Archív článků

18.12.2017 Hradec Králové - Kryštůfkovské záchranářské příběhy

Záchranáři z Královéhradeckého kraje velmi úzce spolupracují s naším Nadačním fondem Kryštůfek. Zde jsou zaznamenány některé „jejich příběhy",  zhruba z období 2016/2017. Pro nás je to hřejivá pozitivní zpětná vazba. Pomáháme dětem, když jim není do skoku......  a záchranářům KHK děkujeme.

Jan Svoboda, předseda správní rady NFK

* Dnes na výjezdu jsme předali Kryštůfka Tereze...... Zprvu byla slečna plačtivá a neklidná, nespolupracující a z důvodu laryngitidy bylo nutné ji co nejrychleji uklidnit. Za pomoci Kryštůfka se uklidnila, přestala plakat a hrála si s ním.

* Dne 26.12.2016 dalo RLP Broumov plačící holčičce Kryštůfka a potěšilo ji to tak, že přestala plakat a svého nového maskota si stále prohlížela a hladila.

* Dnes na výjezdu jsem dal Kryštůfka dětskému pacientovi. Měl velmi bolestivou diagnózu s VAS 9. Nejdříve byl velmi plačtivý, neklidný a nedal se upokojit, ale poté co si začal hrát s Kryštůfkem se očividně uklidnil a začal i trochu spolupracovat.

* Dne 14.11.2016 jsem použila Kryštůfka u 2,5 letého dítětě po dopravní nehodě. Dítě bylo plačtivé, rozrušené. Kryštůfka sledovalo, ale nechtělo si ho držet u sebe. Ovšem mírně se zklidnilo.

* Dne 1.11.2016 jsme dali Kryštůfka chlapci, který byl sražen autem. Dítě reagovalo velmi pozitivně, po předání se začalo usmívat a už ho nedalo z ruky.

* Holčička skákala na trampolíně, chtěla udělat kotrmelec dopadla na hlavičku. Potřebovali jsme fixaci do límce, už bylo vidět, že to bude obtížné, protože nechtěla pohnout hlavou. Kryštůfek zabral - výměnný obchod vyšel - Kryštůfka za nasazení límce. Bylo to pak už v  klidu, nepustila ho z ruky.

* Po pádu z kola měla dětská pacientka rozražené čelo a nateklý a rozražený ret. Při příjezdu posádky ZZS byla neklidná a plačící. Po obdarování plyšovým Kryštůfkem nastala velice pozitivní reakce. První úsměv nahrazující pláč a v celku bezproblémové ošetření krvácející rány. Během transportu i při následném vyšetření na chirurgické ambulanci si pacientka držela hračku stále na klíně a oběma rukama ji objímala.

* Při příjezdu na místo události jsme objevili rozrušenou matku s dvouletým, plačícím synkem v náručí. Informace od maminky byly zprvu kusé, těžko zvládala odpovídat a do toho uklidnit svého synka v záchvatu strachu, který měl na rtech slova: "nechci do ambulance". Kolega Pavel bryskně zareagoval a snažil se dítko uklidnit  hračkou Kryštůfek-záchranář. Zprvu dítko nejevilo zájem. Maminka byla nešťastná, mezi pacifikováním synka nám stihla říci, že při hře upadl na noční stolek, v bezvědomí nebyl, ale ranka se jí zdá hluboká, avšak nekrvácí, ani nekrvácela.  S přislíbením toho, že půjde s námi do auta a opravdu nebudeme dělat nic, co by ho mohlo jen trošku bolet a na závěr dostane hračku, se nám společnými silami podařilo hošíčka dostat do auta a vyšetřit. Naštěstí jeho poranění nebylo vážné a na základě dostupných informací, vzhledu ranky a dalších nezbytných vyšetření jsem usoudil, že bude stačit náplast, poučení maminky a budeme moci nechat malého pacienta s klidným srdcem v domácím prostředí.  Jelikož hošík po celou dobu vyšetřování opravdu neplakal, nešlo odolat dětskému úsměvu a proto si slíbenou plyšovou hračku opravdu zasloužil. Ihned "Kryštůfka" s radostí obejmul. To štěstí v jeho očích bylo nezapomenutelné, nikdy bych neřekl, co taková hračka může udělat. My vyrazili zpět na naši domovskou základnu. Malý pacient nám, objímajíc svého nového Kryštůfka, mával ještě do té doby, než jsme zabočili do jiné ulice a zmizeli z dohledu...  Osobně si myslím, že v tomto případě ona plyšová hračka splnila svůj účel, a tak to má podle mého být.
6.12.2017 Teplice – Dětský Mistr malíř Petr

Představuji vám jednoho z vítězů, který se se svou kresbou dostal až do kalendáře Kryštůfka záchranáře na rok 2018 ! Devítiletý Petr přijel na Mikuláše s rodiči na OZ do Teplic pro dárkovou tašku - věcné odměny za vítězství v soutěži. Největší radost měl z "empéčtyřky". Jeho rodiče zase z kalendářů, které navíc zakoupili pro babičky ...

Petr z Ústí nad Labem svůj vítězný obrázek nakreslil na červnovém Dni záchranářů v Lounech. Věřím, že tam získal i lecjaké vědomosti z práce záchranářů. Přejeme mu mnoho štěstí, ve škole a v životě.

 

Václav Šafář

Vedoucí Obchodního zastoupení Kapitolu v Teplicích
16.10.2017 Hradec Králové - Evropský den záchrany života

Kryštůfek se spolu s Královéhradeckými záchranáři chystá na velikou akci v pondělí dne 16.10.2017. To datum je důležité: je to EVROPSKÝ DEN ZÁCHRANY ŽIVOTA! Připomenou si ho lidé v celé Evropě.

V obchodním centru FUTURUM v Hradci Králové se budou od rána 8:30 střídat na pěti stanovištích žáci 4. a 5. tříd základních škol. Celkem asi 200 dětí. Na pěti stanovištích si osvojí základní znalosti a dovednosti, které jsou důležité pro záchranu lidského života.

Tým „Kryštůfkářů" bude pomáhat záchranářům a na stanovišti Malování s Kryštůfkem obdrží žáci i drobné Kryštůfkovské pozornosti: to aby na toto „školní" záchranářské dopoledne nezapomněli.

V odpoledních hodinách akce pokračuje pro běžné návštěvníky obchodního centra. Nejvíce nás potěší, když se zastaví rodiny s dětmi. Pro všechny to bude poučné a trochu i zábavné.

Přítomna bude i patronka projektu, Zlata Adamovská, a bude podepisovat své Kryštůfkovské pohlednice.

Akci organizuje Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje a odbornou garanci nad celou akcí má Česká resuscitační rada. Oběma organizacím děkujeme za spolupráci.

Jan Svoboda
Předseda správní rady NFK

PDF ke stažení


14.7.2017 Brno – Kryštůfkovská rodina

Kryštůfek má příznivce z různých důvodů a mezi různými lidmi. Samozřejmě nejinformovanější je „rodina" zdravotnických záchranářů. Zde je hezký příklad.

Dominik Šimák (6 let) má maminku, která pracuje na ředitelství ZZS Jihomoravského kraje.

A tak od ní ví asi leccos o záchranářích a také ví, kdo je plyšový Kryštůfek záchranář a jak pomáhá dětem, když se dostanou do sanitky....

Malý Dominik se sice nezúčastnil žádné oficiální akce a soutěže Malování s Kryštůfkem, ale namaloval moc pěkný velký obrázek se záchranářskou tématikou. Jsme rádi, že tento obrázek můžeme zveřejnit. A velmi nás těší, že Kryštůfek je v tomto směru pro děti inspirací a zvyšuje jejich zájem o pomoc jiným lidem.

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek
7.7.2017 Jánské Lázně - V sanitce s ním jel Kryštůfek záchranář…… (Přepis z Face Booku)

Zdravím vás kolegové, náš Toníček se bohužel včera po pádu s kočárkem v Jánských Lázních projel RZ do nemocnice v Trutnově. V sanitce s ním jel Kryštůfek záchranář, udělalo mi to v tu chvíli trochu radost i přes tu hroznou situaci. Ale...... dozvěděla jsem se, že Kryštůfků mají nedostatek. V sanitce jezdí jen jeden a dětem se půjčí většinou jen na cestu do nemocnice.... Tondovi Kryštůfek pomohl a tak bych chtěla poděkovat všem kdo Kryštůfka podpoří. Až se vrátíme domů hned nějaké do sanitek pošleme....

Ivanka Vosáhlová


Naše odpověď:

Dobrý den paní Vosáhlová,

jsme samozřejmě rádi, že Vás náš plyšový Kryštůfek zaujal, ale na druhou stranu nás mrzí, že v sanitce, ve které se ocitl váš Toník, nebylo zrovna dostatek plyšáků. Celý projekt je ze 100% závislý na příspěvcích od dárců, takže jsme co do kvantity poměrně omezeni.

Pokud byl Tondovi Kryštůfek pouze zapůjčen a neodnesl si ho domů, tak nám prosím pošlete na Vás kontaktní adresu a my Vám Kryštůfka pošleme přímo domů.

Samozřejmě budeme moc rádi, když budete o našem Kryštůfkovi hezky mluvit ve svém okolí a odkážete své známé na naše webové stránky, kde jsou uvedeny všechny možnosti, jak můžete náš projekt podpořit.

Martin Jelínek

za Nadační fond Kryštůfek
3.2.2017 Jihlava - Kryštůfkovské zkušenosti záchranářů z Vysočiny

Náš Nadační fond Kryštůfek už léta úspěšně spolupracuje se záchranáři ZZS Kraje Vysočina. Nyní, v únoru 2017, jsme dostali z vedení organizace tři čerstvé záznamy o tom,  jak Kryštůfek pomohl zraněným dětem. Děkujeme a rádi zveřejňujeme.

Jan Svoboda, Nadační fond Kryštůfek

„ Na výjezdu jsme darovali Kryštůfka 6 leté holčičce, která byla účastnicí dopravní nehody - autobus, kterým cestovala, narazil do stromu. Maminka holčičky byla lehce zraněná, holčičku bolela hlava. Při příchodu k sanitnímu vozidlu Karolínka dostala strach, plakala a bohužel musela sedět odděleně od matky, proto jsme jí darovali Kryštůfka. Holčička přestala plakat."

„Výjezd k chlapci 4,5 roku, opařeného na 20% těla II. a III. st.. Kryštůfka jsme si vzali hned z vozu do domu na základě zadané výzvy. První kontakt s chlapcem byl již s pomocí této uklidňující hračky. Malý pacient se nechal ošetřit a spolupracoval i při zajištění žíly."

„Dnes jsme věnovali Kryštůfka malé, téměř dvouleté Viktorce. Holčička doma spadla z gauče na hranu počítače přímo na obličej. Poté upadla do krátkého bezvědomí. Když jsme přijeli, byla holčička již při vědomí. Když nás viděla, byla v pohodě, ale když jsme se ji snažili vyšetřit, začala plakat a nebyla k utišení. Stejně tak v sanitce, když jsme se ji snažili připoutat. Když jsme vyndali Kryštůfka, holčička se uklidnila a měla radost z hračky. Celá cesta do nemocnice pak byla v klidu. Když jsme vystupovali z auta, již přijala Kryštůfka za svého kamaráda."
21.12.2016 Vysočina – Odměny pro vítěze Malování s Kryštůfkem

Soutěž Malování s Kryštůfkem  - což bylo ve finále internetové hlasování - skončila před více než měsícem. Nyní, před Vánoci,  nastal čas pro předání věcných odměn vítězům, celkem dvanácti dětem po celé ČR.

Vítězové byli také na Vysočině, kde jsme věcné odměny předali slavnostně celkem pěti dětem. Byl to hezký předvánoční zážitek pro všechny zúčastněné. Děti byly nadšené z odměn (kromě kalendáře s velkou reprodukcí jejich obrázku také přehrávač MP3 a vlastní plyšový panáček Kryštůfek), ale i z dalších dárků, které dostaly.  Říkaly, že se už těší, až nás příští rok zase potkají na některé akci. Také my doufáme, že se příští rok - za asistence pana Kryštůfka - uvidíme.

Jarda a Madlenka Hodačovi, Humpolec

Za Nadační fond Kryštůfek
1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou

Ahoj, včera jsme byli s Kryštůfkem pozváni na slavnostní otevření centra Hvězdička v Jihlavě, které spadá pod nadační fond Šťastná hvězda. Byly nám zde představeny prostory, které budou sloužit pro veřejnost, kde budou různé dílničky, besedy a kurzy. Hvězdičku přišli podpořit spisovatelka Tereza Čiháková, skupina Maxíci, Martin Maky Málek a zástupci města, podnikatelů a Jihlavské nemocnice, kteří Kryštůfka znají z urgentního příjmu. Oba nadační fondy mají k sobě blízko ve svých programech, oba pomáhají potřebným dětem. Naše příbuznost je dobrým základem profesionálního partnerství obou organizací. Děkujeme za úžasné odpoledne paní ředitelce Aleně Skovajsové.

Jarda a Madlenka Hodačovi

za Nadační fond Kryštůfek v Humpolci
1.12.2015 Borovany - Dopis paní Jenknerové

Dobrý den,

chtěla bych se s Vámi podělit o příběh, který se odehrál v naší rodině a v němž důležitou úlohu  sehrálo hned několik Kryštůfků záchranářů najednou a zároveň bych chtěla tímto dopisem poděkovat jihočeským záchranářům.

Máme sedmiletou dcerku Kačenku, která v batolecím období z důvodu velmi obtížného dýchání s následným zavedením tracheotomické kanyly byla velmi často transportována sanitním vozem. Mnohdy i na vzdálenost delší než 200km (do Prahy). Doprovod jsem jí tehdy dělala jen já, maminka, případně někdo ze zkušeného zdravotního teamu. O milé společnosti Kryštůfka záchranáře jsme  neměli ani tušení....

Čas rychle plynul a z malé Kačky vyrostla velká předškolačka, které už po tracheotomické kanyle zbyla jen malá jizvička na krku. Jenže v lednu tohoto roku dcerka onemocněla laryngitidou a její stav se ani při pobytu v chladném prostředí nezlepšoval. S manželem jsme neváhali a rychle zavolali záchrannou službu.

Sanitka dorazila a Kačenka po nástupu dovnitř reagovala velmi rozpačitě. Neplakala, ale v očích byla vidět obava, nejistota, úzkost, zmatek. Ke všemu byly asi 2 hodiny ráno. Naštěstí jsem (já matka) s ní mohla absolvovat cestu do nejbližší nemocnice. Paní doktorka, která se během cesty o dcerku pečlivě starala, se jí hned na počátku zeptala, zda by nechtěla nějakého nového kamaráda na cestu, že s nimi jezdí schovaný v sanitce, že je plyšový a že moc nemocným dětem pomáhá. Kačenka ho nejdříve nechtěla, ale posléze si to rozmyslela a mezi záchvaty kašle se paní doktorky chraptivým, sotva slyšitelným hláskem zeptala: „Kde máte toho kamaráda?" V ten okamžik se u Kačenky na bříšku objevil plyšák Kryštůfek záchranář, kterého si s velkou radostí prohlížela a mačkala v drobných ručičkách. Obavy a úzkost se náhle rozplynuly a veškerá pozornost dcerky se uchýlila k malému kamarádovi.

Pak následoval dvoudenní pobyt v nemocnici, kde Kryštůfek dělal Kátě celodenního společníka. V noci s ní spal, přes den s ní chodil na jídlo, do herny, ba dokonce si i čistit zuby... Nadšení z Kryštůfka nebralo konce ani doma. Kryštůfek dostal přezdívku Kykýsek a s Káťou do dnešního dne jezdí opravdu všude - k babičce, do školky, na letní tábor..... Ale on jen nejezdí, dokonce i létá. Musel být s dcerkou i na palubě letadla při cestě na naši rodinnou dovolenou k moři a pak se i u moře vyfotit. Prošel i letištním „scannerem".  Po koupi nových zimních bot pro dcerku si je musel sám Kykýsek vyzkoušet a strávit v nich noc, aby mu prý nebyla zima - viz foto Kryštůfek v botě.

Ale jak jsem předeslala již na začátku tohoto příběhu, v tomto vyprávění vystupuje několik Kryštůfků. Tak tedy....

Nedlouho po tom co dcerka prodělala  laryngitidu, přijeli do MŠ, kterou navštěvovala,  zdravotní záchranáři z Českých Budějovic se svým vzdělávacím programem. S sebou přivezli plyšové Kryštůfky, ale dosti větších rozměrů. To se setkalo ze strany dcerky s nepopsatelným nadšením. Barvitě doma vyprávěla zážitky se záchranáři a hlavně s Kryštůfky.  A jaká byla její radost, když se v naší obci pořádala akce s názvem „Bezpečně na prázdniny", kam přijeli členové všech záchranných složek a mezi nimi i zdravotní záchranáři. A přesně ti, kteří byli i v MŠ! Dokonce si i Kačku pamatovali pro její neskutečně vřelý vztah k velkému plyšákovi Kryštofovi, kterého měli tenkrát s sebou při návštěvě školky.  A tak se s radostí a elánem při zmiňované akci v obci zapojila do malování obrázků a focení - viz fotky Kačky a Karolínky s Kryštůfkem.

A to se zdá, že by mohl být konec příběhu. Ale čeká na nás ještě jeden Kryštůfek ze sanitky. Kromě zmiňované dcerky Kačky máme doma ještě syna Lukáše a dcerku Karolínku. V létě o prázdninách (zhruba půl roku od toho, co k nám do rodiny přibyl Kykýsek alias Kykajda) pro náhlou nevolnost transportovala syna z letního soustředění sanitka do nemocnice. Syn během poměrně dlouhé cesty komunikoval s paní záchranářkou a nezapomněl se zeptat, zda i v této sanitce jezdí Kryštůfek záchranář a celý náš rodinný příběh o Kryštůfkovi jí vyprávěl. Sice syna zužovala velká nevolnost, ale příběh dokázal vylíčit barvitě a se všemi detaily. Paní záchranářka mu plyšáka nabídla s konstatováním, že už je poslední ze série....Syn nezaváhal ani minutu a velice rád si milého plyšáka vzal. Po návratu domů, se však zachoval jako „super brácha" a nového Kryštůfka daroval své mladší sestře Karolínce.

Od té doby jsou u  nás v dívčím pokojíčku kromě dvou sestřiček K+K také dva Kryštůfkové K+K. Každý večer všichni společně usínají a každé ráno se vedle sebe probouzí. A když náhodou někoho z rodiny něco zabolí nebo je nemocný, obě dcerky  mu ochotně přinesou svého Kykýska , aby se ten dotyčný rychle uzdravil. A věřte, nevěřte, docela to funguje!

V souvislosti s mým barvitým vyprávěním o příběhu malého plyšáčka Kykýska v naší rodině, bych se Vás ráda zeptala, zda je možné, vzhledem k blížícím se Vánocům, někde sehnat, objednat a zakoupit  tričko s obrázkem Kryštůfka pro naše dcerky?  Děkuji Vám za odpověď a přeji mnoho spokojených dětských pacientů. Možná časem do řad záchranářů přibude i jedna malá Kačka, neboť její obrázek ze školky na téma „čím budu" o tom evidentně vypovídá.....viz kresba.

Přeji všem záchranářům hodně sil a štěstí při zachraňování pacientů, obzvláště pak těch dětských a ať Kryštůfkové i nadále rozdávají radost a dávají pocit útěchy a bezpečí. Nadačnímu fondu Kryštůfek pak přeji hodně zdaru a sil do další práce. Práce vás všech má smysl.  Píši vám na adresy Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, protože bydlíme nedaleko Českých Budějovic a určitě si jihočeští záchranáři zaslouží pochvalu!

Dále bych vás chtěla požádat, zda by bylo možné tento dopis zaslat - přeposlat  přímo na Nadační fond Kryštůfek, protože jsem bohužel přímý e-mailový kontakt na internetu nenašla. Vy na ně máte jistě kontakt.  Děkuji vám za zaslání informací ohledně triček s Kryštůfkem a berte tento pozitivní dopis třeba jako malý dárek k Vánocům......

 

S pozdravem

Dana Jenknerová, maminka

A na úplný závěr si neodpustím přidat ještě jednu fotografii s názvem „Radost z Kryštůfka".


V Nadačním fondu Kryštůfek čteme takové zprávy moc rádi. Utvrzují nás v tom, že naše dobročinnost je opravdu „dobrá činnost". Děkujeme za slova uznání. S paní Jenknerovou jsme se spojili a trička zajišťujeme......

Jan Svoboda, Nadační fond Kryštůfek.26.11.2015 Hradec Králové – Zprávy záchranářů z Královéhradeckého kraje

24.2.2015

Dítě bylo účastníkem dopravní nehody,chlapec byl hodně vystrašený, ale zarputile se snažil neplakat a být v klidu. Abych zmírnila jeho strach, dala jsem mu Kryštůfka. Chlapec si ho vděčně ode mne vzal a začal si ho prohlížet a svou pozornost na chvíli směřoval ke Kryštůfkovi. Po chvíli jsem se ho ptala, jestli se mu líbí, odpověděl mi, že moc ne. Prý má ošklivé velké oči a proti hlavičce slabé paže a nohy. Na otázku jestli mi ho vrátí, když se mu nelíbí si Kryštůfka přilnul k hrudi a vrtěl hlavou, že mi ho nevrátí a ustrašeně se mě opakovaně ptal, jestli si ho opravdu může nechat. Nakonec byl rád, že ho vracet nemusí.

1.5.2015
Šlo o psychiatrickou indikaci na ulici a na místě byla neteř pacienta se svým čtyřletým synkem. Chlapec byl trošičku vystresovaný, tak jsme mu nabídli Kryštůfka. Byl z něho moc nadšený a s úsměvem odcházel :-)

26.5.2015
Dnes na výjezdu dostala smutná holčička *2009 na výjezdu Kryštůfka z něhož měla velkou radost.

12.6.2015

Pacient Matyáš *2011. Chlapec si způsobil poranění na předloktí PHK hlubokou řeznou ránu cca 12-15cm, "proběhl" dveřní výplní. Byl ohromně statečný. Kryštůfka mu nešlo nedat..... měl radost, usmíval se a novou hračku si pevně držel a nechtěl ji dát ani při prvotním ošetření na ambulanci. Dlouho jsem takhle statečného roztomilého špunta nevezla, zasloužil si ho!

28.7.2015
Na výjezdu jsme transportovali holčičku 3 roky. Na ambulanci byla plačtivá a neklidná, nechtěla vydržet ve vakuové matraci. Po předání Kryštůfka záchranáře se holčička uklidnila a následný transport byl bez komplikací. Kryštůfek záchranář splnil svůj účel.

Na základě zpráv záchranářů ZZS Královéhradeckého kraje

Bc.Ivo Novák

Tiskový mluvčí24.11.2015 Ostrava - Kryštůfci budou s dětmi na Centrálním příjmu FN Ostrava

Dalším pracovištěm, které se rozhodlo nabídnout dětským pacientům pro lepší zvládnutí jejich obav z vyšetření a zákroků plyšovou hračku Kryštůfka, se stal Centrální příjem Fakultní nemocnice v Ostravě. Plyšová postavička pomáhá dětem již několik let zvládat strach nebo odloučení od rodičů dětským pacientům na palubách sanitních vozidel takřka po celé České republice. Od roku 2014 je však nyní k dispozici i v prvních zdravotnických zařízeních. V Ostravě se do projektu „Kryštůfek záchranář" zapojila po Městské nemocnici i nemocnice fakultní.

Oddělení Centrálního příjmu Fakultní nemocnice Ostrava získalo darem prvních dvacet kusů hračky a také padesáticentimetrového Kryštůfka jako bonus. Velký plyšák bude dětským pacientům trvale „na očích" v prostorách tohoto pracoviště.

Společného setkání a převzetí plyšových hraček se za management pracoviště zúčastnili primář Centrálního příjmu s Emergency MUDr. Stanislav Jelen a vrchní sestra Bc. Marie Hegarová.

„Tento projekt vnímám jako velmi potřebný a jsem rád, že dětským pacientům můžeme prostřednictvím plyšových hraček přinést alespoň trochu radosti, podpořit je při zvládání obav a strachu během ošetřování na našem pracovišti", uvedl primář Jelen.

První várku hraček předával zástupcům nemocnice předseda správní rady Nadačního fondu Kryštůfek, pan Milan Kopčil, který uvedl: Je pro nás potěšující, že můžeme na poli této dobročinné aktivity spolupracovat s největším poskytovatelem zdravotní péče v Moravskoslezském kraji, kterým Vaše nemocnice je. O to spíše, že projekt vznikl právě v našem kraji".

Po přátelském setkání a předání plyšových hraček, které proběhlo v úterý 24. listopadu, jsou malí Kryštůfkové již připraveni na své nemocné dětské kamarády.

 

PhDr.Lukáš Humpl

za Nadační fond Kryštůfek


30.9.2015 Jihlava - Zprávy záchranářů z Kraje Vysočina o blahodárném působení Kryštůfka

V březnu 2015 jsme darovali Kryštůfka 6leté holčičce, která byla účastnicí dopravní nehody. Maminka holčičky byla lehce zraněná, holčičku bolela hlava. Při příchodu k sanitnímu vozidlu Karolínka dostala strach, plakala a bohužel musela sedět odděleně od matky, proto jsme jí darovali Kryštůfka a holčička přestala plakat.

V květnu 2015 jsem dala Kryštůfka malému Tadeáškovi. Z chlapečka se den ze dne stal vážně nemocný chlapec. Během transportu mu nebylo dobře a tak byl rád, že má kamaráda do nemocnice.

V květnu 2015 těsně po půlnoci jsme jeli k případu 3,5letého chlapečka s laryngitidou. Při příjezdu spí, probouzíme jej, bohužel do štěkavého pláče. Jeho stav vyžaduje transport do nemocnice, ale bohužel bez maminky, neboť matka má doma ještě další dvě děti. Zkoušíme Jakuba přemluvit k cestě do nemocnice bez maminky, ovšem s negativní reakcí (zvláště po probuzení), nakonec nám pomáhá Kryštůfek a chlapeček v opojení nové hračky s námi odjíždí bez doprovodu maminky do nemocnice.

V červnu 2015 jsem použila dvě hračky Kryštůfka u vážné dopravní nehody. Děti cestovaly s prarodiči a obě musely být převezeny do traumacentra. Děti byly velmi, velmi statečné a pro jejich pocit  blízkosti jim pomohli a udělali radost Kryštůfci. Celou dobu transportu se k nim tiskly.

Jeli jsme na výjezd k 4,5 letému chlapci, opařeného na 20% těla II. a III.st. Kryštůfka jsme si vzali hned z vozu do domu na základě zadané výzvy. První kontakt s chlapcem byl již s pomocí této uklidňující hračky. Malý pacient se nechal ošetřit a spolupracoval i při zajištění žíly.

Na začátku července 2015 jsme darovali Kryštůfka tříletému Vojtovi - diabetik na inzulínu - s bolestmi břicha. Z počátku nám i mamince odmítal transport do nemocnice, ale Kryštůfek ho přesvědčil.....

Na konci července byl vydán Kryštůfek čtyřleté slečně Natálii pobodané od vos. Je plačící, agitovaná, ale pod příslibem úplatku (Kryštůfka) se uklidňuje a nechá si aplikovat lék i.m.

Stalo se v červenci 2015. Honzík byl po úrazu oka (dostal ránu zednickou lžicí), měl obě oči překryté krytím a tak nic neviděl. Neměl u sebe žádné hračky, byl úzkostný - dostal od nás Kryštůfka, aby se nebál jít do sanitky. Celou cestu držel panáčka v náručí a přesto že neviděl - usmíval se. Kryštůfek udělal radost také jeho tatínkovi. Oba se těšili, že si s Kryštůfkem a s Honzíkovými sestrami budou doma hrát.

Dle originálních zpráv zaznamenal

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek31.8.2015 Ostrava – Záchranář Kryštůfek v Městské nemocnici

Za pár týdnů to bude už celý rok, co záchranář Kryštůfek (hlavní „reprezentant" Nadačního fondu Kryštůfek - NFK) pomáhá dětem v Městské nemocnici Ostrava (MNO).

Za tuto dobu pomohl celé řadě dětských pacientů, kteří byli pro svůj úraz či nějakou bolístku nuceni navštívit nemocnici. Ač se personál nemocnice snaží ze všech sil, je nemocnice stále pro malé děti prostředím cizím a hlavně sem děti přicházejí v době, kdy je něco bolí. To samo o sobě přináší dítěti nejen dyskomfort, ale rovněž prohlubuje strach a obavy z toho, co se všechno bude dít. Injekce, vyšetření, spousta cizích lidí a nemocniční prostředí - s tím vším je schopen malý záchranář Kryštůfek pomoci. Děti reagují na postavičku malého záchranáře Kryštůfka velmi pozitivně a i přes již zmiňovanou bolest, dokáže tato hračka na rtech malých pacientů vykouzlit úsměv a přinést tak částečnou úlevu.

Příkladem může být malý Jirka B. (4 roky), který navštívil se svou maminkou úrazovou ambulanci naší nemocnice poté, co ho jeho sestřička strčila, a malý Jirka spadl z houpačky. Způsobil si tržnou ranku hlavy, která značně krvácela a malého Jirku velmi vyplašila. Po příchodu na naše oddělení byl Jirka vystrašený, plačtivý a nebylo možné navázat jakoukoli spolupráci. Na pomoc nám „přišel" malý záchranář Kryštůfek. S Péťou byli ihned kamarádi a celou mašinérii vyšetření, šití a ošetření Jirka zvládl téměř levou zadní.

Podobné a leckdy i vážnější případy pomohl Kryštůfek v Městské nemocnici Ostrava vyřešit už celkem ve 14 případech a pozitivně je vnímán nejen dětmi, ale také rodiči.

Mgr. Michal Bijok

koordinátor spolupráce MNO s NFK

Přiložená fotografie je publikována se souhlasem maminky Jirky B.2.7.2015 Střední Čechy - Zpráva jedné maminky na FB /krystufekzachranar

Dobrý den. Máme sedmiletého syna jménem Matýsek. Bohužel si skřípnul prsty do pantu u branky a přišel tak o článek prstu. Jeli jsme do MNO na Fifejdách na urgentní příjem. Matýsek je drsňák, ale přesto se samozřejmě hodně bál a prstík moc bolel. Paní sestřička mu dala malého Kryštůfka a i přes tu bolest vykouzlila na tvářičce mého syna úsměv. Potom už šlo vše jak po másle. Matýsek se uklidnil a pan doktor se mohl na prstík v klidu podívat. Váš projekt je perfektní a moc vám za tento nápad děkuji. Dítko se i přes šok s Kryštůfkem uklidní a má kamaráda. Už jsme doma, ale Kryštůfek s naším Matýskem pořád leží a hlídá ho. Ještě jednou moc děkujeme a přejeme mnoho úspěchů. Maminka Marcela, Matýsek, bráška Honzík a samozřejmě také Kryštůfek.


Děkujeme za slova uznání

Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek


22.6.2015 Jihlava - Malé účastníky nehody nově uklidní Kryštůfek

Tohoto dne se setkali zástupci Nemocnice Jihlava, urgentního příjmu, se zástupci Nadačního fondu Kryštůfek a ve velmi přátelské atmosféře si předali/převzali plyšové Kryštůfky. Zde je tisková zpráva k této události.

Panáček s kšiltovkou na hlavě nově pomáhá dětem, které přivezou k ošetření na urgentní příjem jihlavské nemocnice. Hračka má děti zklidnit a utlumit stres například po prožité autonehodě.  Jihlavská nemocnice je první na Vysočině, která nejmenším pacientům v krizových případech rozdává Kryštůfky.

Dítě po příjezdu k nám bývá v šoku a my ho potřebujeme zklidnit a navázat s ním kontakt Můžeme například říct: „Píchneme ti injekci a zároveň jí píchneme i Kryštůfkovi." Doteď jsme improvizovali různými způsoby, třeba nafukovali gumové rukavice, zkrátka jsme zkoušeli, co děti rozptýlí," popisuje vrchní urgentního příjmu Hana Hladíková. Doposud na urgentním příjmu používali různé hračky z dětského koutku, což nebylo ideální řešení

Hračka připomíná záchranáře a její model vznikl ve spolupráci s psychology: „Například velké oči mají upoutat pozornost nejmenších pacientů," vysvětluje Martin Jelínek z Nadačního fondu Kryštůfek. Postavička má certifikát zdravotní nezávadnosti a děti si s ní mohou nejenom pohrát v nemocnici, ale vezmou si ji i domů.

Projekt Kryštůfek záchranář funguje již čtvrtým rokem a jeho hlavním cílem je zklidnit děti na palubě sanitek. Záchranáři díky hračce začali lépe komunikovat s dětmi. Nyní má pomoci i na urgentních příjmech a to v Jihlavě, jako druhé nemocnici v Česku po Ostravě. Jihlavský urgentní příjem má nyní dvacet hraček, které mohou zdravotníci rozdat dětem. Je na uvážení personálu, komu hračku dají: „Úkol je zklidnit dítě a zabavit ho, což je na posouzení sestřičky nebo lékaře," doplňuje Martin Jelínek s tím, že celkem v republice už rozdali přes 15 tisíc malých postaviček.

Mgr. Monika Zachrlová

tisková mluvčí

Nemocnice Jihlava


6.1.2015 Hradec Králové – Vybrané Kryštůfkovské záznamy záchranářů

V projektu Kryštůfek záchranář jsou pro nás (organizátory a dárce) nejdůležitější skutečné účinky plyšové hračky na dětské pacienty. Zápisy záchranářů, byť jen strohé,  jsou nejlepší zpětnou vazbou v tomto směru. Jsme rádi, že tyto záznamy jsou v naprosté většině pozitivní. Zde je pár příkladů z královéhradecké zdravotnické záchranné služby z poslední doby. Konrétní fakta jako příjmení, čísla výjezdů apod. jsou vynechána. Autorům záznamů (záchranářům) děkujeme.

 

10.3.2015 Dítě bylo účastníkem dopravní nehody,chlapec byl hodně vystrašený,ale zarputile se snažil neplakat a být v klidu. Abych zmírnila jeho strach, dala jsem mu Kryštůfka. Chlapec si ho vděčně ode mne vzal a začal si ho prohlížet a svou pozornost na chvíli směřoval ke Kryštůfkovi. Po chvíli jsem se ho ptala, jestli se mu líbí, odpověděl mi, že moc ne. Prý má ošklivé velké oči a proti hlavičce slabé paže a nohy. Na otázku jestli mi ho vrátí, když se mu nelíbí si Kryštůfka přilnul k hrudi a vrtěl hlavou, že mi ho nevrátí a ustrašeně se mě opakovaně ptal, jestli si ho opravdu může nechat. Nakonec byl rád, že ho vracet nemusí.

 

Tříletá Maruška byla při našem příjezdu rozrušená, plakala. Když jsme jí ukázali Kryštůfka, usmála se, vzala si ho do náručí a my jsme ji bez pláče převezli do nemocnice.

 

Dne 10.11. 2014 jsem dala Kryštůfka malému Danielovi. Dítě se nechtělo odtrhnout od matky. Nabídnutím hračky jsme upoutali jeho pozornost a začal s námi komunikovat a ukazovat na hračce kam ho bodl hmyz. Nejvíce se mu líbily nožičky a kšiltovka. Celý transport vydržel bez matky v zádržném systému.

Kryštůfka jsem dala holčičce, která už byla trochu starší, ročník 2002, ale byla po úraze vystrašená, plačtivá. Když ho sama zahlédla, zaujal její pozornost. Hračku jsem jí nabídla a hned s ní byla úplně jiná spolupráce, nechala se ošetřit. 
Zjistili jsme, že se Kryšůfek líbí spíše těmto starším dětem, než těm úplně malým, ty se ho někdy i bojí - to je jen malý postřeh od nás, záchranářů.

12.11.2014 jsme darovali Kryštůfka malému Jiřímu. Když nás pacient spatřil, začal plakat, a tak od nás dostal Kryštůfka .... a cestou do nemocnice spokojeně spal s hračkou v ruce.

Devítiletý pacient Milan, před předáním Kryštůfka plakal. Když ho uviděl, hned ho vybalil z igelitového pytlíku, přestal plakat a začal si s ním hrát. Plyšák velmi pomohl k uklidnění chlapce a v následném ošetření tržné rány na hlavě.

Při nastupování do auta začal malý chlapec (1,5 roku) plakat, dožadoval se maminky. Po uložení do dětské sedačky, ač byla maminka nablízku, stále plakal. Dala jsem mu Kryštůfka, který úžasně zabral. Chlapec si ho přitiskl na hruď a plakat přestal, po chvilce si ho začal prohlížet. Napovídala mi maminka čeho si má na panáčkovi všímnout. Chlapcovi zářily oči. Když jsem ho předávala na dětském oddělení, přitiskl si zase Kryštůfka k sobě a byl rád, že ho nemusí vracet.

 

Záznamy redigoval Jan Svoboda

Nadační fond Kryštůfek7.9.2014 – Sršeň v Moravskoslezském kraji

Výňatek z dopisu maminky malého Matyáše, kterého ošetřovala posádka záchranářů ze ZZS MSK po bodnutí sršněm.

 

... Váš tým se choval velmi citlivě, ohleduplně a komunikativně k celé naší rodině a hlavně k mému dítěti, což velmi oceňuji, obzvlášť po zkušenostech z minulosti. Oba členové posádky mi byli nápomocni s dítětem a věcmi až do předání v nemocnici, což je určitě nad rámec jejich povinností a tak to opravdu velmi oceňuji a považuji za vzácnost a projev lidskosti.

Také děkuji za výborný nápad s plyšovým "Kryštofem" - funguje to a je to láska navěky.

Přeji vám všem mnoho pracovních úspěchů a střetů s příjemnými lidmi.

Děkuji a přeji pěkný den.

S pozdravem

Maminka Matyáška


Pozn.: na dokumentační fotografii je vosa, nikoli sršeň.


4.6.2014 Vybrané záznamy ze zásahů ZZS Středočeského kraje

5.12.2012  Šestiletá holčička

Děvčátko s bradykardií (35/min.) - náhodný záchyt dětským lékařem. Holčička převážena na JIP s maminkou. Holčička nejprve plačtivá, poté zamlklá, nereagovala na žádné otázky ani na úsměvné obličeje. První úsměv jí na tváři vyloudil až Kryštůfek, o kterém jsem jí řekla, že s ní bude už napořád.

 

20.3.2013 Tříletý chlapeček

Po nárazu do zdi - dán Kryštůfek, přestal plakat.

 

30.4.2013 Dva a půl letá holčička

Stav po sražení osobním vozidlem. Drobná zranění, ale neutišitelný stav. Kryštůfek pomohl holčičku uklidnit.

 

4.6.2013 Pětiletá holčička

Zlomenina LHK v předloktí, holčička ustrašená, po předání Kryštůfka výrazné zlepšení nálady a chutě komunikovat.

 

1.9.2013 Devítileté děvče

Plačtivá. Po předání Kryštůfka se výrazně uklidnila a lépe spolupracovala.

 

13.12.2013 Devítileté děvče

Kryštůfek ji potěšil. Líbila se jí barva, velká hlava a výrazné oči....

 

5.2.2014 Čtyřletá holčička

Stav po epi.záchvatu. Panáček ji potěšil, podrobně mu zkoumá oči a uši.

 

22.2.2014 Jednoletá holčička

Pozitivní reakce, ustala plakat, smích.


9.8.2013 – Zkušenosti z jihočeské záchranné služby

„Během poměrně krátké doby jsem měla možnost předat Kryštůfka čtyřem malým pacientům.

Jednalo se o čtyřletou holčičku, která spolkla sponu do vlasů a trpěla velkými bolestmi. Dvouletou holčičku, která byla účastnicí dopravní nehody a zároveň svědkem zranění své matky. Dále pak čtyřletou holčičku po krátkodobém bezvědomí při úrazu hlavy a nakonec to byl šestiletý chlapec s komplikovanou frakturou předloktí.

Na všech dětech, kterým byl Kryštůfek darován, mě velice zaujal jejich velký údiv, nadšení a především obrovské zaujetí, které dokázalo odpoutat pozornost od jejich zranění, bolesti, nejistoty z neznámých osob, či dění kolem - pro ně mnohdy nepochopitelného až děsivého.

Navíc, dle mého názoru, začaly tyto děti více důvěřovat ošetřující posádce, tím pádem byla komunikace a spolupráce mnohem snadnější. Kryštůfek měl však úspěch i z pohledu rodičů či příbuzných. Domnívám se, že darování Kryštůfka těmto dětem považovali za určitý nadstandard, a v ten moment se upevnila i jejich důvěra v naše postupy a jednání."

Nejmenovaná záchranářka z Jihočeského kraje


14.8.2013 – Kryštůfek a záchranáři z Chrudimi

Záchranáři ZZS v Chrudimi (Pardubický kraj) nám poslali některé záznamy z Kryštůfkových zásahů v r.2012. Děkujeme za tuto zpětnou vazbu. Záznamy ve valné většině dokladují, že Kryštůfek dětem opravdu alespoň trochu pomáhá......

Holčička (3 roky), dopravní nehoda: „Hračku odmítá se slovy - nelíbí se mi, později ji vidí u bratra a vezme si ji také a zcela se zklidní".

Chlapeček (4), úraz: „Před předáním hračky je nervózní, nespolupracuje, odchází ze sanity. Kryštof si ihned získává jeho pozornost, dále při vyšetření spolupracuje bez problému".

Holčička (6), úraz hlavy: „Hračku si bere, chová ji, ale je i dále neklidná (komoce mozku)".

Holčička (5), dopravní nehoda: „Hračku mi téměř vyrvala z ruky poté, co ji viděla, odmítá ji pustit, abych ji vybalila z igelitového sáčku".

Chlapeček (5), úraz páteře: „S hračkou začal spolupracovat a přestal plakat".

Chlapeček (3,5), febrilie: „Při vyšetření nespolupracuje, po předání Kryštůfka sice nespolupracuje dále, ale z hraček si vybírá sanitku a snaží se Kryštůfka usadit dovnitř. Transport bez komplikací i s malou sanitkou a s Kryštůfkem".

Holčička (4), popáleniny: „Po předání hračky se zklidnila a během transportu usíná s Kryštůfkem v náručí, předání bez problémů".

Chlapec (10), těžký úraz: „Prostřednictvím Kryštůfka si dá vysvětlit, co se bude dít, vše OK".


Jaro 2013 - Pomoc opařené holčičce

Toto je zápis maminky pětileté holčičky, která při skákání přes švihadlo převrhla konvici s vařící vodou a došlo k vážnému popálení zad.

Dobrý den,

chtěla bych poděkovat záchranářům, kteří mě vezli do nemocnice. Mám popálená zádíčka, hodně jsem plakala, bolelo to. V sanitce jsem dostala malého červeného plyšáka, jmenuje se Kryštůfek. Je se mnou každý den, hrajeme si a večer spolu usínáme. Už se těším, až ho vezmu domů a ukážu svým kamarádům.

Natálka


22.8.2012 - Jak Kryštůfek pomáhá záchranářům

Toto jsou některé příběhy dětských pacientů, které záchranáři ošetřovali na různých místech ČR. Zprávy jsou upraveny tak, aby nebylo možno identifikovat konkrétní osobní údaje.

* Při příjezdu držela maminka uplakaného Lukáška v umyvadle se studenou tekoucí vodou. Lukášek byl nespolupracující, neklidný a hodně brečel. Nenechal se ani vyšetřit a ruku pořád schovával.Kryšof nám docela pomohl. Když jsme mu ho ukázali, tak po něm sáhl a na chvilku přestal brečet. Dalo se i poslechnout jeho dýchání a namazat mu ruku fenistilem. Po namazání ručky fenistilem začal zase hooodně brečet a nespolupracoval. Kryštofa jsme využili jako model činností, které jsme na něm chtěli udělat, či sám Kryštof „ošetřoval", opakovaně mazal otok fenistilem, lízl si jako první lízátka, aby si ho Lukášek mohl vzít apod... Kryštof sklidil velký úspěch u Lukáška, ale ještě větší u jeho maminky a starší sestry cca 18 let.

* Dítě už od našeho příjezdu plakalo, nedalo se utišit. Maminka zkoušela snad vše, co na jejího chlapečka vždycky zabíralo, ale klouček plakal a křičel stále dál. Ve voze jsem dala mamince Kryštůfka. Chlapeček byl hračkou tak zaujatý, že zapomněl i plakat. Prohlížel si ho ze všech stran, bylo to pro něj něco nového a evidentně zajímavého a když ho Kryštůfek pohladil po tváři, objevil se i první úsměv asi po dvaceti minutách usilovného pláče. Dítě jsme předávali v nemocnici sice ještě trochu mrzuté, ale viditelně spokojenější a bez pláče.

* Výjezd k dopravní nehodě, kde účastníky nehody byly dvě děti. Situace na místě: Dítě  jelo se starším bratrem na malé koloběžce přes přechod  (na přechod sjezd s mírného kopce). Bratr koloběžku neubrzdil a na silnici narazili do zadního blatníku kolem jedoucího auta. Zraněnou holčičku jsme položili do sanitního vozu a lékař se snažil holčičku vyšetřit. Ta neustále plakala a volala maminku (na místo nehody dojela dodatečně). Po představení a předání hračky „Kryštůfek" se dítě uklidňuje, přestává plakat a navazuje s lékařem hovor. Dítě si pevně drží hračku, je zklidněné, již nepláče.

Res.: Hračku Kryštůfek hodnotíme velice kladně, pomáhá navázat klidnější kontakt s dítětem, které se cítí bezpečněji a spolupracuje.

 

* Použili jsme dalšího Kryštůfka. Jednalo se o dítě, které bylo z dětského domova a bylo dovedeno vychovatelkou k nám na základnu s rozbitou hlavou od kamene. Dítě bylo plačtivé a velmi úzkostlivé. Po obdarování hračkou se dítě k nám začalo chovat alespoň s malou důvěrou a nechalo se ošetřit.

* Již při našem příjezdu bylo dítě vystrašené a nespolupracující. Vyšetřit se nám ho podařilo pouze za spolupráce tety, které dítě důvěřovalo a kterou poslechlo. Při snaze o komunikaci s dítětem jsme nejprve nebyli moc úspěšní a s dítětem musela komunikovat již výše zmíněná teta. Samotné vyšetření proběhlo ještě bez velkých problémů, neboť se provádělo v domácím prostředí a teta byla při tom a přesvědčovala ho ke spolupráci. Větší problém nastal, když jsme dítě naložili do sanitního vozu a byl jsem tam s ním v tu chvíli samotný. Toto byla vhodná chvíle na darování Kryštůfka, dítě ke mně získalo důvěru a začalo se mnou komunikovat a usmívat se. Následně pak proběhl celý transport bez problémů.

* Dnes byl předán Kryštůfek malé tříleté pacientce.Holčička plakala a nechtěla se nechat vyšetřit.Po předání Kryštůfka se zklidnila a krásně spolupracovala.

* Na výjezdu jsem věnovala malému chlapečkovi Kryštůfka. Nechtěl na sebe nechat sáhnout, ale po příslibu Kryštůfka se nechal vyšetřit. Chlapec byl ze sociálně slabší rodiny a Kryštůfek byl (asi) jeho jediná hračka.

* Jeli jsme k malému kloučkovi, který měl teploty, byl poměrně nevyspalý, tedy uplakaný a "protivný". Po vyšetření doktorem a sepsání veškeré dokumentace se pan doktor rozhodl transportovat jej na DEO NEM-Pe. Připadalo mi že se jedná o matku, která je samoživitelka. Když jsme odcházeli z domu, potkali jsme babičku chlapečka. Do té doby relativně klidný chlapeček fixovaný na maminku zjistil, že nemá jenom maminku. Začal brečet, že chce babičku (opravdu velmi). "Dohodli" jsme se, že máme ve voze hračku, která pojede s ním, když bude hodný. Vzhledem k tomu, že se jednalo o mé první použití Kryštůfka, byl jsem velmi zvědav, jak zafunguje. Chlapeček se v celku rychle přeorientoval z babičky na Kryštůfka a začal být klidnější. Po dobu transportu hračku zkoumal a byl klidný. Chlapeček potřeboval být na něco fixován a v tuto chvíli to byla tato hračka. Odměnou v té chvíli byl milý pohled značně unavené maminky, která nám na konci výjezdu poděkovala za přístup a chování.

* Výjezd na dětský tábor k dušnému dítěti. Na místě sípající dítě, transport do nemocnice na dětské. Malý vyděšený plačtivý klučina, sám, daleko od rodičů. Z Kryštůvka měl velkou radost, ptal se, jestli mu ho v nemocnici někdo zase nevezme. Po ujištění, že je už jeho, se zklidnil . Hračka rozhodně splnila svůj účel.

* Dítě při dopravní nehodě spolklo střep. Při čekání na vrtulník bylo dítě neklidné i v náručí matky - dítěti dán Kryštůfek, a ten dítě zaujal. Dochází ke zklidnění a utišení dítěte což bylo velmi potřebné, protože pohyb a neklid dítěte by mohl vést k dalšímu poranění jícnu spolknutým střepem.

* Výjezd k dítěti s těžkou laryngitidou. Dítěti, které bylo dušné a nespolupracovalo byla darována hračka Kryštůfek pro zklidnění. Při předání na dětském oddělení a po úpravě zdravotního stavu, dítě mělo snahu nám zamávat touto hračkou, kterou tisklo ke svému tělíčku.

* V sobotu jsme na výjezdu předali Kryštůfka čtyřletému chlapci. Chlapce kdysi jako dvoudenní miminko resuscitovali, před půl rokem měl první epileptické záchvaty a je celkově mentálně opožděný. Dnes po těžkém epileptickém záchvatu byl schvácený, unavený, velmi plačtivý. Vzhledem k jeho stavu si Kryštůfka zasloužil. Reagoval nejprve apaticky, ale po delší době si panáčka přivinul k sobě do náručí. Více emocí nemohl ani projevit. V tomto případě jsem byla opravdu ráda, že jsem chlapci mohla alespoň něčím malinkým udělat radost.2.8.2012 Kolín - Čtyřletá vnučka zachránila dědečkovi život

V pátek 27. července 2012 kolem 15.00 bylo na zdravotnické operační středisko v Kolíně přijato tísňové volání. V chatové oblasti u Kostelce nad Černými Lesy si starší pán s cukrovkou zřejmě omylem vzal vyšší dávku inzulínu, udělalo se mu špatně, při chůzi vrávoral a později dokonce začal ztrácet vědomí.

„Na chatě byl jen se svou čtyřletou vnučkou Janičkou. Ta si všimla, že dědeček není v pořádku, nezpanikařila a doběhla k sousedům pro pomoc. Sousedé pak zavolali záchrannou službu. Na místo vyjela rychlá zdravotnická pomoc z Kostelce nad Černými Lesy. Zdravotníci poskytli muži přednemocniční neodkladnou péči, podali glukózu a tím kompenzovali jeho zdravotní stav," uvedla k případu Nina Seyčková z tiskového odboru středočeské záchranné služby.

Za odměnu a statečnost dostala holčička od záchranářů na památku Kryštůfka záchranáře. Jde o plyšového panáčka, kterého záchranáři dávají dětem během zásahu a transportu do nemocnice anebo za pomoc jako v uvedeném případě.

„Kryštůfek má malé děti v těžkých chvílích úrazu nebo nemoci rozptýlit, potěšit a zklidnit. Středočeská záchranná rozdává dětem Kryštůfka od dubna tohoto roku," dodala Seyčková.

Kryštůfek záchranář dětem je společným projektem Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR a společnosti Kapitol. K projektu Kryštůfek záchranář dětem se přidala Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje, stejně jako mnoho dalších záchranných služeb v České republice.

„Právě pro děti bývá kontakt se záchranáři, ošetřování a transport sanitním vozem, mnohdy velmi stresující záležitostí. Tato myšlenka zmírnění stresu a strachu je skvělá a účinná, a proto jsme se rozhodli k projektu připojit. Postavička Kryštůfka může také výrazně usnadnit komunikaci záchranářů s dětským pacientem. Záchranáři ji pak zejména využijí při transportech těch nejmenších bez doprovodu rodičů," řekl k projektu ředitel středočeských záchranářů Martin Houdek.

Red Příbram

Foto: převzato z Aha! - Karel Kopáč


Holčička ze středních Čech

Příběh i foto je zveřejněno se svolením aktérů.

Holčička se ocitla na palubě sanitního vozidla pro obtíže interního charakteru. Lékařka rozhodla o potřebě zajistit dítěti žilní vstup, což se u něj setkalo se slzami a strachem z bolesti. Poté lékařka vytáhla Kryštůfka a zeptala se malé pacientky, zda-li vydrží píchnutí, když dostane plyšového kamaráda. Jak dodává zkušená lékařka: "Tato nabídka byla přijata s radostí, holčička si nechala píchnout do žíly kanylu, úplně dobrovolně a bez slz. S Kryštůfkem v ruce byla velmi statečná"  (jak je ostatně vidět i z fotografie).

PhDr. Lukáš Humpl

klinický psycholog

 Při nehodě se zranil chlapec - dostal plyšového kamaráda

Projekt nazvaný Kryštůfek záchranář dětem má potěšit děti, které se ocitnou v péči zdravotníků. Autor: DENÍK/Attila Racek

06.04.2012 20:00

Radostice – Plyšový Kryštůfek v pátek opět pomáhal zraněnému dítěti. Po šesté hodině se totiž stala dopravní nehoda v Radosticích na Brněnsku. Auto skončilo na střeše. Zranil se šestiletý chlapec. Od záchranářů dostal nového plyšového kamaráda.

„Měl poraněnou nohu. Protože lékař nemohl vyloučit další zranění, převezli záchranáři chlapce do brněnské dětské nemocnice. Aby se uklidnil, dostal plyšovou hračku,“ informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. Hasiči silnici uklidili a posypali sorbentem.

Foto: Veronika Horáková


Jak se uklidnil Vojtíšek.....

Dobrý den,

chtěla bych touto cestou poděkovat záchranářům, kteří vezli mého 14-ti měsíčního popáleného syna v sanitce. Když jsem jela s nimi, Vojtíšek neustále plakal a chtěl cítit objetí matky, aby byl v klidu.
Bohužel to nešlo, protože ležel, ale paní záchranářka dala synovi červenou hračku malého záchranáře. Po chvilce se Vojtíšek zklidnil a začal si zkoumavě prohlížet, co to je. Jelikož nebylo možné se tulit ke mně, tak se přitulil k malému záchranáři a alespoň tak cítil trošku větší bezpečí v té prodělané hrůze a stresu z úrazu a cizích lidí. Tato hračka mu zůstala i na JIP, kde jsme za Vojtíškem nesměli, a když ho přeložili na normální pokoj, tak už se malého záchranáře nechtěl vzdát a usínal s ním v objetí. Myslím, že ve chvílích, kdy jsme nemohli být s naším synem, si naše objetí vynahrazoval malým záchranářem.

Děkuji Vám za něj!


Jak to vidí záchranář....

Ahoj,
dnes jsem daroval (mého) prvního Kryštůfka - neva?

Bylo to dítě nar. 2009, při hře upadlo a mělo tržnou ránu na hlavě, hlídala jej babička, která byla krapet v afektu a běžela k nám s plačícím dítětem v náruči ať si jej vezmeme a něco s ním uděláme.

Dítě bylo u ni schoulené, oba křičeli, nechtělo se nechat vyšetřit. Díky Kryštůfkovi, které dítě téměř okamžitě přijalo se situace zklidnila a řekl bych že to zklidnilo hlavně babičku, což zpětně snížilo napětí i u dítěte a mohli jsme jej vyšetřit. Sice se nakonec ukázalo, že ranka na hlavě už nekrvácí a úraz se nejeví moc vážně… Hračku jsem mu v nemocnici nechtěl aktivně brát, měl ji k sobě přitisklou, tak jsem mu ji nechal…..?

Možná jsem mu plyšáka nabídl moc rychle a šlo by to zvládnout i bez něj, ale když už jej máme, přišlo mi to jako dobrý nápad...

Proto DÍKY ZA NĚJ, Lukáši!!!

MĚJ SE