středočeského kraje. Při čtení propozic celé akce jsem měl obavy, jak náš společný projekt Kryštůfek obstojí v konkurenci ostatních „atrakcí pro příchozí", mezi nimiž byl i přílet vrtulníku Policie České republiky, přehlídka hasičské techniky, ukázky z práce policie, hasičů a zdravotnických záchranářů.

O to víc mě vyrazil dech obrovský zájem dětí a dospělých u našeho stánku s Kryštůfkem. Dokonce ani přílet vrtulníku děti, které v tu chvíli malovaly své Kryštůfky do soutěže, nedokázal vytrhnout z jejich zaujetí v malování. Můžu vlastně jen konstatovat, že jediný nedostatek dne přes dva nainstalované stoly a osm židlí, byl nedostatek místa pro nové zájemce o náš stánek. Důkazem je i obrovský počet kreseb přihlášených do soutěže, který jsme z Kladna odpoledne odváželi.

Co dodat závěrem  ..... byl to prostě pěkný a úspěšný den pro našeho Kryštůfka. Děkuji kolegům, že jsem mohl také pomoci při realizaci akce a stal se součástí týmu.

Přeji krásné dny!

Martin Heřman

Obchodní zstoupení 480 Praha14.6.2014 Jihlava – Tankodrom, bezpečnostní a záchranné složky a Kryštůfek

Začnu u „našeho" pana Jaroslava Hodače. Ten se letos opět ujal řemesla organizátora  (a tak trochu i hostitele), když dětem na tankodrom u Jihlavy přivezl Kryštůfka. Ovšem nejenom vlastního „panáčka" (a to i v nadživotní velikosti), ale zejména „Malování s Kryštůfkem" a k tomu mnoho drobných i větších věcných odměn a pozorností pro děti. S ním byli při tom i další dospělí pomocníci z Kapitolu, z obchodního zastoupení v Humpolci - a patří jim velký dík, neboť se svého úkolu zhostili opravdu na výbornou, s velkým nadšením a obětavostí.

V centru dění byly ovšem děti. Přišlo/přijelo jich opravdu hodně a shlédly jednak různé bezpečnostní, vojenské, záchranářské a "ofrouďácké" atrakce, ale zejména si i vyzkoušely, jak se používají nejrůznější pomůcky z těchto oblastí činnosti. Kromě modelů k nácviku resuscitace třeba i policejní pouta. Kryštůfek byl vidět a ve stanu, kde se malovalo, vznikla řada obrázků, z nichž ty vítězné nejenže byly odměněny, ale hlavně postoupily do celostátní finálové části soutěže, která proběhne v říjnu t.r. formou internetového hlasování.

Nakonec přálo i počasí a všichni si odvezli ze sobotního dne v přírodě hezké zážitky.

Podle ústních zdrojů zaznamenal

Jan Svoboda

Realizační tým projektu

Kryštůfek záchranář29.5.2014 Praha – Kryštůfek na nám.Jiřího z Poděbrad

Nádherná akce, ale škaredé počasí !

Ve čtvrtek 29.5.2014 jsme se pod vedením kolegyně z našeho obchodního zastoupení 480 v Praze Věry Švíglerové zúčastnili akce ÚMČ Praha 3. Postavili jsme stánek Kryštůfka záchranáře, abychom pomohli tento projekt zviditelnit a podpořit. Akce byla situována na frekventované náměstí Jiřího z Poděbrad za podpory kulturního programu MČ Prahy 3 a mnoha dalších partnerů. Vše nahrávalo úžasné akci, jen počasí tentokrát nestálo na naší straně. Od samého rána přeháňky a vítr bohužel ovlivnily účast a množství návštěvníků. O to větší ovšem bylo naše překvapení, když jsme začali za deště rozbalovat propagační stánek a začala se u nás tvořit fronta nadšených dětí dožadujících se informací „co že vlastně ten náš Kryštůfek umí a dělá" a jak se mohou zapojit do naší soutěže Malování s Kryštůfkem. A tak se  celé i nadále deštivé odpoledne proměnilo v jeden velký (ale milý) sprint mezi pastelkami, dětmi a rodiči. Smekám před celým projektem Kryštůfek záchranář a zájmem, který budí. Dokládá to i fakt, že ani sousední stánek Městské policie s motocykly a další atraktivní technikou  nedokázal přitáhnout tolik posluchačů a zájemců jako náš PLYŠÁK !

Zvětšili jsme kapacitu stolů a židlí, ale i pak jsme se trápili s nedostatkem místa pro příchozí. Ojížděli jsme zcela promočení a prochladlí, zato nás hřálo milé zjištění, že jsme nebyli na Praze 3 zbytečně a pomohli tak celému projektu. Velký dík patří týmovým kolegům - účastníkům akce. Tento školní rok nás ještě čeká finále propagační minisérie na den dětí v Praze 10 a tak si jen přeji, aby nám a hlavně dětem přálo v den jejich svátku i počasí.

Martin Heřman

Obchodní zastoupení 480 Praha1.6.2014 Brno Tuřany – Krtek+Hroch+Kryštůfek aneb Prázdniny bez úrazu

Jako každoročně, v neděli 1.6. létaly nad Brnem záchranné vrtulníky společnosti ALFA-HELICOPTER.

Naštěstí bez skutečných pacientů. Na fotbalovém hřišti v Tuřanech byli přítomny snad všechny složky záchraného systému se svou technikou (a také zábavou), aby dětem a rodičům ukázali, jak strávit prázdniny bez úrazu a když už se něco přihodí, co dělat potom.

Kryštůfek úspěšně sekundoval Krtkovi (nadační fond dětské onkologie) a Hrochovi (nadační fond na pomoc dětem po těžkých úrazech). Byl nablízku zdravotnickým záchranářům z JMK a řada dětí přispěla do soutěže Malování s Kryštůfkem svými kresbami..... některé děti, ty výtvarně zdatnější, vyhrály věcné odměny a jejich obrázky poputují na podzim do finálové části soutěže, což je internetové hlasování. A samozřejmě všem dětem rozdal Kryštůfek malé pozornosti. Do organizace se zapojil osvědčený obchodní tým z Kapitolu pod vedením paní Kateřiny Nečasové, kterým velmi děkujeme.

Jan Svoboda

Za realizační tým Kryštůfka záchranáře2.6.2014 Valašské Meziříčí – Návštěva Kryštůfka ve školce v Hrachovci

Kryštůfek je hračka z plyše

je jako peřinka

co hezky se v ní hajinká.

Pomáhá dětem když je třeba,

když jsem velký neposeda.

Hladí mě a na bolístku fouká

když sanitka rychle jede a houká.

My to zvládneme, mami,

žádný strach,

vždyť se mnou jede Kryštůfek Záchranář!

 

Byla to jen skromná akce, narychlo dohodnutá a připravená s paní ředitelkou školky (které velmi děkujeme), ale úspěch byl velký, řekl bych obrovský! Moc příjemná atmosféra. Představili jsme dětem Kryštůfka záchranáře a vylíčili jsme jim, jak umí pomoci dětem, které to potřebují. A pak jsme „Malovali s Kryštůfkem". .....  Na závěr přišla úžasná „třešnička na dortu": děti nám s paní ředitelkou přednesly originální básničku, kterou jsem si dovolil zde v úvaodu zveřejnit. A děkuji kolegům-poradcům, kteří při návštěvě školky pomáhali. V tuto chvíli se chystáme na mnohem větší akci ve Valašském Meziříčí dne 25.6.2014 s názvem „Hurá děti bezpečně na prázdniny". Kryštůfek bude asistovat zejména zdravotnickým záchranářům, ale k vidění v akci budou i ostatní záchranné sbory a policie. A samozřejmě bude pokračovat i soutěž Malování s Kryštůfkem, kde vítězové obdrží na místě hezké věcné odměny.

 

Daniel Krumpoch

Obchodní tým Kapitolu ve Valašském Meziříčí31.5.2014 Kladno - Kryštůfek ve Středočeském kraji

Pro Kryštůfka a jeho realizační tým je vždy velkou ctí, když ho někdo - navíc odborně zdatný - pochválí. Rádi zde přetiskujeme výňatek z článku tiskové mluvčí ZZS Středočeského kraje a níže přidáváme link na celý článek (za realizační tým Jan Svoboda).

NEBOJ, POJEDU S TEBOU ANEB KRYŠTŮFEK ZÁCHRANÁŘ DĚTEM

Malý Matěj otevírá oči, pamatuje si jen velkou ránu a pak už nic. Všechno kolem je rozmazané, jakoby v mlze. Leží na boku mezi sedadly a vidí jen pomačkané dveře auta, venku slyší hlasy. Někdo rozbíjí okýnko a vytahuje ho ven. „Kde je maminka? Mami!", začíná plakat. Má strach. Nese ho nějaký oranžový pán. Matěj pořád pláče a bojí se. Jiná oranžová paní mu podává malého plyšového panáčka. Bere si ho a tiskne k sobě. Panáček má velké oči a červenou čepici, prý se jmenuje Kryštůfek. „Neboj se, pojede s tebou," říká mu ta paní. Malý Matěj ji však nevnímá, prohlíží si Kryštůfka a už nepláče.

Strach, bezmoc, ztráta a bolest. To je to nejtěžší, co musejí překonat pacienti záchranné služby. Od bolesti zraněným pomohou léky, které záchranáři podají bezprostředně po příjezdu na místo. Na strach, pláč a nedůvěru ke zdravotníkům však léky záchranáři nemají. Nejrizikovější skupinou jsou v tomto ohledu malé děti, které zklidnit, tak aby záchranáři mohli zahájit léčbu, je někdy velký problém. I z tohoto důvodu se v roce 2012 Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje přidala k projektu „Kryštůfek záchranář dětem".

Jedná se o projekt Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR a společnosti Kapitol, ke kterému se připojila většina záchranných služeb v České republice. Každý rok středočeští záchranáři obdrží od Kapitolu 500 ks Kryštůfků, které vozí v sanitkách a darují je dětským pacientům. Od roku 2012 záchranáři obdarovali už přes 1000 dětí. Novou várku plyšáků si záchranáři převzali letos v květnu. Každá sanitka, která veze pro děti plyšového Kryštůfka má na sobě nálepku „Neboj, pojedu s tebou."

Tereza Vojtová
tisková mluvčí
ZZS Středočeského kraje

http://www.hvezdazivota.cz/clanek/2059-neboj-pojedu-s-tebou-aneb-krystufek-zachranar-detem/

 


24.5.2014 Kouty nad Desnou – Rallye Rejvíz + Kryštůfek + Velorex

Rallye Rejvíz, kterou pořádají každoročně (letos již po osmnácté) zdravotničtí záchranáři je velkolepý podnik. Stovky záchranářů z celého světa, stovky úkolů pro soutěžící posádky, desítky stanovišť, desítky sanitek, desítky rozhodčích, desítky figurantů..... ve dne v noci, za slunce i deště...... desítky soutěžících dětských záchranářů (finálové kolo Helpíkova poháru) ......tisíce emocí ....... a do toho všeho Kryštůfek záchranář, viditelný hlavně ve svém „nadživotním" formátu usazený ve Velorexu, neboli Hadraplánu s výsostnými znaky Kapitolu !!!

Nebylo účastníka (a je jich určitě více než tisíc, když započítáme kordony lidí kolem silnice při spanilé jízdě sanitek), který by si Kryštůfka nevšiml. Kryštůfek záchranář se stal nepominutelným kamarádem záchranářů a lidí kolem Rallye Rejvíz.

Kryštůfek plnil dvojí poslání. Jak bylo řečeno, jednak se kamarádil se záchranáři a ti jistě o to více použijí plyšovou hračku při svých zásazích u dětských pacientů. Jednak také inspiroval dětské soutěžící v Helpíkově poháru na stanovišti „Malování s Kryštůfkem". Celkem 27 dvoučlenných posádek se z deštěm kropených stanovišť mohlo na chvíli uchýlit do sucha a malovat ..... a někteří mohli na místě samém i vyhrát drobné věcné odměny. Bylo to celkem deset vítězů (5 a 5 ve dvou věkových kategoriích) a ti postupjí do finálové části Malování s Kryštůfkem, což je internetové hlasování v říjnu t.r.

V sobotu odpoledne, při vyhlašování vítězů - tj. vítězů  Malování s Kryštůfkem, vítězů soutěže Helpíkův pohár a samozřejmě a hlavně vítězných (dospělých) posádek ve všemožných disciplinách Rallye Rejvíz - už zase svítilo slunce a na náměstí pod lanovkou panovala tím pádem prozářená, veselá a velmi přátelská atmosféra mezi lidmi, kteří chtějí a umějí pomáhat druhým.

Prezentaci Kryštůfka záchranáře vzali na sebe tři členové realizačního týmu: Milan Kopčil, Libor Kříž a Jan Svoboda. Musím dodat, že jsme se mezi záchranáři cítili výborně a snad mohu neskromě konstatovat, že také oni v nás viděli vstřícné „kryštůfkovské" partnery. Udělali jsme kus dobré propagační práce. Děkujeme organizátorům za vlídné přijetí a jménem dnes už Nadačního fondu Kryštůfek (www.nadacnifondkrystufek.cz ) snad mohu prohlásit, že Kryštůfek se rád zúčastní Rallye Rejvíz i v příštím roce.

 

Jan Svoboda

za realizační tým

projektu Kryštůfek záchranář

 

Více o Rallye Rejvíz www.rallye-rejviz.cz15.5.2014 Ostrava - Zachraň život s Kryštůfkem!

Od ranních hodin až do podvečera probíhala dne 15.5.2014 v ostravském Avion Shopping Parku velká akce s názvem „Zachraň život s Kryštůfkem!". Organizátory byla Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje a Kapitol a.s.. Odbornou garanci poskytla Česká resuscitační rada. Událost podpořil také Moravskoslezský kraj.

Zachraň život s Kryštůfkem! je celostátní projekt, který bude probíhat až do října 2014 v jednotlivých  krajských městech. Ostrava se stala symbolicky prvním místem, kde řetěz akcí započal. Právě Moravskoslezští záchranáři totiž spolupráci na projektu Kryštůfek záchranář před třemi lety zahájili a právě v jejich vozidlech se plyšová hračka Kryštůfka objevila nejdříve.

Dopolední hodiny byly na místě konání zasvěceny především práci se školními kolektivy. V rámci této části se akce zúčastnilo přibližně tři sta dětí. Na jednotlivých stanovištích se však do programu zapojovali také dospělí nebo rodiče s dětmi, kterých v dalších hodinách neustále přibývalo. Přičteme-li odhadnutý počet asi šesti set odpoledních účastníků, dnešní akce pomohla naučit se správně poskytnout první pomoc přibližně tisícovce dětí a dospělých.

Aktivity záchranářů a poradců Kapitolu byly na různých stanovištích velmi pestré. Převážně se jednalo o nácvik praktických dovedností základní resuscitace pod dohledem záchranářů, ale také o zábavné aktivity pro děti. Na stanovišti Malování s Kryštůfkem - což byl „resort" poradců Kapitolu - se během dne vystřídalo téměř 200 dětí, jejich výtvory zhodnotila výběrová komise a 10 kreseb postoupilo do finálové části. Ta se uskuteční formou internetového hlasování v závěru roku. Deset vítězů bylo odměněno věcnými dary, ale každý aktivní dětský účastník si odnesl nějakou malou pozornost - připomínku Kryštůfka a jeho pomoci.

Dětem a rodičům děkujeme za aktivní přístup. Stejně tak děkujeme všem zástupcům ZZS MSK a Kapitolu. Akce byla velmi úspěšná.

 

 

Podle tiskové zprávy PhDr. Lukáše Humpla, tiskového mluvčího ZZS MSK,

zpracoval Jan Svoboda

Realizační tým projektu Kryštůfek záchranář

 

Tisková zpráva

http://www.uszsmsk.cz/Default.aspx?clanek=318418.5.2014 Kolín – Kryštůfka malovaly děti na Dni záchranářů v Kolíně

Malování s Kryštůfkem na Dni záchranářů v Kolíně dne 8.5. bylo opravdu moc vyvedené.

Ráno, ještě před oficiálním začátkem, už jsme měli první dětské kreslíře v židličkách a od té chvíle tomu po celé dopoledne nebylo jinak..... J !

Samozřejmě nám to nevadilo, naopak, byli jsme nadšeni tím obrovský zájmem dětí o zapojení se do soutěže a samozřejmě přáním odnést si nějakou tu maličkost.

I přes docela slušnou tlačenici to „náš tým Kryštůfek" poměrně slušně zvládl.Tímto bych chtěl svým kolegům poděkovat.

Z úžasných 252 namalovaných obrázků bylo dle pravidel vybráno nejlepších deset

a ty budou zařazeny do podzimního finálového internetového hlasování

v soutěži Maluj s Kryštůfkem a vyhraj.

 

Martin Jelínek

Člen realizačního týmu

Kryštůfek záchranář

 

 26.4.2014 Hradec Králové – Kryštůfek v hangáru leteckých záchranářů

Již podruhé se Kryštůfek zapojil do edukačních aktivit a praktických ukázek leteckých záchranářů v Hradci Králové. Naposledy to bylo vloni. V hangáru rozprostřel na improvizovaných stolech své kreslící archy a .......  malovalo se s Kryštůfkem. Byla to velmi hezká akce, přítomní se měli na co dívat a z čeho se poučit a děti - ty také měly o výtvarnou (a doufáme i trochu výchovnou) zábavu postaráno.  Děkujeme záchranářům a také našemu lokálnímu týmu za přípravu a organizaci. Byli to tito poradci: Pavel Slapnička, Miroslav Tuma, Simona Gyuriczová, David Pavlov, Květoslav Kvasnička a Jan Jirka.

Jan Svoboda

za Realizační tým projektu

Kryštůfek záchranář10.4.2014 Šardice – Dopravní den – umět zachránit život – s Kryštůfkem

Kryštůfek je na Dopravním dnu - umět zachránit život v Šardicích jen jedním z mnoha hostů. Jedná se o veliký projekt, určený žákům ZŠ T.G.Masaryka (ale i žákům z jiných škol), který trvá několik dnů.

Celý projekt vyvrcholil ve čtvrtek 10. dubna. Dopravní den slavnostně zahájila starostka obce paní Blažena Galiová, zástupkyně školy  Mgr. Jana Paušová  a za BESIP krajský koordinátor Ing. Pavel Čížek. Program a pravidla představila koordinátorka akce a metodik prevence Mgr. Hana Švandelková. Promluvili také zástupci společnosti Kapitol pojišťovací a finanční poradenství, a.s., aby připomenuli projekt Kryštůfek záchranář, který představili v loňském roce. Závěr slavnostního zahájení okořenil příjezd vozidla RZP.

Kryštůfek záchranář našel své útočiště v altánu školní zahrady. Jeho návštěva byla zaměřena na žáky 1. stupně i děti z mateřské školy. Po představení postavičky Kryštůfka i celého projektu měly děti za úkol kreslit Kryštůfka nebo i související témata. I starší žáci neodolali a kreslili. Tradičně proběhla soutěž o nejpovedenější obrázek, který bude zařazen do finálové celorepublikové části soutěže malých kreslířů s názvem Malování s Kryštůfkem. Ti nejšikovnější si odnesli krásné dárečky. Zástupci společnosti Kapitol nabídli nejen těm nejmenším, ale i starším žákům zajímavé doprovodné aktivity, bohužel ne všechno se podařilo zrealizovat kvůli nepřízni počasí. To se chovalo opravdu macešsky, pršelo a foukal silný vítr.

Přesto, celý den probíhal dle programu, uskutečnily se mnohé soutěže, nácviky dovedností, výchovné lekce a atrakce. Děti si prohlédly vůz záchranné služb, zopakovaly si pravidla silničního provozu, poučily se o výbavě jízdního kola, zkoušely na školním hřišti jízdu zručnosti. Starší žáci si vyzkoušeli poskytování první pomoci a seznámili se s užitím  externího automatického defibrilátoru. Všichni absolvovali také různé testy.  Pozornost přitahovalo i stanoviště s opileckými brýlemi. Žáci si vyzkoušeli, jak těžké by bylo zvládat jednoduché situace a úkoly, jestliže by byli pod vlivem návykových látek.

Kolem poledne byli známi vítězové jednotlivých kategorií. Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen provedli policisté spolu s poradci společnosti Kapitol.

Celý projekt je opravdu impozantní a chvályhodný. Jeho duchovním otcem, či spíše matkou, je paní Mgr. Hana Švandelková, školní metodik prevence ze zmíněné ZŠ v Šardicích. Byl to její nápad, aby se do projektu zapojil i Kryštůfek. Tož, tak se i stalo. Kryštůfek záchranář se neztratil a přitáhl k poskytování první pomoci další mladé adepty.

Jan Svoboda

za realizační tým projektu Kryštůfek záchranář

(sepsáno podle Závěrečné zprávy k projektu „Dopravní den - umět zachránit život ")25.2.2014 – Předání výhry v Myslkovicích

Ten pocit z radosti Sabinky, nejde ničím vyjádřit.....

To se mi honilo hlavou po návštěvě malé výherkyně Sabinky Pölderlové, která nádherně zvěčnila Kryštůfka v minulém roce, v dubnu 2013 na akci, kterou spoluorganizoval Kapitol a Jihočeská zdravotnická záchraná služba. Předání věcných odměn Sabince se uskutečnilo v Myslkovicích 25.února 2014.

Potvrdilo se, že nejde jen o výhru samotnou, ale o setkání lidí, kteří poznají, že dělat něco správně může pohladit duši samotnou. Děkuji, že jsem toho mohl být součástí...

Michal Veselý, DiS., oblastní ředitel

Kapitol

České Budějovice

 

Dobrý den,

posíláme Vám slíbené fotky holek. Snad je to lepší kvalita, než jaké se povedly večer u nás.

Děkujeme za příjemnou návštěvu a dárečky. Sabinka teď každému vypráví, co vyhrála, ukazuje Kryštůfka a pořád má v uších i-Pod.

Ještě jednou děkujeme a přejeme hezký víkend.


Myslkovice 1.3.2014

R+K+S+L Pölderlovi22.12.2013 Liberec a Praha - Odměny pro vítěze Malování s Kryštůfkem 2013

LIBEREC

V podvečerních hodinách dne 12.12.2013 se na Obchodním centru Kapitolu v Liberci konalo hezké setkání. Skupinka zaangažovaných poradců Kapitolu (paní Vojtová a Vilimovská a pánové Pelant a Bednář) předávala věcné odměny vítězům soutěže Malování s Kryštůfkem 2013. Na Liberecku jsme gratulovali hned třem soutěžícím - Veronice Huškové z Oldřichova v Hájích, Pavlíně Mosiurczákové z Jablonce nad Nisou a Heleně Kodýtkové z Liberce. Všichni přišli v hojném doprovodu svých rodinných příslušníků a známých.

Po předání odměn následovalo pohoštění v předvánoční atmosféře. Nechybělo ani dětské šampaňské na přípitek vítězům. Hlavním bodem všech rozhovorů byl samozřejmě Kryštůfek a vítězné děti, jaké mají zájmy a co by rády v životě dělaly. Mezi dospělými se ovšem debatovalo i o jiných společenských  tématech. Po více jak hodině jsme se rozešli s přáním klidných Vánoc a šťastného roku 2014.

PRAHA

Dne 11.12.2013 se uskutečnilo na Obchodním centru Kapitolu v Praze předání věcné odměny vítězi celostátní soutěže Malování s Kryštůfkem 2013. Za 4.místo v kategorii A byl odměněn Daniel Stronček z Prahy. Byl u toho i jeho tatínek, pan Tomáš Stronček.

Na „Danyho"  kromě  odměny čekalo malé pohoštění s přípitkem. Prozradil nám, že je velkým sportovcem. Rád lyžuje a o letošní zimě snad už na nových lyžích,  které si přeje od Ježíška. Zároveň trénuje karate. A protože miluje kreslení, přihlásí se příští rok na soutěž znovu, ale již ve starší kategorii.

Setkání bylo milé a v příjemném prostředí. Rád bych poděkoval paní Hudačekové a paní Poslušné a pánům Sochorovi a Vikusovi, všem z Kapitolu, za vytvoření slavnostní a přitom příjemné atmosféry při předání odměny.

 

Pavel Slapnička

Vrchní ředitel v České Lípě

Kapitol21.12.2013 Havlíčkův Brod a Opařany u Tábora – Odměny pro vítěze Malování s Kryštůfkem 2013

Včera a dnes jsme navštívili vítěze  Malování s Kryštůfkem 2013 u nich doma a předali jim věcné odměny. Absolutní vítězkou se stala Klárka Čapková z Havlíčkova Brodu a měla velkou radost z odměn, které dostala. Hlavně se jí hodí elektronická čtečka knih Amazon Kindle, protože studuje osmileté gymnázium. Je úspěšná i v synchronizovaném krasobruslení.

Další dvě ceny jsme předali sourozencům Viktorii a Ondřejovi Mikovým v Opařanech u Tábora. Děti měli největší radost z nástěnných kalendářů a z iPod Shuffle.

Radost je i na naší straně. Vždyť mezi dvanácti vítězi soutěže byla celá čtvrtina z „naší" akce , kterou jsme pro děti uspořádali v červnu na Jihlavském Tankodromu

 

Jaroslav Hodač

Vedoucí obchodního zastoupení v Humpolci

Kapitol27.11.2013 Brno – TABLET SAMSUNG pro hlasující v soutěži Malování s Kryštůfkem

Soutěž Malování s Kryštůfkem skončila........  a z 1 236 hlasujících na internetu byl podle stanoveného (náhodného) kódu vybrán jeden jediný hlas.

Katka Zwyrtková z Moravskoslezského kraje se stala šťastnou vítězkou této doprovodné soutěže Malování s Kryštůfkem a získala skvělou věcnou odměnu TABLET SAMSUNG v ceně 5000 Kč.

Při své náhodné cestě do Brna jsme pro ni v Kapitolu připravili slavnostní předání odměny spolu s dalšími kryštůfkovskými pozornosti, včetně krásného nástěnného Kalendáře 2014 s vítěznými obrázky. Mladá dáma post-maturitního věku byla samozřejmě moc ráda. Hlasovala až v samém závěru třítýdenního hlasování (jako ostatně mnoho dalších hlasujících)..... a štěstí stálo na její straně. Je zajímavou shodou, že hlasovala pro nakonec vítězný obrázek v kategorii A od pětiletého Nikolase z Brna.

Katce Zwyrtkové přejeme hodně úspěchů v životě, je kvalifikovanou zdravotní sestrou ...... a je možné, že se s Kryštůfkem bude ještě setkávat. Doufáme, že to bude vždy se šťastným koncem.

 

Jan Svoboda a Kateřina Nečasová

za realizační tým projektu

Kryštůfek záchranář20.10.2013 Brno – Kryštůfek asistoval na Velké záchranářské akci v Olympii Brno

Unikátní desetidenní výstava v obrovském nákupním středisku Olympia Brno (10.10.-20.10.2013) se týkala KPR (kardiopulmonární resuscitace) a pilotního rozmístění AED (Automatizovaný externí defibrilátor) po městě Brně. V neděli 20.10.2013 byla tato výstava úspěšně zakončena Velkou záchranářskou akcí. Za dobu akce a osvětové kampaně se u stanoviště AED aktivně vystřídalo přes 1500 osob z řad laické, ale i odborné veřejnosti. Lidé si prakticky vyzkoušeli resuscitaci na cvičném modelu a tréninkovém AED.

Součástí závěrečných nedělních aktivit bylo i dětské odpoledne, kdy děti soutěžily na pěti stanovištích. Na „kryštůfkovském" stanovišti děti malovaly nebo házely na cíl. Za odměnu jim byly v cíli připraveny různé dárečky.

V odpoledních hodinách byl oficiálně předán sponzorský dar Kapitolu a.s. Územnímu středisku zdravotnické záchranné služby v Jihomoravském kraji - dalších 550 ks Kryštůfků pro dětské pacienty. Dar přijal z rukou regionální manažerky projektu Bc.Kateřiny Nečasové ředitel ÚSZZS JMK Ing.Milan Klusák, MBA.

Spolupráce obou stran v rámci projektu Kryštůfek záchranář dětem vstupuje už do třetího roku. Dosavadní zkušenosti potvrzují jeho prospěšnost a účinnost: plyšový Kryštůfek pomáhá dětem a usnadňuje práci záchranářů.

 

Jan Svoboda

za realizační tým projektu

Kryštůfek záchranář dětem30.9.2013 České Budějovice - Záchranka v Jihočeském kraji dostane dalších 400 Kryštůfků

Malý pacient sedí s ovázanou hlavou v nemocniční ambulanci. Místo slz na tváři a obav z budoucího ošetření se však jeho veškerá pozornost upíná ke Kryštůfkovi. Plyšového panáčka dostal od záchranářů v sanitce, která ho po zranění převážela. To je hlavní cíl projektu Kryštůfek záchranář dětem, který v Jihočeském kraji funguje od 19. července 2011. Nyní by měla Záchranná služba Jihočeského kraje dostat dalších 400 kusů těchto hraček.

„Nové plyšové panáčky v ceně 100 800 korun získá záchranná služba jako dar od společnosti Kapitol pojišťovací a finanční poradenství, a.s., která uvedený projekt ve spolupráci s Asociací zdravotnické záchranné služby České republiky a s územními středisky této služby rozjela 12. července 2011," upřesnila náměstkyně hejtmana pro sociální věci a zdravotnictví Ivana Stráská.

Jak dále Stráská uvedla, jihočeští záchranáři se do tohoto projektu zapojili 19. července 2011. „Kryštůfka dostávají zejména děti, které stráví v sanitce delší dobu, jsou vážně zraněné, nebo s ní jedou bez doprovodu rodičů. Hračka provází malého pacienta i během jeho další léčby v nemocnici a dítě si ji pak odnáší domů," popsala Stráská.

Dosud rozdali záchranáři dětem zhruba 600 kusů těchto panáčků. „Mohu potvrdit, že se Kryštůfek v praxi plně osvědčil. Dětští pacienti na něj ve většině případů reagují velmi pozitivně. Pro rodiče zase bývá velkou úlevou vidět, že jejich dítě přestalo plakat a znovu se usmívá. Ostatně, shodují se na tom i mí kolegové. Děti se totiž po předání hračky zklidní a začnou se zdravotníky spolupracovat," sdělil Marek Slabý, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, který je zřizovatelem této organizace.

Panáček nese jméno po sv. Kryštofovi, který je považován za ochránce dětí.

Podle tiskové zprávy Krajského úřadu JčK zpracoval

Jan Svoboda

Manažer projektu Kryštůfek záchranář

 

http://www.jihoceskatelevize.cz/cz/textpages/read/51/archiv_vysilani22.9.2013 Letiště Leoše Janáčka Ostrava - Záchranáři ZZS MSK a Kryštůfek se účastnili Dnů NATO

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje se během uplynulého víkendu účastnila akce Dny NATO 2013, které se opět po roce konaly v areálu letiště Mošnov u Ostravy. Přítomnost ZZS však neměla jen účel prezentace, nýbrž i aktivního poskytování kvalifikované pomoci v místě akce. Pro případ zdravotních obtíží návštěvníků byla k dispozici tři plně vybavená sanitní vozidla a samozřejmě i jejich posádky. Další sanitka se účastnila coby ukázková v rámci statické části programu, ale byla po celou dobu k dispozici také pro případ potřeby zásahu. Role ZZS však byla i koordinační. Významnou logistickou podporu záchranné službě poskytla Armáda ČR - lékařské a zdravotnické posádky vojenských sanitních vozidel spolupracovaly při zdravotnickém zajištění akce. Ukázky zdravotnické techniky a vybavení, včetně některých praktických ukázek pak probíhaly ve stanech, které pro ZZS připravili vojáci.

Záchranáři v průběhu soboty a neděle ošetřili dvě desítky pacientů. Jednalo se ponejvíce o  alergické reakce po bodnutí hmyzem či kolapsy, pacienty s hypoglykémií, vysokým krevním tlakem a podobně. Šest pacientů muselo být následně transportováno do zdravotnického zařízení, ostatní byli ošetřeni ambulantně v místě konání akce. Další drobnější ošetření při nezávažných obtížích záchranáři lidem poskytli, aniž by je evidovali. Nezaznamenali jsme případ, kdy by v místě konání došlo ke zdravotnímu postižení, jež by přímo ohrožovalo lidský život.

V rámci statických ukázek představili záchranáři svou práci a vybavení. Ve vojenských stanech a na travnaté ploše před nimi však především probíhaly ukázky první pomoci. Návštěvníci si mohli vyzkoušet resuscitaci pacienta na  modelech, a to za odborného dohledu záchranářů. Za velmi živého zájmu návštěvníků probíhaly také komentované ukázkové resuscitace, či záchrana a ošetření zraněného motocyklisty. Ukázek se neúčastnili pouze záchranáři, ale také proškolené děti, které svým vrstevníkům, ale i jejich rodičům ukazovaly, jak poskytnout základní první pomoc. Během obou dní konání akce se množství zájemcům záchranáři trpělivě věnovali. Vysvětlovali, předváděli, zodpovídali spousty otázek, učili správné postupy při ošetřování...

Děti i dospělé zaujaly plyšové postavičky Kryštůfka záchranáře, kteří jsou díky společnosti Kapitol, a.s., již dva roky součástí výbavy sanitních vozidel ZZS. Hračka je určena pouze dětským pacientům na palubách sanitek, malí návštěvníci však mohli postavičku nakreslit - v rámci akce Malování s Kryštůfkem - a od zástupců firmy pak za odměnu obdrželi drobné dárky.

Poskytnutí laické první pomoci v situaci náhle vzniklého a život ohrožujícího zdravotního problému je pro přežití pacienta mnohdy klíčové. Pracovníci záchranné služby proto příležitosti Dnů NATO využili také k výukovým a preventivním účelům, zaměřeným směrem k laické veřejnosti.


PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ÚSZS MSK

 

Autor čtyř snímků ve fotogalerii: Jan Plachý, ČT Ostrava

 

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/243072-obrazem-ruslan-odletel-dny-nato-se-louci/

 

Kryštůfek záchranář na Dnech NATO 2013

……na této velkolepé akci, kterou každoročně navštíví desetitisíce diváků, nemohl ani letos chybět společně se záchranáři Moravskoslezské záchranné služby také Kryštůfek záchranář.

Pro děti, které se přišly společně se svými rodiči seznámit s nelehkou prací záchranářů, měl Kryštůfek připraveno spoustu malých dárků, trochu poučení a také soutěž v malování. I přes nepřízeň počasí, které letošnímu ročník provázelo, se do soutěže zapojilo přes 600 dětí.

Nejen na těch nejmenších, ale i na jejich rodičích a na všech, kdo je doprovázeli, bylo vidět, že setkání s Kryštůfkem bylo pro ně jednak milou a příjemnou záležitosti, ale také poučným setkáním. Zaznělo mnoho slov chvály a uznání směrem k celému projektu Kryštůfka záchranáře.

Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě letošní účasti Kryštůfka na Dnech NATO 2013. Velký dík patří celému realizačnímu týmu, Moravskoslezským záchranářům a v neposlední řadě Lubošovi, Katce, Romanovi, Láďovi, a také všem spolupracovníkům Kapitolu, protože bez nich by Kryštůfek záchranář nemohl existovat. A to by byla velká škoda…………

Milan Kopčil

Hlavní manažer projektu

Kryštůfek záchranář dětem

 

 12.9.2013 Nový Jičín - Záchranáři se účastnili spolu s Kryštůfkem Dne integrované záchranné péče

Moravskoslezští záchranáři se ve čtvrtek 12.9. účastnili Dne IZS, který se konal v Novém Jičíně, a to u příležitosti sedmi set let od založení města.

V rámci programu proběhly ukázky činnosti jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému. Dvě posádky záchranářů z výjezdového stanoviště v Novém Jičíně se během dne podílely na společných ukázkách zásahů, v součinnosti s hasiči a policisty, například u vážné dopravní nehody. Posádky ZZS však měly pro návštěvníky akce připraven také svůj samostatný program, do něhož patřila například komentovaná činnost týmu záchranářů během resuscitace pacienta, u kterého došlo k selhání základních životních funkcí. Malým i velkým účastníkům akce zodpovídali otázky související s poskytováním první pomoci a činností zdravotnické záchranné služby. K nahlédnutí a seznámení bylo po celý den k dispozici vybavené sanitní vozidlo ZZS MSK.

Spolu se záchranáři byli na akci přítomni také zástupci společnosti Kapitol, která je partnerskou organizací záchranné služby. Zejména dětští návštěvníci, ale i jejich rodiče, se mohli seznámit s projektem „Kryštůfek záchranář dětem" a zapojit se do soutěže „Malování s Kryštůfkem". Za svou snahu pak byly děti odměněny drobnými dárky.

Zdravotnická záchranná služba považuje zapojení do této akce za velmi úspěšné. Podporu dovedností v poskytování základní první pomoci a edukaci veřejnosti v tomto smyslu považují záchranáři za velice potřebné.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK11.9.2013 Ostrava – Záchranáři ZZS MSK převzali další plyšové Kryštůfky

Kryštůfek, plyšová hračka pro dětské pacienty, je na palubách sanitních vozidlech moravskoslezských záchranářů již dva roky. Projekt „Kryštůfek záchranář dětem" odstartoval v červenci 2011 právě v našem kraji a v současné době se jej účastní celkem dvanáct záchranných služeb v České republice. Je podporován Asociací ZZS a finančně jej zaštítila společnost Kapitol pojišťovací a finanční poradenství, a.s.

Projekt si klade za cíl mírnit u malých pacientů, kteří se ocitnou v péči záchranářů, strach z neznámého prostředí a obavy z ošetřování. Také má zmenšovat úzkost u dětí, plynoucí z odloučení od blízkých, ale i z náhle vzniklé nemoci či úrazu.

Právě vhodně zvolená plyšová hračka může pomoci navázat komunikaci dítěte se záchranáři, odpoutat jejich pozornost od negativních vjemů během zásahu, zabavit malého pacienta, snížit míru stresu a umožnit i přitisknutí se k postavičce. Dítě v hračce s podobou malého záchranáře získává  průvodce a ochránce. V uplynulém roce předali záchranáři v našem kraji malým pacientům více než čtyři sta těchto plyšových postaviček.

Ve středu 11.9.2013 proběhlo symbolické předání další zásilky plyšových hraček, které jsou určeny právě pro malé pacienty v Moravskoslezském kraji. Dvacet krabic Kryštůfků, tedy celkem 500 ks převzal od zástupce sponzorské firmy Kapitol, a.s., pana Milana Kopčila, ředitel ZZS MSK, MUDr. Roman Gřegoř. Dvouletou zkušenost s plyšovými hračkami na palubě sanitních vozidel shrnul slovy:

„Díky projektu můžeme našim dětským pacientům pomáhat i jinak, než medicínsky. Získání důvěry a zklidnění dítěte je navíc pomocí i pro samotné záchranáře. Velice si proto ceníme účasti na projektu a doufáme, že spolupráce s partnerskou společností Kapitol bude i nadále stejně úspěšná, jako doposud."

Plyšové hračky budou, tak jako v minulých letech, rozděleny na územní odbory ZZS MSK a potěší děti na palubách sanitních vozidel.

 

 

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ÚSZS MSK

 

http://ceskydomov.cz/nase-ostrava/clanek/zachranari-prevzali-plysove-kryst

 27.7.2013 Chrudimsko – Helpfest pro Lukáška a další akce s Kryštůfkem

Jednoho dne přišel můj kolega Martin Král s nápadem uspořádat Malování s Kryštůfkem na akci Help fest pro Lukáška ve Svojšicích, na kterém zajišťoval občerstvení. Jelikož výtěžek měl jít na pomoc čtyřletému chlapci s dětskou obrnou a epilepsií, řekli jsme si s Jirkou Zoulem, že taky přidáme ruku k dílu. Jediné co nám věc trochu komplikovalo byla skutečnost, že celý set na malování se nacházel v 210 km vzdáleném Novém Jičíně a zabalený byl tak, že ho přepravní společnost nemohla převzít. Ale překážky jsou tady kvůli jejich překonávání, takže nám v realizaci nemohla zabránit ani tato celkem 420km dlouhá cesta. Tím také děkuji panu Luxovi, za skvělý přístup při dohadování o převzetí.

Na samotném Help festu bylo jedinou komplikací tropické počasí, takže tam nakonec moc dětí nebylo. Nějaký ten obrázek se ale namalovat podařilo. Ke kreslení se připojil i postižený Lukášek, kterému se plyšový fešák velmi líbil. Jiří Zoul mu proto věnoval Kryštůfka z vlastních zdrojů. Velkým přínosem se pro nás stal rozhovor s přítomným zdravotníkem, který slouží u záchranky v Pardubicích a Kryštůfka trochu znal. Bohužel pouze jen trochu, neboť dle jeho vyjádření by jich během roku uplatnili u potřebných dětí více.......

Protože se akce co do počtu účastníků moc nepovedla, tak jsme se jako správní Kapitoláci nevzdali a vyjednali další „Malování" - místem bylo Koupaliště v Kutné Hoře . Nádherné počasí přilákalo obrovské množství lidí a hlavně dětí, což mělo za následek velký zájem o kreslení. Děti lákal hlavně velký Kryštof, dospělé pak vidina případné výhry jejich ratolestí. Občas muselo nějaké to dítko chvilku počkat ve frontě, jelikož kapacita našeho stánku (cca 8 míst) občas nepostačovala. Děti se bavily, dostávaly dárečky, které pomalu docházely, fotily se..... a rodiče se zajímali, kdo vlastně jsme a také pozitivně oceňovali celý projekt. Všichni hlavně chtěli poslat fotku, aby se mohli pochlubit na facebooku.

Koupaliště vyšlo perfektně, tak proč nezkusit ještě něco? Následující týden se konal Turnaj v malé kopané v obci Míčov na Chrudimsku (pocházím odtud), tak proč se nepředstavit i tady. Sice byl fotbal pro dospělé, ale dětí se sešlo taky poměrně dost. Všechno to byli mojí známí a kamarádi, kteří také chválili naši společnost za podporu zraněných dětí a my jim ukázali, že pojišťováci nemusí být vždy jenom ti špatní, jak si to část národa stále myslí.

Musím říci, že já i moji kolegové máme ze všech akcí velice dobrý dojem a jelikož jedním z dětí byl chlapec v minulosti Kryštůfkem obdarovaný v sanitce (maminka potvrdila důležitost tohoto pomocníčka), opět jsme si ověřili, že projekt Kryštůfek záchranář má velký smysl. Proto se obracím na kolegy, poradce Kapitolu, aby se opakovaně zamýšleli nad možností najít každý měsíc nějakou tu volnou korunu a jednoho dva Kryštůfky pravidelně nakupovali. Kryštůfci pomáhají a potřebných dětí bohužel není málo.

Jan Tomčík (s pomocí Jiřího Zoula)

Obchodní zastoupení Kapitolu v Kutné Hoře

 

 27.6.2013 Valašské Meziříčí – Hurá děti na prázdniny

Tato hromadná akce pro děti se konala na náměstí ve Valašském Meziříčí. V průběhu dopoledních hodin až do 15:00 se přišly podívat místní mateřské školky a 1.stupeň základních škol.  A Kryštůfek záchranář - pomocník a utěšitel dětí - byl u toho.

Děti si mohly prohlédnout „ambulanci" - auto zdravotnické záchranné služby - a seznámit se s průběhem záchranných akcí. Také hasičský sbor i městská policie připravili pro děti zajímavé akce spojené s ukázkami záchranné techniky. Na místě bylo hasičské auto a u stanoviště městské policie si děti vyzkoušely obuškem sílu policejního štítu. Děti také rozpoznávaly základní dopravní značky a mohly si je nechat namalovat na tvář s pomocí speciálních maskovacích barev. Byl tu rovněž skákací hrad a překážková dráha pro koloběžky a kola.

Na stanovišti Kapitolu si děti vyzkoušely hod na cíl různými způsoby, nebo záhadnou bedýnku, kde hmatem hledaly různé předměty. Za splnění úkolu od nás dostávaly odměny v podobě sladkostí i drobných dárků s logem Kryštůfka záchranáře. Děti se také mohly vyfotit s figurkou velkého plyšového Kryštůfka.

Akce se velmi podařila. Poradci Kapitolu představili Kryštůfka v tom nejlepším světle a touto cestou jim děkuji. Děti byly spokojené a nadšené z připravených aktivit. Myslím, že si leccos „prohlédly a ohmataly". Samozřejmě jim přejeme, aby se o prázdninách s reálnými situacemi, kdy jsou potřeba záchranáři, hasiči anebo i policisté nesetkaly. Hurá na prázdniny!

Martina Fialová

Kapitol, Obchodní zastoupení Krnov20.7.2013 Štáblovice - Kryštůfek se prezentoval, ale také pomáhal s ošetřením

V sobotu 20.7.2013 proběhlo v obci Štáblovice v Moravskoslezském kraji odpoledne s prezentací složek Integrovaného záchranného systému. Společně s hasiči a policisty se programu zúčastnila také zdravotnická záchranná služba a s ní rovněž i velký Kryštůfek záchranář. Zájemci byli seznámeni s projektem na pomoc dětem, malí návštěvníci si zvětšenou verzi plyšové hračky mohli prohlédnout a dostali drobné upomínkové předměty s tématikou Kryštůfka záchranáře.

Po skončení ukázek záchranné činnosti probíhala soutěžní část a zábava. Právě v této době došlo k úrazu asi šestileté dívenky. Přítomným záchranářům ji s krvavým poraněním přivedli k sanitnímu vozidlu rodiče. Malá slečna s úzkostí sledovala přípravy na ošetření, pak k ní ale záchranáři přisunuli velkého Kryštůfka s tím, že bude s malou pacientkou po dobu ošetřování. Plyšový kamarád i tentokrát zafungoval a zaujal pozornost dítěte, které si jej zblízka prohlíželo. Posádka tak mohla bez komplikací ošetřit poranění, jež bylo lehké a ani si nevyžádalo další ošetření v nemocnici.

 

PhDr.Lukáš Humpl

klinický psycholog18.7.2013 Brno/Hodonín – Zaměstnanci společností MND a.s. se zapojili do projektu Kryštůfek

Na začátku tohoto roku projevili  zástupci skupiny MND a.s., jmenovitě paní Gabriela Kličková, HR Specialista pro nábor a výběr zaměstnanců, zájem o podporu projektu Kryštůfek záchranář dětem. Dohodli jsme se a v následujícím období pak někteří zaměstnanci MND věnovali  podle svých možností peněžní částky na koupi plyšových figurek. Celkem bylo zakoupeno 20 ks Kryštůfků.  Za tuto podporu jménem organizátorů projektu velmi děkujeme.

Skupina MND je největší českou společností zaměřující se na aktivity spojené s průzkumem a těžbou ropy a zemního plynu a na další aktivity s tím spojené.

 

 

Jan Svoboda

Manažer projektu


10.7.2013 Údolí černého čápa - Soutěž v první pomoci s Kryštůfkem

V rámci projektu „Kryštůfek záchranář dětem" proběhla další akce s cílem podpořit záchranu lidského života. Zástupci společnosti Kapitol a záchranáři zorganizovali zajímavý program čtyřem desítkám dětí, které se účastnily letního tábora v Údolí černého čápa u řeky Moravice v Moravskoslezském kraji.

Děti nejprve ve svých družinách prošly tři tématická stanoviště, na kterých se dozvěděly a mohly trénovat zásady první pomoci u nejčastěji se vyskytujících náhlých onemocnění a úrazů. Čtvrtým byl pak velký stan, v němž získaly informace o projektu „Kryštůfek" a dostaly za úkol jeho postavičku také nakreslit.

Ve večerních hodinách pak organizátoři nachystali pro táborníky soutěž, v níž si mohli nabyté a prohloubené dovednosti ověřit. Děti soutěžily v pětičlenných družstvech a musely si poradit například s pacientem po pádu s výšky, který utrpěl poranění hlavy a páteře, figurantem s otevřenou zlomeninou dolní končetiny, či alergickou reakcí, na dalším stanovišti je pak čekal pacient s epileptickým záchvatem nebo osoba se selháním životních funkcí. Šestým úkolem bylo vyplnění testu, samozřejmě i v tomto případě s tématikou první pomoci.

Z osmi soutěžních družstev byly po vyhodnocení úspěšnosti jejich práce na jednotlivých stanovištích vyhlášeny první tři nejlepší týmy. Od zástupců společnosti Kapitol obdrželi jejich členové dárky, které se k projektu „Kryštůfek záchranář" tématicky váží. Ocenění rovněž získaly nejzdařilejší obrázky, jež děti nakreslily.

 

PhDr.Lukáš Humpl

Klinický psycholog15.6.2013 Hluboká nad Vltavou - Kryštůfek se bavil s dětmi v kraji Rožmberků

Toho dne byl na Hluboké, v jižních Čechách, dětský den. Mimo jiných stánků a akcí, které byly připraveny pro děti, tam byl i Kapitol s Kryštůfkem. Přicházely k nám děti různých věkových kategorií. Nejvíce nás potěšilo, když si Kryštůfka namalovaly i děti ve věku 15ti let. Nejmenší děti vymalovávaly a jako odměnu za odvahu si mohly odnést placičku s Kryštůfkem a perníček Kapitol. Starší děti byly odvážnější a pokoušely se namalovat samotného Kryštůfka podle figurky, která jim seděla na stole.

Obrázky byly vskutku nápadité! V porotě jsme to měli moc těžké a dalo nám velikou práci vybrat ty nejlepší kresby z každé věkové kategorie. Cenou útěchy za účast byly drobné dárečky, které dětem udělaly velikou radost.

Během doby, kdy děti malovaly, poradci prezentovali projekt Kryštůfek záchranář rodičům, kteří postávali u svých dětí. Velice nás potěšilo, že se Kryštůfek začíná rozšiřovat a lidi ho začínají znát! Několik rodičů velice dobře projekt znalo, protože už plyšového Kryštůfka mají doma. Vyměňovali si mezi sebou zkušenosti s Kryštůfkem, který velmi pomohl jejich dětem při přepravě sanitkou.

Z celého dne máme výborný pocit a moc jsme se bavili s dětmi i rodiči, kteří nám nadšeně povídali, jak je to skvělý projekt!

 

Jana Rachačová

Kapitol, OZ 735 České Budějovice25.6.2013 Opava První pomoc na Mendellově gymnáziu s Kryštůfkem

V úterý 25. června proběhla v prostorách Mendelova gymnázia v Opavě soutěžně-vzdělávací akce s názvem Den první pomoci s Kryštůfkem. Na její přípravě a průběhu se podíleli záchranáři Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, partnerská společnost Kapitol, a.s., a samozřejmě samotná škola.

Začátek netradičního školního dne byl zahájen přivítáním dvanácti soutěžících družstev, jejímiž členy bylo osm desítek dětí. Poté ředitel školy, pan Petr Pavlíček, akci odstartoval.

V průběhu celého dopoledne studenti pracovali na sedmi soutěžních stanovištích. Rozhodčími na nich byli záchranáři, kteří se této akci věnovali ve svém volnu. Družstva řešila úkoly spojené například s ošetřením pacienta, jenž utrpěl úraz po pádu, jiného s otevřenou zlomeninou dolní končetiny, či epileptickým záchvatem, dále osobu zasaženou elektrickým proudem, člověka v bezvědomí, u něhož došlo k selhání základních životních funkcí. Záchranáři měli připraveny vědomostní otázky, ale také namaskované figuranty, kterým měli studenti poskytnout praktickou první pomoc. Ověřili si tak nejen své znalosti první pomoci, ale zároveň si je také prohloubili. Před odchodem ze stanoviště jim záchranáři vždy vysvětlili, jaký byl správný postup ošetření a zodpověděli zvídavé otázky mladých zachránců.

Kromě soutěžních úkolů záchranáři seznámili studenty také s přistaveným a plně vybaveným sanitním vozidlem. Možné bylo vyzkoušet si některé z pomůcek a přístrojů na jeho palubě.

Na nebodovaném stanovišti zástupci společnosti Kapitol hovořili se žáky o projektu „Kryštůfek záchranář dětem", který je zaměřen na dětské pacienty a studenti se mohli zúčastnit výtvarné soutěže zaměřené na projekt a záchrannou službu. Kryštůfek se tak stává nejen průvodcem zraněných či nemocných dětí, které se ocitnou v péči záchranářů, ale přináší také poučení a podporuje záchranu života.

Přestože úspěšnými se stali všichni, kdo se soutěže zúčastnili, byla na slavnostním zakončení vyhlášena nejúspěšnější tři družstva. Jeho členové obdrželi dárkovou tašku sponzorské společnosti Kapitol a vítězové navíc i dort. Pět nejhezčích obrázků bylo rovněž oceněno drobnými dárky.


PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK

http://www.novinky.cz/vase-zpravy/moravskoslezsky-kraj/opava/2214-18490-den-prvni-pomoci-s-krystufkem-si-studenti-opavskeho-gymnazia-uzili.html

 19.6.2013 Opava – Děti z mateřské školky navštívily záchranáře ... s Kryštůfkem

Záchranáře ZZS MSK na jejich základně v Opavě v úterý a ve středu (18. a 19.6.) dopoledne navštívilo několik desítek dětí z nedaleké mateřské školy na Olomoucké ulici. Účelem jejich návštěvy bylo dozvědět se něco o práci záchranářů, seznámit se s jejich vybavením a také si vyzkoušet, jaké to je být na palubě plně vybaveného vozidla zdravotnické záchranné služby.

Malým návštěvníkům se trpělivě věnovala posádka záchranářů. Děti si mohly na chvíli prožít situaci simulovaného ošetřování – naložení na nosítka, základní diagnostické metody, které zdravotníci v praxi provádějí. Samy byly nejen diváky, či pacienty, ale záchranářům také zdatně pomáhaly při ošetřování svých kamarádů. Následovala prohlídka ambulantního prostoru záchranářského speciálu a chybět přirozeně nemohlo ani vyzkoušení si sedačky řidiče v přední části vozu.
Pomocí hry se děti dozvěděly základní informace o ošetření v případě náhlého onemocnění nebo úrazu, ale záchranáři je ve spolupráci s jejich pedagogickým doprovodem také poučili ohledně použití tísňového čísla 155.
Malí návštěvníci se mohli seznámit i s „průvodcem“ a kamarádem, jehož skuteční dětští pacienti na palubě sanitního vozidla mohou dostat. Jde o plyšovou hračku „Kryštůfka záchranáře“, kterou posádky ZZS používají v případech, kdy je zapotřebí navázat s dětským pacientem kontakt, získat anamnestická data, připravit na výkon nebo jej prostě zklidnit a potěšit, je-li úzkostné.

PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ZZS MSK31.5.2013 Dol u Blatné - Kryštůfek na škole v přírodě

Ve dnech 27.5 - 31.5.2013 se děti ZŠ Karlov z Benešova u Prahy zúčastnily týdenní školy v přírodě v obci Dol u Blatné. Kromě učení, kulturního vyžití, výletů a sportování si děti poslechly povídání o postavičce  "Kryštůfek záchranář", která dětem pomáhá lépe snášet nepříjemnou situaci na palubě vozu záchranné služby - bolest, nezvyklé prostředí sanitky a cizích lidí okolo. Následně se zapojily i do kreslení obrázků s touto postavičkou a poučily se o práci záchranářů.

Marie Benešová

Zdravotnická záchranná služba Benešov

VS Vranov8.6.2013 Pustina u Velkého Meziříčí - Povedený Dětský den s Kryštůfkem

V sobotu  8.června  2013, v  obci  Pustina  u Velkého Meziříčí  se poradci OZ Velké Meziříčí, pánové Tomáš Stejskal, Martin Kolouch a Václav Novotný mladší a starší, zúčastnili  Dětského dne a organizovali s přítomnými  dětmi akci „Malování s Kryštůfkem". Po váhavém úvodu se děti osmělily a Tomáš s Václavem málem nestačili čelit zájmu malých i větších malířů.

Kromě této akce se mi podařilo domluvit malé překvapení. Jednalo se o příjezd sanitního vozu ZZS k zinscenované autonehodě. Do havarovaného vozu umístili mladí kolegové velice půvadnou figurantku. Za pár okamžiků po „nehodě" (přesně podle utajeného scénáře)  „přifičel" na místo vůz ZZS se světelnými i zvukovými signály a osádka vozu ZZS zahájila  akci vyproštění osoby z havarovaného vozu a její ošetření. Akce se natolik podobala realitě, že se na místo dostavila i náhodně projíždějící osádka Policie ČR s cílem zjistit, jaká že to nehoda se stala a hodlala začít šetření.....

Po této dramatické a velmi povedené akci ukázala osádka sanitky účastníkům vybavení vozu ZZS a jeho použití v praxi.  Zájem veřejnosti byl tak veliký, že jak lékař tak řidič museli odpovídat na desítky dotazů týkajících se jejich namáhavé práce. Takže spokojené byly nejen děti, ale i jejich rodiče.

A na konec se pánové záchranáři museli předvést i v praxi! Na místě samém totiž museli ošetřit a transportovat do nemocnice dívenku s ošklivou spáleninou na noze od motocyklového výfuku.

Co dodat na závěr? Velké díky výše jmenovaným spolupracovníků za aktivní činnost s dětmi. A také mé manželce za organizační i praktickou pomoc. Odměnou nám všem je výborný pocit a příjemně prožitá sobota. Kryštůfek se ukázal v tom nejlepším světle a již mne oslovili dva organizátoři podobných akcí a žádali o příslib účasti našeho Kryštůfka záchranáře.

 

Václav Novotný

Vedoucí OZ Velké Meziříčí

Kapitol8.6.2013 Jihlava – Kryštůfek na jízdách OFF-ROAD

Dne 8.6.2013 se uskutečnily off-roadové jízdy pro děti z deseti dětských domovů z celé Vysočiny. Sešli jsme se na tankodromu u Jihlavy a vzali s sebou i Kryštůfka. Letos se konal již 8. Ročník a sešlo se zde cca 100 dětí.

Jako vždy byl připraven bohatý program: jízdy ve vojenských a terénních autech, v bojovém vozidle pěchoty a na čtyřkolkách. Dále proběhla ukázka parkuru a vojenské maskovaní obličejů. K obědu byly výborné řízky s bramborovou kaší a odpoledne se opékalo prasátko, které vonělo po celém areálu. A dokonce i počasí se po deštivých dnech umoudřilo a bylo úžasné.

Netrpělivě jsme očekávali první kryštůfkářské malíře..... a ti nás mile překvapili. Nebyly to jen děti, ale i vychovatelky a vedoucí skupin. Za každý namalovaný obrázek si děti vybíraly dárečky s Kryštůfkem a něco na zoubek. Sešlo se nám hodně hezkých obrázků a nebylo vůbec lehké vybrat do finální části soutěže "Maluj s Kryštůfkem a vyhraj" 10 nejlepších. Doufáme, že autoři těch nevybraných nebyli zklamaní. Drobnou odměnu dostali totiž všichni:  každý si odvezl batoh, který sponzoři naplnili úžasnými dárky.

Tímto chci poděkovat Kapitolu, jmenovitě Martinovi Jelínkovi a všem svým spolupracovníkům, a také Liboru Křížovi, kteří svým dílem velmi přispěli k úspěchu celé akce.

Jaroslav Hodač

Kapitol, Humpolec1.6.2013 Brno – Kryštůfek inspiroval malé kreslíře na Dětském dnu v Brně-Tuřanech

Dětský den v Brně se letos opravdu velice vydařil. I když v celé České republice pršelo a mnoho lidí strádalo díky povodním, Brnu se déšť obloukem vyhýbal. Začalo nám pršet až po skončení celého odpoledne po 18. hodině.

Na fotbalovém hřišti  sportovního areálu v Brně-Tuřanech byl pro děti nachystán bohatý program.  Aquazorbing, ukázky první pomoci, ošetřování plyšáků v sanitce, skákaní v nafukovacím hradě, malování na obličej, žonglování, opékání špekáčků, lety vrtulníkem a, jak už je skoro pravidlem na akcích zdravotnických záchranářů, také soutěž „Maluj s Kryštůfkem a vyhraj".

Na této akci byla letos vysoká účast - dle informací pořadatele se Dětského dne zúčastnilo přes 500 dětí. Akce byla moderována herci Hanou Holišovou z Městského divadla v Brně a Janem Antonínem Duchoslavem.

Každé dítě bylo na stánku našeho Kryštůfka záchranáře odměněno dárečkem za svoji kresbu. Celkem se sešlo 76 obrázků. Vybraní vítězové (celkem 10 dětí ve dvou věkových kategoriích) obdrží v nebližších dnech další věcné odměny.

Akci pořádali:

Nadační fondy Modrý Hroch a Krtek ve spolupráci se ZZS JMK, Městskou policií, Hasičským záchranným sborem, Masarykovou univerzitou-Fakultou sportovních studií, Alfa Helicopter a Kapitolem.

 

Bc.Kateřina Nečasová

Manažerka projektu25.5.2013 Kouty nad Desnou - Kryštůfek a Helpík na Rallye Rejvíz

CHRISTOPHER THE RESCUER FOR CHILDREN, to je nyní celé jméno našeho projektu "Kryštůfek záchranář dětem" na mezinárodním poli. Kryštůfkovo poselství a jeho podoba se od soboty 25.5.2013 rozběhla do světa a to nejen k sousedům v Evropě, ale třeba i do Kanady, Japonska a věřte nevěřte až do Austrálie.

Na mezinárodní soutěži posádek zdravotnických záchranářů - Rallye Rejvíz - se potkaly týmy skoro z celé zeměkoule. Již po sedmnácté! Čtěte www.rallye-rejviz.cz.

Tato čtyřdenní akce je technicky, administrativně, manažersky a také co do emocí velkolepá. Pořadatelům - zdravotnickým záchranářům patří velký dík. Ukazuje se, že povolání zdravotnických záchranářů má stejný smysl, stejnou potřebnost, stejné metody, procedury, techniky, problémy a stejného „ducha" po celém světě. Mezinárodní výměna zkušeností ale také pocitů je tedy samozřejmá a logická věc.

Náš Kryštůfek - přítel dětí a pomocník zdravotnických záchranářů v Čechách - byl přijat do mezinárodní rodiny nejen se zájmem, ale i jako dobrá inspirace. Fotky a také základní informace kolem našeho „plyšáčka" získaly desítky účastníků a stovky obecenstva (zejména kolem silnice při „triumfální jízdě" záchranářských vozů do Velkých Losin a zpět do Koutů nad Desnou) a samozřejmě i návštěvníci internetových stránek.

Kryštůfek záchranář měl na Rallye Rejvíz nejen propagační, ale v prvé řadě „pracovní povinnosti" a to po boku svého kolegy Helpíka. Na Rejvízu se konalo celostátní/finálové kolo soutěže dětských záchranářských posádek o Helpíkův pohár - čtěte www.helpik.cz. Součástí byla podpora ze strany Kryštůfka:  MALUJ S KRYŠTŮFKEM A VYHRAJ. Děti ve věku 11 let jednak soutěžily, a jednak, ve volném čase, kreslily. Sešlo se přes 30 obrázků a výběrová komise vybrala 7 nejzajímavějších, které se nominovaly do finálového kola. Malování s Kryštůfkem - soutěžení o nejlepší obrázky - probíhá už od února a potrvá až do září t.r. na různých akcích zdravotnických záchranných služeb v ČR, na nichž se Kryštůfek aktivně podílí. V říjnu bude vybráno 12 nejkrásnějších kreseb formou internetového hlasování a umístěno do velkého nástěnného kalendáře 2014. Podívejte se na pravidla soutěže „Maluj s Kryštůfkem a vyhraj" - klikněte na banner vpravo nahoře.

Za poradce Kapitolu pojišťovací a finanční poradenství, a.s. mohu jen potvrdit, že máme velkou radost, že naše pomoc dětem - v součinnosti se zdravotnickou záchrannou službou a spolu s Helpíkem - má smysl a nalézá dobrou odezvu.

Jan Svoboda

Manažer projektu

Kryštůfek záchranář dětem

 7.5.2013 Praha - Krajské kolo Helpíkova poháru aneb Kryštůfek záchranář v Praze

Sraz týmu „Kapitol" byl v 8 hodin ráno na Vypichu, nedaleko obory Hvězda. Na místě už byli i ostatní účastníci, což znamená policie (státní i městská), záchranka, hasiči a hlavně moderátor, který, jak se později ukázalo, nejen pouštěl hudbu, dělal rozhovory, ale i startoval soutěž, ve které měly děti prokázat znalosti z oblasti první pomoci a přivolání záchrany v různých situacích.

Bydlím necelé dva kilometry od Vypichu, a tak počasí, které panovalo ve chvíli, kdy jsem vyšla z domu, trochu kazilo mojí náladu. Pršelo a foukal studený vítr. Ovšem přímo na místě to bylo bez deště a celkem příjemná teplota. Co udělá pár set metrů.

Během chvíle jsme postavili náš stan a přichystali jsme zbytek zázemí, tedy hlavně pastelky, zejména pak červenou. Když bylo vše postaveno, snažil se nám stan rozjezdit autobus městské policie, ale nakonec nás těsně minul.

Pak už nic nebránilo zahájení samotné akce. Děti byly přítomné v poměrně hojném počtu a ihned po přivítání byl odstartován jejich závod. Nejprve to nevypadalo na velký nával u našeho Kryštůfka, ale to byl omyl. Nakonec jsme částečně zabrali i stan pro občerstvení a i tak, děti musely čekat, než se dostaly k tomu, aby mohly nakreslit Kryštůfka. Celkem vzato, všechny děti věděly jak volat záchranku a postavičku Kryštůfka vnímaly velmi pozitivně. Je pravda, že některé ho viděly úplně jinak, než ve skutečnosti vypadal, ale všechny kresby byly pěkné. Z toho co se jim tak nejvíc líbilo na postavičce Kryštůfka, byly oči.

Čas do ukončení soutěže uběhl ve shonu okolo dětí velmi rychle. Po skončení hlavní části programu, tedy po doběhnutí poslední dětské „záchranné" posádky do cíle, došlo na vyhlašování výsledků. V soutěži o nejpovedenějšího Kryštůfka byly vyhlášeny dvě kategorie, a to do deseti let a od jedenácti do patnácti. Výběr vítěze byl náročný, komise byla složena ze zástupců Kapitolu, záchranářů i učitelského sboru a všichni jsme nakonec došli ke shodě.

Z povídání s dětmi i některými záchranáři bylo patrné, že děti vnímají Kryštůfka záchranáře velmi kladně a i záchranáři byli velmi spokojení s tím, jak na děti při záchraně Kryštůfek působí. Nezbývá než věřit, že se podaří ho rozšířit do záchranek v celé Praze. Snad tomu napomůže výsledek ze světové soutěže záchranných služeb, která je za dveřmi, a které se Kryštůfek zúčastní.

Za tým Kapitolu

Petra Böhmová28.4.2013 Brno - 5.ročník hokejového turnaje ZZS

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje, p. o. ve spolupráci s ZO OS ZZS Jmk, p. o.  uspořádala 5. ročník turnaje ZZS ČR v ledním hokeji.

Akce byla velice zajímavým sportovním setkáním, při kterém si přišli na své nejen milovníci sportu, ale i diváci a zvláště pak děti.

Konečné výsledky:

1. ZZS Plzeňského kraje

2. ZZS Olomouckého kraje

3. ZZS Královehradeckého kraje

Kryštůfek byl u toho - v doprovodném programu

Pro nás - pro společnost Kapitol a její poradce - bylo příjemným zadáním, abychom se v neděli 28.4.2013 od 13:00 do 16:00 podíleli na doprovodném programu a to zejména pro děti. Náš Kryštůfek byl ideální postavičkou pro takovou zábavu. Pro děti bylo připraveno mnoho soutěží - ukázky činnosti záchranné služby, prohlídka sanitky, nácvik první pomoci pro dospělé i děti, sportovní stanoviště, malování na obličej, focení dětí - a Malování s Kryštůfkem se neztratilo. Vznikla řada kreseb a ty nejlepší postoupí do podzimního celostátního finále.

Na konci akce, když se konalo slavnostní vyhlašování vítězných týmů, jsme se mohli blýsknout i před hokejovými týmy - věnovali jsme jim vlaječky a hokejové puky s logem Kryštůfka.

Bylo to moc hezké, vydařené odpoledne.

 

Bc. Kateřina Nečasová

Regionální manažerka projektu Kryštůfek záchranář24.4.2013 Šardice - Kryštůfek byl pozván na základní školu na Dopravní den

Dopravní den - když řídím, tak nepiju alkohol

ZŠ  T. G. Masaryka Šardice,  24. duben 2013

Dopravní den lze považovat za stabilní a nosný pilíř prevence na naší škole. Má již svou zažitou strukturu. Není to jen nárazová jednodenní akce, ale systematická práce v oblasti, která je pro život tak důležitá a každodenně s ním souvisí.  Prevence zaměřená na bezpečnost na silnici prolíná život školy po celý rok. Koordinace všech zúčastněných složek je bezproblémová. Důkazem toho je již sedmý ročník tohoto zdařilého projektu. Pro školu má celý projekt význam také tím, že jsou do projektu aktivně zapojeni všichni žáci naší školy, učí se navzájem a daří se tak propojovat učení s vytvářením vztahů a vazeb napříč ročníky. Prezentace pravidel silničního provozu žáky deváté třídy proběhla v pátek 19. dubna. Kromě znalosti dopravních značek, pravidel pro chodce a cyklisty a řešeních dopravních situací poučili deváťáci mladší žáky, jak má být správně nasazená přilba, co nesmí chybět v povinné výbavě kola a jak je důležité vidět a být viděn. Své vystoupení  nově podpořili prezentací v PowerPointu.

Letos byl dopravní den zaměřen na prevenci užívání návykových látek, především alkoholu před jízdou. Škola pořídila učební pomůcku - „opilecké brýle". Tyto brýle navodí pocity, které odpovídají pocitům po požití alkoholu. S problematikou zneužívání návykových látek, respektive alkoholu, seznámila školní metodička prevence žáky 3. - 9. ročníku na přednášce dne 22. dubna 2013.

Dopravní den slavnostně zahájil ředitel školy František Hnilo. Následoval pozdrav starostky obce Šardice  Blaženy Galiové. Mezi pozvanými hosty byli ředitel a zástupkyně ZŠ a MŠ Svatobořice-Mistřín. Za firmu AMAVET  zavítal na akci pan Ing. Pavel Čížek, krajský koordinátor BESIPu. AMK Mladost Hodonín zastupovali pan Urbánek a pan Machálek. Na slavnostním zahájení pronesl krátký projev také člen Sdružení dobrovolných hasičů Šardice, pan Vratislav Fibingr.

Bylo nám ctí přijmout nabídku zástupců společnosti Kapitol pojišťovací a finanční poradenství, a.s.. Pan Milan Hrabec představil projekt Kryštůfek záchranář a seznámil žáky s možností se zúčastnit celorepublikové soutěže Malování s Kryštůfkem.

Po slavnostním zahájení se žáci školy rozdělili na dvě skupiny. Pro mladší žáky byly připraveny aktivity na školním dvorku. Mohli si zde prohlédnout nové hasičské auto a v altánku se blíže seznámit s Kryštůfkem. Všichni se pokusili zachytit jeho podobu na čtvrtce papíru. Kresby všech žáků byly vyhodnoceny v rámci každého ročníku i v rámci soutěžní kategorie do 10 let a kategorie nad 10 let. Pět nejlepších kreseb z každé kategorie postupuje do celorepublikové soutěže Malování s Kryštůfkem. Za nejhezčí kresbu si plyšáka Kryštůfka odnesl Martin Jankůj, žák 4. třídy.

Žáci 3. a 4. ročníku zvládli teoretickou i praktickou část výuky pod vedením AMK Mladost na výbornou.

Na školní dvorek zavítaly také všechny předškolní děti, které navštěvují místní mateřskou školu. Za doprovodu svých učitelek si prohlédly hasičské auto, seznámily se s Kryštůfkem. Pro předškoláky je připraven speciální program k dopravní výchově na konci školního roku. Návštěva žáků deváté třídy v místní mateřské školce bude završením celého projektu. Deváťáci předají předškolákům pár dobrých rad jak se chovat v silničním provozu. Doposud jsou to rodiče, kteří berou na sebe každodenním doprovázením svých maličkých do školy zodpovědnost za jejich bezpečnost. Aby se předešlo nešťastným nehodám, je třeba, aby si pravidla budoucí prvňáčci osvojili a řídili se jimi.

Pro žáky 5. - 8. ročníku byla připravena obdobná stanoviště na místním fotbalovém hřišti. V rámci kategorie 5. a 6. ročník a 7. a 8. ročník soutěžili žáci o hodnotné ceny i cenu pro absolutního vítěze - cyklistické kolo. Dopravní hřiště, na kterém v pěticích měli žáci po dobu pěti minut správně řešit dopravní situace, kontrolovala trojice policistů z DI PČR Hodonín. Jízdu zručnosti zvládli zajistit žáci devátého ročníku. Pět stanovišť s různými druhy poranění připravili žákyně KG a SOŠ ZaS Kyjov. Na správnost dohlížela Pavlína Měchurová, zdravotní sestra z oddělení ARO Nemocnice Kyjov.

Nechybělo stanoviště Kryštůfek - záchranář, kde mohli i starší žáci kreslit postavičku Kryštůfka. Motivací jim jistě byl slíbený odečet tří trestných bodů za povedený obrázek Kryštůfka. Stanoviště Malování s Kryštůfkem pro druhostupňové žáky zajistili panové Milan Kočí a Martin Míček z obchodního zastoupení Kapitolu v Kyjově. Za nejpovedenější kresbu vybrala komise kresbu Natálie Minaříkové. Ta si tedy nakonec mohla odnést cenu - flash disk.

Velkou pozornost na sebe strhlo stanoviště s opileckými brýlemi. Zde měli žáci s použitím opileckých brýlí zvládnout jinak velmi lehké úkoly - postavit komín z molitanových kostek, posadit se na židličku, překročit a neshodit laťku, projít mezi dvěma lany tak, aby se nohou lana nedotkli, a trefit se prstem do středu terče. Nechyběly ani testové otázky, které řešili žáci průběžně během dopoledne.

Letos se poprvé neuskutečnila jízda po místních komunikacích. V předchozích letech monitorovala trať dlouhou asi 1500 m desítka policistů. Po vyhodnocení letošního ročníku se jízda po dopravním hřišti jevila jako dostačující.

Slavnostní ukončení probíhala odděleně pro obě skupiny. Vítězové všech kategorií jsou uvedeni ve výherní listině.

Celý projekt - tzn. prezentace deváťáků ve třídách i samotný dopravní den  - jsme představili a nabídli okolním školám. Zájem o spolupráci potvrdily.

Na akci se finančně podílel Jihomoravský kraj i místní podnikatelé. Finančními nebo věcnými dary přispěli Ing. Pavel Holešínský, firma DACOM - Ing. Dalibor Cichý,  Kapitol pojišťovací a finanční poradenství,a.s., prodejna jízdních kol Libor Kundrata Milotice, Autoškola Vlach Dubňany,  firma Candyplus - pan Keith Dilworth, firma FIDES AGRO - Ing. Ivo Háp,  malířství Jan Míčka a Robin Dekař,  Pekárna Šardice - paní  Radomíra Gregorovičová, firma POLIKO - pan Jindřich Lipový, restaurace Sahara - pan Mir Ahmed Sahrai a Obec Šardice.

Poděkování patří všem, kteří se na celé akci podíleli a přispěli tak k jejímu zdárnému průběhu.

 

Mgr. Hana Švandelková

školní metodička prevence

Šardice 2. květen 20134.5.2013 Hradec Králové - Den otevřených dveří Letecké záchranné služby

V sobotu 4.5.2013 proběhla společná akce Kapitolu s Kryštůfkem - podpořili jsme program Letecké záchranné služby Královéhradeckého kraje na Dnu otevřených dveří. Podnik se uskutečnil v areálu heliportu LZS. K dispozici byl i hangár, takže nehrozila vrtkavost počasí.

Na úvod byl mluvčím a moderátorem ZZS, panem Tomášem Ježkem, zahájen den plný očekávání. Všichni jsme si kladli otázky: Přijde někdo? Vydrží počasí? Kolik lidí přijde? Jaké budou jejich reakce? Jak zvládneme evet. nával? Následovalo krátké představení jednotlivých spoluorganizátorů akce. Byl také představen projekt Kryštůfek záchranář, kde bylo zdůrazněno, že se jedná o dobrovolnou akci, kdy většina poradců Kapitolu přispívá libovolnou částkou z vlastních zdrojů na nákup Kryštůfků, kteří jsou pak distribuováni na jednotlivá územní střediska ZZS.

Návštěvnost a zájem předčil naše očekávání. Podnikem prošlo od 10:00 do 16:00 hodin více jak 2000 lidí! V prostoru, kde jsme prezentovali Kapitol - Kryštůfka záchranáře, bylo po celou dobu doslova našlapáno. Symboly vystavených Kryštůfků táhly jako magnet. Často jsme se bavili, jak děti reagovaly a táhly rodiče, babičky, starší sourozence k našemu „areálku", který byl umístěn v průčelí hangáru. Každé dítě chtělo Kryštůfka namalovat a chtělo si odnést malý dárek. V momentě jsme byli v obležení kreslících dětí. Ty vzaly za vděk každé volné místečko v hangáru, ponk, zeď, sanitku i podlahu a malovaly a malovaly. Vždyť za relativně krátkou dobu mezi 10:30 až 14:00 hodinou, jsme spočítali více než 300 obrázků! Rodiče byli nadšeni  zájmem svých ratolestí o malování Kryštůfka. Slyšeli jsme od nich: „Ty chceš malovat?" „To mě ale překvapuješ!" apod. Dávali jsem se do řeči s rodiči a vysvětlovali jim, čemu projekt Kryštůfek slouží, kdo jsme, co děláme a proč to děláme. Překvapila mě skutečnost, že většina rodičů naši společnost vůbec neznala a uvítala naše informace a odkaz na webové stránky Kryštůfka i Kapitolu. Je jen škoda, že jsme celou akci táhli ve dvou (děkuji panu Petru Traegerovi) a měli tak málo prostoru k větší komunikaci.

Dověděli jsme se  také jeden příběh, kdy přišla pětičlenná rodina k našemu stolku a chlapeček držel v náručí Kryštůfka. Když jsem se zeptal od koho to má, odpověděl: „Dostal jsem ho v sanitce". Do hovoru se vložila maminka a nadšeně vyprávěla, jak ho Kryštůfek při převozu uklidnil, že přestal myslet na bolest a strach a i po celou dobu hospitalizace mu Kryštůfek dělal ochránce. Až se prý i personál nemocnice podivoval nad tím, jakou že to moc tato věcička má.

 

Pavel Slapnička

Vrchní ředitel Kapitolu

 

http://www.hvezdazivota.cz/clanek/1021-v-hradci-kralove-probehl-den-otevrenych-dveri-na-stanovisti-letecke-zachranne-sluzby-krystof-06/

http://www.resuscitace.cz/?p=1857

http://www.dpo.cz/aktuality/archiv2012/12_06_11a.htm

https://www.zzskhk.cz/clanky-krystufek-zachranar-detem.html21.4.2013 České Budějovice – Kryštůfek záchranář na Mobil Salonu

Ve dnech 19. - 21.dubna proběhla na Mobil salonu v Českých Budějovicích společná akce záchranné služby Jihočeského kraje a Kapitolu, tj. prezentace projektu Kryštůfek záchranář se zvláštním zřetelem na soutěž pro děti - Maluj s Kryštůfkem a vyhraj. Byla to letos první společná akce na jihu Čech.

Stánek s Kryštůfkem a stanoviště ZZS působily velice kompaktním dojmem. Za dobu tří dnů děti namalovaly asi 150 krásných obrázků na téma Kryštůfek a práce záchranářů. Dostávaly za to různé „sladké maličkosti".

Většina poradců z Kapitolu se podobné akce účastnila poprvé. Hladký průběh zajišťovaly po všechny 3 dny týmy z jižních Čech, které vedou Michal Veselý, Ivan Kožant a Petr Vrzal společně s dalšími manažery. Jejich nadšení a zápal pro věc bylo úžasné sledovat. Nechtěli se nechat zahanbit dětmi, které vzaly malování velice vážně. Rozhodnout se pro 10 nejhezčích obrázků byl těžký úkol. Někteří poradci z Kapitolu byli využiti jako figuranti při ukázce zachranářů se zraněným pacientem, což se neobešlo bez další dobré zábavy.

Akce byla završena společným setkáním dětí a jejich rodičů na Obchodním centru Kapitolu v Českých Budějovicích, kde jsme autorům nejhezčích kreseb předali odměny a ceny za jejich výtvory. Jejich obrázky postupují do celostátního kola a budou v říjnu vystaveny na webu Kryštůfek záchranář. Tam může dávat hlasy nejkrásnějším malůvkám celá široká veřejnost.

Již teď se připravujeme a těšíme se na další společnou akci se záchranáři, která proběhne 15.června v ZOO na Hluboké nad Vltavou.

 

Tým poradců pod vedením Václava Zíky

Kapitol24.4.2013 Darkovice - Den první pomoci v ZŠ Darkovice

Ve středu 24.4. dopoledne proběhl v prostorách základní školy v Darkovicích projektový den se zaměřením na zdravovědu a první pomoc. Se základy poskytování první pomoci se při akci seznámilo celkem šedesát dětí z prvních až pátých tříd. Poslouchaly nejen výklad a zkušenosti záchranáře ZZS MSK, ale také si samy vyzkoušely, jak při náhlém vzniku vážných zdravotních obtíží správně postupovat. Tématy byly stavy bezvědomí a laická resuscitace, prudké krvácení, ale také bezpečnost zachránce a přivolání záchranné služby.

Děti se rovněž seznámily s postavičkou Kryštůfka záchranáře, plyšovou hračkou, jež provází dětské pacienty během ošetřování záchrannou službou i při cestě sanitním vozem do nemocnice. Přítomnost Kryštůfka se setkala s velmi pozitivním ohlasem a samotného plyšáka by si většina dětí přála dostat k narozeninám a to např. i místo notebooku...

 

Akci podpořila společnost Kapitol,a.s., která je také partnerem záchranných služeb v projektu „Kryštůfek záchranář dětem" Součástí programu bylo i kreslení obrázků s tématikou Kryštůfka, či  poskytování první pomoci. Některé obrázky byly mimořádně zdařilé nejen po výtvarné stránce, ale i svým obsahem a myšlenkami, které malí účastníci zachytili. Za své výkony pak byli odměněni drobnými dárky.

 

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK25.4.2013 Kladno - Kryštůfek na dnu BESIPu

Statutární město Kladno ve spolupráci s MD BESIP, s Policií České republiky - územním odborem Kladno, se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje, s Městskou policií Kladno a s dalšími účastníky uspořádali především pro žáky základních škol, studenty středních, vyšších a vysokých škol dne 25. 04. 2013 na náměstí Sítná v Kladně od 10:00 do 14:00 hod. Den BESIPu na KLADNĚ.

Akce byla zaměřena na účastníky silničního provozu s cílem upozornit na možné nástrahy a nebezpečí a připomenout tal0 zásady správného chování v silničním provozu. Ve stanu zdravotnické záchranné služby si dospělí i děti mohli osobně vyzkoušet masáž srdce a poučit se o první pomoci. Velký zájem především u dětí vzbuzoval sanitní vůz, ve kterém byla každému účastníkovi umožněna prohlídka spolu s názornou ukázkou transportu lůžka z a do sanitky.

V sanitním voze samozřejmě nechyběl ani náš Kryštůfek záchranář. A právě s naším Kryštůfkem se spoustu dětí zapojilo do soutěže „Maluj s Kryštůfkem a vyhraj". Při malování Kryštůfka byly děti spolu s rodiči, popřípadě učiteli seznámeni s fungováním projektu Kryštůfek záchranář. Získali jsme od dětí spoustu vydařených obrázků, které se zúčastní internetové soutěže o nejlepší obrázek s tématikou Kryštůfka záchranáře. Čtyři nejšikovnější malíři byli v nadcházejícím týdnu pozváni do kladenské kanceláře Kapitolu, Obchodního zastoupení 620, kde jim byly předány věcné dary s motivem Kryštůfka záchranáře.

Myslím, že Den BESIPu na Kladně - s Kryštůfkem se velice vydařil a to nejen díky krásnému počasí, ale i výborné organizaci a podpoře garanta projektu pana Milana Kopčila, OZ 570 Opava, jemuž patří velké poděkování.

Bc. Veronika Fraňková, Renata Kleinová

Obchodní zastoupení 620 Nový Bor

 

kladensky.denik.cz/.../den-besipu-se-kona-ve-ctvrtek-v-kladne...

www.zachranka.cz

 10.4.2013 České Budějovice - Dětská figurína pro praktický nácvik dovedností záchranářů

Dětská figurina pro praktický nácvik konkrétních záchranných procedur nejrůznějšího druhu je při školení a tréninku záchranářů velmi důležitá, de facto nepostradatelná věc. Je to úžasná pomůcka! Tato slova jsem slyšel v té či oné podobě od tří hluboce zasvěcených lidí v této oblasti - od ředitele, doktora a řadového záchranáře na územním středisku ZZS v Jihočeském kraji. Stalo se tak v Českých Budějovicích dne 10.4.2013, kdy se právě na tomto ÚS ZZS potkali zástupci ZZS a Kapitolu. Jak známo, poradci Kapitolu pojišťovací a finanční poradenství, a.s. jsou mecenáši projektu Kryštůfek záchranář dětem a v rámci této dobročinné aktivity se čas od času vytvoří i zdroje pro pomoc v jiném směru - v daném případě daru, jakým je ona zmíněná dětská figurína.

Mezi pracovníky ÚS ZZS v Jihočeském kraji a poradci Kapitolu tamtéž vzniká dnes už takřka přátelský vztah. Obě strany si váží navzájem své práce a jsou uznalí k výkonům té druhé strany. Mají za sebou řadu společných akcí v roce minulém a na obzoru jsou další akce letošní, např. už za týden účast na třídenním Mobil salonu v Č.Budějovicích, kde budou děti MALOVAT S KRYŠTŮFKEM.

Za Kapitol mohu prohlásit, že jsme moc rádi, že Kryštůfek na palubách záchranek opravdu doložitelně pomáhá nemocným a zraněným dětem a že při tom můžeme i my svým způsobem pomoci. Jsme rádi, že u záchranné služby v ČR obecně nacházíme s Kryštůfkem kladnou odezvu. Vážíme si této spolupráce.

 

Jan Svoboda

Manažer projektu

Kryštůfek záchranář dětem23.2.2013 Brno - Záchrana v zimě na Brněnské přehradě

Zimní akce Záchrana v zimě na Brněnské přehradě v areálu Loděnice TJ Lodní sporty Brno započala v sobotu 23.2.2013 ve 12 hodin za velmi soustavného a vydatného sněžení. Organizátory tohoto odpoledne  byli:  Zdravotnická záchranná  služba JmK a Masarykova univerzita - Fakulta sportovních studií, s dalšími účastníky záchranných sborů, s nadacemi a samozřejmě s Kryštůfkem záchranářem!

V prostorách našeho stanu jsme mluvili s dětmi o Kryštůfkovi, ale také s jejich rodiči (a vedoucími skautských oddílů) o našem projektu. I když v našem stanu byla teplota někde kolem 1OC, byl nepřetržitě navštěvován až do konce akce.  Přicházející děti nám malovaly obrázky do soutěže „Maluj s Kryštůfkem a vyhraj". Z nich jsme vybrali, spolu s lékařkami záchranné služby, 5 nejhezčích obrázků, které postupují do finálové části soutěže.

Mezi tím na zamrzlé hladině přehrady předvedly záchranné složky záchranu osoby při prolomení ledu na vodní ploše. Měla proběhnout i ukázka takové záchrany vrtulníkem, ale pro nepřízeň počasí bylo rozhodnuto, že v tak riskantních povětrnostních podmínkách bude tato akce odvolána.

Ve stanu záchranné služby proběhla odborná přednáška lékařů záchranné služby s přímou ukázkou resuscitace dospělého i dítěte, ošetření omrzlin a mnoho dalších velmi užitečných rad a ukázek.

Jsme rádi, že se „náš" Kryštůfek mezi dalšími zachránci neztratil a těšíme se na další společnou akci

 

Bc. Kateřina Nečasová

Regionální manažerka projektu Kryštůfek záchranář

s kolegy Romanem Švorcem a Jaromírem Ledečem13.2.2013 Hradec Králové - Kde máme Kryštůfka...?

Zvukový záznam rozhovoru, který natočil o Kryštůfkovi Český rozhlas se záchranáři zdravotnické záchranné služby v Hradci Králové.

 


21.1.2013 Ústí nad Labem - Dalších 300 Kryštůfků pomůže dětem na palubách záchranek

Téměř na den přesně před rokem předali poradci Kapitolu zástupcům záchranné služby v Ústeckém kraji prvních 200 Kryštůfků. Nyní se opět sešli (viz foto) a dalších 300 ks plyšové hračky bude sloužit dětem, které se ocitnou na palubě záchranného vozu.

Kryštůfek na děti „funguje", jak je zřejmé ze záznamů a zkušeností, které záchranáři mají k dispozici z každodenního provozu.

Zástupci obou partnerů si vzájemně poděkovali za poskytovanou podporu a předběžně se dohodli na spolupráci při některé konkrétní veřejné (osvětové) akci ZZS. Kryštůfek se jí aktivně zúčastní - tentokrát jako „model" při soutěži dětí „Malování s Kryštůfkem".

 

Jan Svoboda

Realizační tým projektu

Kryštůfek záchranář18.1.2013 Hradec Králové – „Ten má ale veliké oči!“

Dne 18.1.2013 uplynul právě rok od navázání spolupráce se Zdravotnickou záchrannou službou v Hradci Králové. K tomuto 1. výročí byla slavnostně předána zásilka dalších tří set Kryštůfků - kamarádů, kteří pomáhají malým zraněným a nemocným dětem překonávat nepříjemné okamžiky v jejich životě.

Za účasti ředitele ZZS MUDr. Jiřího Maška a zástupců společnosti Kapitol, pánů Pavla Slapničky, Miroslava Tumy a Davida Pavlova, byla zásilka slavnostně předána a následně rozdělena do určených oblastí.

Jeden postřeh od pracovnice ZZS: Když jsem předávala Kryštůvka-záchranáře malému chlapci, přestal hned plakat a zahleděl se na svého plyšáčka. Po chvilce zakřičel s úžasem: „Ten má ale veliké oči!" Přivinul si ho na hruď a byli hned přátelé.

Z úst ředitele ZZS MUDr. Jiřího Maška zazněla pochvalná slova, na která hned navázalo přání rozvíjet projekt i nadále. Byla dohodnuta hlubší spolupráce na akcích, které záchranáři pořádají v daném kraji. Kryštůfek a Kapitol budou na těchto akcích viditelnější.

Jsme rádi, že naše podpora nalézá kladnou odezvu.

 

Pavel Slapnička

Regionální manažer projektu

Kryštůfek záchranář

 

http://www.zzskhk.cz/clanky-krystufek-zachranar-detem.html

 


11.1.2013 Brno - Ohlédnutí za rokem 2012

Realizační tým projektu Kryštůfek záchranář hodnotí rok 2012 jako velmi úspěšný.

Na jednotlivá územní střediska zdravotnické záchranné služby se podařilo vyexpedovat celkem 4.252 Kryštůfků. Záchranáři tyto malé plyšové pomocníky v naprosté většině už rozdali dětem na palubách sanitek. Uvedená čísla převyšují záměr, který jsme si vytyčili na začátku roku 2012. Takže jsme opravdu spokojeni a doufáme, že obdobné pocity s námi sdílí i pracovníci zdravotnické záchranné služby - naši partneři.

K roku 2012 můžeme připočítat ještě 2.150 ks v roce 2011 (v červenci 2011 celý projekt začal) a dostáváme se k číslu 6.402 plyšáčků za dobu fungování projektu.

Hlavní ovšem je, že Kryštůfek nemocným a zraněným dětem doložitelně pomáhá. Svědčí o tom tisíce záznamů záchranářů, z nichž některé jsou až překvapivě pozitivní a dojemné. Potvrzuje se, že psycho-sociální účinky figurky bezvadně fungují. Naprostá většina nemocných a zraněných dětí přijímá Kryštůfka jako hračku (a dárek), která zaujme a odvede tedy pozornost od bolesti a strasti. Zajímavé je, že Kryštůfek svými účinky začasté pomůže uklidnit i rodiče, či prarodiče, kteří u dětských pacientů zpravidla asistují. S nadsázkou, která snad nepřekračuje míru zdravého uspokojení, můžeme konstatovat, že Kryštůfek opravdu pomáhá zachraňovat !

Další oblastí naší pomoci dětem v rámci projektu je spoluorganizace akcí, kde se zdravé děti seznamují s principy záchranné služby. V roce 2012 to bylo celkem 8 dosti velkých akcí, např. účast na Dnech NATO v Mošnově, nebo na Dnu otevřených dveří na letišti v Plané, ale také podpora akcí ve školách nebo na dětských dnech a hrách. A k tomu dalších asi 10 menších akcí - vždy s podobným cílem: seznámit děti se záchrannou službou, s poskytováním první pomoci, s volacím číslem 155 .....  a tedy s celkovým blahodárným působením Kryštůfka záchranáře. Odhadujeme, že takto se s Kryštůfkem v roce 2012 seznámilo asi 1.000 dětí, rodiče nepočítaje. Jsme také rádi, že jsme mohli během roku předat na dvou územních střediscích ZZS sponzorské dary na zakoupení moderních instruktážních pomůcek pro záchranáře.

V 1.pol.roku 2012 jsme nastarovali tyto webové stránky, které právě čtete. Je to náš příspěvek do komunikace se širší veřejností. Uvidíme, jak se celá věc postupně vyvine. Budeme i nadále aktivní, ale hodně záleží také na odezvě a nápadech, kterých se nám zpětně dostane.

Není pro nás jen milou povinností poděkovat všem dárcům Kryštůfků. Je to náš bytostný niterný pocit uznání a díků vůči těmto osobám. S nimi stojí a padá celý tento dobročinný projekt. A protože dárci jsou výhradně poradci akciové společnosti Kapitol - je to jejich nápad a výsada -  směřuje naše poděkování právě tam. Od začátku projektu nakoupili a darovali Kryštůfky za částku 1,6 mil.Kč.

Jsme moc rádi, že máme za partnery záchranáře. Děkujeme jim za vysoce odbornou a společensky potřebnou práci a za součinnost s námi. Víme už nyní, že jim Kryštůfek opravdu  pomáhá v práci. Bylo by pro nás velkým zadostiučiněním, kdyby se stal jejich talismanem a začal je tak trochu chránit, podobně jako děti.

 

Realizační tým

projektu Kryštůfek záchranář

 

Brno, 11.1.2013


30.10.2012 Pardubice - Kryštůfek bude i nadále utěšovat děti v sanitkách v Pardubickém kraji

Dne 7.11.2012 je to na den přesně, kdy se Zdravotnická záchranná služba v Pardubickém kraji zapojila aktivně do projektu Kryštůfek záchranář. Doložené zprávy záchranářů, kteří „použili" Kryštůfka v konkrétní akci, jsou veskrze pozitivní. Naplňuje se předpoklad z loňského roku, že Kryštůfek skutečně „přináší malým pacientům alespoň trochu radosti". K tomu jsou i doklady o faktické pomoci technické a terapeutické, kdy Kryštůfek uklidnil dítě a napomohl tak vytvoření situace, kdy doktor i záchranáři mohli provádět nezbytné odborné zákroky. Celkem se tak stalo už 200-krát !

Nyní se podařilo dárcovské společnosti zajistit pro ZZS Pardubického kraje dalších 250 ks plyšové hračky. K předání došlo na krátkém setkání zástupců ZZS a společnosti Kapitol pojišťovací a finanční poradenství, a.s. Obě strany vyjádřily vzájemné uznání a poděkování k práci a činnosti druhých. Všichni zúčastnění jsou přesvědčeni, že jde o dobře nastartovaný dobročinný projekt na pomoc dětem. Kryštůfek záchranář  a číslo tísňového volání 155 se postupně stávají věcí stále veřejnější. A to je dobře, hlavně pro děti.

Jan Svoboda

Manažer projektu Kryštůfek záchranář19.10.2012 Kladno – Plyšoví Kryštůfci mají u dětských pacientů úspěch

 

 

Osmiletá Petra leží na trávě a po tvářích se jí kutálejí slzy. Nemůže si vzpomenout co se stalo, ale kousek od ní leží její kolo, je celé rozbité a pokroucené. Snaží se posadit, ale vnímá jen prudkou bolest v ruce a pak se jí zamotá hlava. Znovu si lehne a zavře oči. Kolem slyší lidské hlasy a dusot nohou. Někdo jí zvedá se země a někam nese. Když znovu otevře oči, je v nějaké malé místnosti plné divných věcí, léků a přístrojů a kolem jsou cizí lidé. Jedna paní v oranžové bundě jí začne obvazovat hlavu a pak i tu bolavou ruku. Pak přinesou injekci. Petra má strach a dává se znovu do pláče. Další paní ve stejné oranžové bundě Petře podává plyšového panáčka: „Jmenuje se Kryštůfek a je pro tebe. Než přijede maminka, bude tady s tebou.“  Petra se dívá na svoji novou hračku. Je moc hezká. Přestává plakat a bolest v ruce už tolik nevnímá.

Podobných výjezdů měla středočeská záchranná služba už mnoho. V dubnu tohoto roku v rámci projektu „Kryštůfek záchranář dětem“ obdržela darem od firmy Kapitol 300 plyšových panáčků Kryštůfka záchranáře, které během posledního půl roku vozili záchranáři v sanitkách a příležitostně je dávali malým pacientům. Ze zkušeností našich záchranářů je už nyní zřejmé, že děti si Kryštůfky oblíbily. U každého dětského pacienta, který tohoto plyšového panáčka od záchranářů obdržel, došlo ke zklidnění, děti přestávaly plakat, vnímat stresující prostředí a lépe s nimi byla navázána komunikace. Jako pomůcka v sanitkách se tedy Kryštůfek osvědčil. Na začátku října naše záchranná služba obdržela od pražského ředitelství firmy Kapitol, prostřednictvím ředitele Roberta Vláška, dalších 200 kusů těchto plyšáků, takže i pro další období jsou naši záchranáři dobře připraveni na dětské pacienty.

O pozitivním vlivu na dětské pacienty a také o darování plyšových Kryštůfků našimi záchranáři svědčí zprávy, které jsem v průběhu posledních několika měsíců dostávala od našich posádek:

„…Čtyřletý Marek byl po předání Kryštůfka spokojený a klidný…“ (ZZS Mělník)

„…Desetiletý hoch sražený autem za Kryštůfka poděkoval…“(ZZS Mělník)

„…Devítiletá Dora byla plačtivá, ale po předání hračky se výrazně uklidnila a lépe spolupracovala…“ (ZZS Kolín)

„… Kryštůfka jsme předali při sekundárním transportu pětileté holčičky do Prahy…“ (ZZS Kladno)

„… Kryštůfek byl dán dvouleté holčičce, která spadla do bazénu a byla v krátkodobém bezvědomí…“ (ZZS Kolín)

„… Panáčka jsme dali 1,5letému chlapci pokousaného psem ve tváři…“ (ZZS Čáslav)

„…Dnes jsem dala Kryštůfka čtrnáctiletému mentálně postiženému chlapci, který byl agresivní, nespolupracoval, plakal. Kryštůfka přijal, tiskl ho k sobě a uklidnil se. Transport již byl klidný, neplakal a snažil se i občas něco říci…“ (ZZS Čáslav)

„…Devítiletá holčička zpočátku nespolupracovala, hystericky křičela, snažili jsme se použít figurku projektu Kryštůfek záchranář dětem a došlo k mírnému uklidnění holčičky. Hračku jsme dítěti ponechali. Během transportu byla už holčička klidná, prohlížela si hračku a líbila se jí…“ (ZZS Lysá nad Labem)

„…Naše posádka vedla porod na silnici v sanitním voze. Narozenému Honzíkovi jsme dali jako památku na jeho místo narození tuto plyšovou hračku. Maminka i miminko jsou v pořádku… (ZZS Kolín)

Jako zahřejí na srdci tyto zprávy, doufáme, že bude Kryštůfek stejně hřát a dělat společnost mnoha dalším dětem. Přejeme tomuto projektu hodně úspěchů. Doufáme, že i v dalších letech budou Kryštůfci v našich sanitkách, aby mohli dělat radost malým pacientům, kteří neměli to štěstí jako ostatní zdravé děti a museli být kvůli úrazu nebo nemoci vezeni sanitním vozem do nemocnice.

Ještě několik slov k projektu

„Kryštůfek záchranář dětem“ je společným projektem Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR a společnosti Kapitol. K projektu „Kryštůfek záchranář dětem“ se přidala Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje, stejně jako mnoho dalších záchranných služeb v České republice, kde se Kryštůfek setkal také s pozitivními reakcemi, jednak u malých pacientů, ale také u rodičů zachraňovaných dětí.
Kryštůfek záchranář dostal své jméno podle svatého Kryštofa, který je ochráncem cestujících, řidičů, poutníků a je považován také za ochránce dětí. Svatý Kryštof je také patronem leteckých záchranářů a současně je volacím znakem vrtulníků letecké záchranné služby. Hračka má také vzdělávací význam, na čepičce panáčka je vyobrazeno národní tísňové číslo zdravotnické záchranné služby 155.
Vzhled postavičky byl pečlivě zvažován. Vyjadřovali se k němu nejen odborníci, ale také děti v mladším školním a předškolním věku. Podoba dětského záchranáře, kterou Kryštůfek má, pomáhá snížit pocit bezmoci, který vyplývá z role pacienta a nabízí identifikaci s rolí záchranáře. Hračka je vyrobena z hypoalergenního materiálu a je proto vhodná i pro alergiky a astmatiky.

Tereza Janečková
Tisková mluvčí ZZS Středočeského kraje
Tělíčka malých pacientů léčí záchranáři, postavička Kryštůfka jejich ...

http://benesovsky.denik.cz/zpravy_region/zachranari-maji-krystufka-hasici-vozi-hasika-20121026.html


6.10.2012 Opava - Rallye Opava letos s Kryštůfkem

Letos proběhl v pořadí již 13.ročník Rallye Opava, což je automobilová orientační soutěž. Celkem se přihlásilo 44 soutěžících, soutěžilo se ve dvou kategoriích. Kategorie Moravský pohár je určena pro profesionální a registrované osádky z ČR. V kategorii Shell cup startují amatérské a zájmové posádky, v Opavě se již tradičně zůčastňují někteří zdravotníci a lékaři ze Slezské nemocnice a záchranné služby.

Osádka je vždy dvoučlenná, řidič a navigátor. Před samotným startem do etap proběhla jízda zručnosti (slalom, couvání do garáže), soutěžící psali také testy z vyhlášky a zdravovědy. Soutěž probíhá za normálního silničního provozu, osádky tudíž musí dodržovat pravidla silničního provozu a jsou na trati také kontrolovány (radar), v případě porušení pravidel je penalizace. Orientační soutěže nejsou rychlostní soutěží, ale jak je v samotném názvu uvedeno, jedná se hlavně o orientaci v mapě a osádka musí trať projet přesně dle zadaného itineráře. V Opavě se jely celkem dvě etapy, každá 40 km. Vítězem Moravského poháru byla osádka Kubíček + Kubíček. Kategorii Shell cup vyhrála osádka Baron + Czyž. Jak to již tradičně v Opavě bývá, nebyla oceněna pouze osádka na stupni nejvyšším, ale ceny se dostaly i na všechny zůčastněné osádky.

Hlavním partnerem 13.ročníku Rallye Opava byl Kapitol pojišťovací a finanční poradenství, a.s. a jejich dobročinný projekt Kryštůfek záchranář dětem. Poděkování tudíž patří hlavně této společnosti a jmenovitě panu Milanu Kopčilovi, oblastnímu řediteli společnosti, protože s jejich podporou se Rallye Opava zvládla mnohem lépe. Poděkování samozřejmě patří i všem organizátorům a dobrovolníkům, kteří se na soutěži a její přípravě podíleli.

Milan Krátký

ředitel Rallye Opava27.9.2012 Brno – Kryštůfek na dni otevřených dveří nové budovy ZZS Jihomoravského kraje

Tento den představoval pro zástupce společnosti Kapitol nejen možnost představit projekt „Kryštůfek záchranář" široké veřejnosti, ale jedinečnou příležitost prohlédnout si prostory nové budovy.

Novostavba objektu ZZS JmK se nachází v nové lokalitě městské části Brno-Bohunice, kde budou, dle slov vedení ZZS JmK, vytvořeny skvělé podmínky bezkolizního dopravního napojení na komunikační systém města Brna a dojde tak ke zrychlení zásahů týmů ZZS.

Den otevřených dveří provázela ukázka práce záchranářů u zásahů při záchraně života a poskytování první pomoci. Na nádvoří si příchozí měli příležitost prohlédnou sanitní vozy i záchranářský vrtulník, který opakovaně odlétal k akutním případům. Dále byla umožněna prohlídka celé budovy i jejího zázemí.

Velký zájem byl o našeho velkého Kryštůfka v sanitce, ale i o celkové informace o projektu „Kryštůfek záchranář". Telefonní číslo záchranné služby 155 na čepici Kryštůfka se jistě více vrylo do podvědomí návštěvníků.

Byla jsem poctěna, že jménem společnosti Kapitol mohu předat dalších 550  Kryštůfků  panu řediteli ZZS JmK. Byla jsem také potěšena z reakcí zasahujících lékařů i záchranářů, když říkali, jak jim tento plyšový panáček velmi pomáhá při práci.

Bc.Kateřina Nečasová

Regionální manažer projektu Kryštůfek záchranář


http://www.zzsjmk.cz/fotogalerie-oficialni-udalosti23.9.2012 Ostrava – Kryštůfek na dnech NATO v Ostravě-Mošnově

Ve dnech 22.9 - 23.9.2012 se v areálu Mošnovského letiště uskutečnili dny NATO 2012, kterých se s Moravskoslezskou záchrannou službou účastnila i společnost Kapitol,a.s. spolu s Kryštůfkem záchranářem.

Pro Kryštůfka to byl již druhý ročník, a tudíž se na návštěvníky náležitě připravil.

Na společném stanovišti záchranáři seznamovali veřejnost s jejich náročnou prací a každý kdo chtěl si mohl vyzkoušet jak správně poskytnout první pomoc. K prohlídce byla i sanitka, ve které měl své místo i náš plyšový kamarád s číslem záchranné služby 155 na čepici.

Tým Kryštůfka záchranáře připravil pro děti zábavný program. Děti měly k dispozici pastelky a kreslící bloky, na které Kryštůfka malovaly. Ti odvážnější malovaly na velký papír na flipu. Celkem děti namalovaly 920 obrázků s Kryštůfkem, za které  dostaly malé odměny ve formě samolepek, omalovánek, pexesa a butonů s motivem Kryštůfka záchranáře.

Ing.Libor Kříž

Člen realizačního týmu

Kryštůfek záchranář

 

24.9.2012 Účast záchranné služby na Dnech NATO21.09.2012 Projekt „Kryštůfek záchranář dětem“ oslavil rok svého působení v Plzeňském kraji

Dne 20. září se uskutečnilo předání dalších dvěstěpadesáti kusů hraček, jež jsou součástí projektu „Kryštůfek záchranář dětem" a které slouží k potěšení a zmírnění strachu u malých dětí, které se ocitnou díky zhoršení zdravotního stavu v péči zdravotnických záchranářů. Předání těchto hraček se uskutečnilo při příležitosti konané mezinárodní odborné konference Plzeňské dny urgentní medicíny. Ta se uskutečnila v Plzni ve dnech 20. - 21. září.

Předání se zúčastnil Milan Kopčil, oblastní manažer spol. Kapitol, a.s. a Michal Šebek, manažer vnějších vztahů ZZS Plzeňského kraje. Společně pak pohovořili a seznámili přítomné návštěvníky této odborné konference a zástupce médií s dosud získanými výsledky realizace projektu v Plzeňském regionu a také cíli v dalších letech.

„Projekt „Kryštůfek záchranář dětem", který jsme v Plzeňském kraji začali realizovat v loňském roce, získal na oblibě. Jen za rok jeho působení bylo rozdáno dětským pacientům necelé tři stovky těchto hraček. Tyto hračky mají obrovský význam na psychiku dětských pacientů a velkou měrou tak napomáhají právě u malých dětí k tomu, že se dítě snáze uklidní. Pro záchranáře je hračka obrovsky přínosným pomocníkem při jejich práci s těmi nejmenšími pacienty," upřesnil Michal Šebek, manažer vnějších vztahů Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

http://www.plzenskenovinky.cz/zpravy/z-regionu/krystufkove-se-zachranarum-osvedcili/style=print/


Projekt „Kryštůfek záchranář dětem“ oslavil rok v kraji - zprávy - Plzeň


30.8.2012 Kryštůfek záchranář dětem - první rok projektu

 

Územní středisko záchranné služby Moravskoslezského kraje

Výškovická 40, P.O. Box 23

700 44 Ostrava - Zábřeh


TISKOVÁ ZPRÁVA

Plyšová hračka pro dětské pacienty, Kryštůfek, po roce své existence již v našich sanitních vozidlech zdomácněla. Na tiskové besedě, která se konala na půdě ÚSZS MSK dne 29.8., záchranáři seznámili zástupce medií s cíli projektu „Kryštůfek záchranář dětem". Ten odstartoval v červenci 2011 právě v našem kraji a v současné době se jej účastní celkem jedenáct záchranných služeb v České republice.

Záchranáři v Moravskoslezském kraji ošetří ročně několik tisíc dětských pacientů. Projekt si klade za cíl mírnit u nich strach z neznámého prostředí, obavy ze záchranářů i samotného ošetřování. Také má zmenšovat úzkost u dětí, plynoucí z odloučení od blízkých, ale i z náhle vzniklé nemoci či úrazu. Úkolem plyšové hračky je pomoci navázat komunikaci dítěte se záchranáři, odpoutat jejich pozornost od negativních vjemů během zásahu, zabavit malého pacienta, snížit míru stresu a umožnit i přitisknutí se k postavičce, získat v něm průvodce a ochránce při cestě dítěte jeho onemocněním. V uplynulém roce předali záchranáři v našem kraji