Zdravotní záchrannná služba a plyšový panáček Kryštůfek dětem

3.8.2020 Nedaleko Šluknova – Krásný „Kryštůfkovský“ příběh

Náš nadační fond obdržel peněžní dar od tatínka jednoho poraněného chlapce, za což velmi děkujeme. Poprosili jsme ho, aby nám napsal, jak se vše seběhlo a jak Kryštůfek pomohl.

Jan Svoboda, předseda správní rady NFK

Náš příběh:

Rodinný tábor pořádaný tentokrát nedaleko Šluknova začal sice deštivě, ale nálada všech byla skvělá. Hlavně děti si užívaly, zkoušely vybavení areálu, mimo jiné je zaujala i improvizovaná provazová houpačka zavěšená na jedné z větví vysokého stromu. Na té bylo ve chvílích volna stále plno. Druhý den večer tomu nebylo jinak, ale stačilo malé zaváhání, sklouznutí při seskoku, pád na ruce a rázem byla pohoda tatam. Na trávě zůstal ležet naříkající Vítek s již na první pohled ošklivě pohmožděným pravým zápěstím. Ujali se jej ostatní skauti a vzápětí i táta a další dospělí, ruku zafixovali, ale ta bolela jako čert. V relativně neznámém prostředí padlo rozhodnutí zavolat linku 155. Příjezd záchranky z Rumburku/Velký Šenov (ZZS Ústí nad Labem) na sebe nenechal dlouho čekat, současně ale znatelně rostla Vítkova nervozita. Ruka byla velice bolestivá, nevěděl, kam vlastně pojede a co ho tam všechno čeká. Profesionální a současně i velice milá posádka záchranky si však věděla jak s rukou, tak i s jeho obavami - darovali mu plyšového Kryštůfka a ten se rázem stal vedle táty Vítkovou důležitou oporou. Pomohl mu zkrátit dlouhou cestu do nemocnice v Děčíně, zvládnout rentgen a ošetření na chirurgické ambulanci, ale hlavně byl jeho jediným průvodcem během nutné večerní hospitalizace na dětském lůžkovém odd. nemocnice i při nočním operačním zákroku. Ten se plně podařil a druhý den se Vítek ráno probudil opět s Kryštůfkem v náručí. Kryštůfek má nyní zcela výsostné postavení mezi všemi ostatními plyšáky doma, dochází s Vítkem na kontroly a bedlivě dohlíží na jeho postupnou rekonvalescenci.

 Kryštůfek - 3.8.2020 Nedaleko Šluknova – Krásný „Kryštůfkovský“ příběh - 1

25.5.2020 Brno - Kryštůfek nepomáhá jen dětem!

Toto je pro nás, pro „Kryštůfkáře", důležitá zpráva.

Od r.2020 pomáhá Kryštůfek i dospělým, a to zdravotnickým záchranářům, kteří se ocitnou v tíživé životní situaci. Děje se tak prostřednictvím zvláštní veřejné sbírky, kterou zajišťuje Nadační fond Kryštůfek a kterou iniciovala a zaštiťuje Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR.

Pro nás, pracovníky a podporovatele NFK, je to dobrá zpráva. Této služby jsme se ujali s velkou radostí. Považujeme povolání záchranáře za velmi náročné, důležité, čestné a ocenění hodné. Po osmi letech, kdy plyšový panáček Kryštůfek pomáhá dětským pacientům ve vozech záchranné služby, se nyní stává, jak doufáme, i podporovatelem, patronem a přítelem záchranářů.

Máme už první skvělý příklad této služby. Je to finanční sbírka na podporu záchranáře z Moravskoslezského kraje, který se ocitl v tíživé situaci - čtěte zde níže. Jsme rádi, že dobrá věc se podařila!

Ing. Jan Svoboda

Předseda Správní rady NFK

Ve „fotoskladu" nemáme dost soustavných podkladů ze všech spolupracujících krajských ZZS, a tak zde zveřejňujeme pro osvěžení alespoň pár tváří záchranářů z dostupných pramenů. Některé z nich byly pořízeny právě v Morvaskoslezském kraji.

Ostrava - Nadační fond Kryštůfek společně s Asociací zdravotnických záchranných služeb pomohli záchranáři v obtížné životní situaci

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje se obrátila na Nadační fond Kryštůfek se žádostí o pomoc při organizaci sbírky pro jejich zaměstnance. Řidič ZZS se dostal do velmi těžké životní situace poté, co mu zemřela dcera ve věku 38 let, která sama vychovávala své nezletilé děti. Záchranář sám přitom dlouhodobě vyživuje manželku, která ze zdravotních důvodů nepracuje. Nyní se začal starat o tři osiřelá vnoučata, aby nemusela být umístěna do dětského domova nebo péče mimo vlastní rodinu.

Možnosti zaměstnavatele, jak v takovém případě pomoci, jsou však velmi omezené. Samozřejmě byla ihned poskytnuta sociální výpomoc z FKSP, ale tato částka nemohla pomoci situaci výrazněji vyřešit.

Nadační fond ve spolupráci s Asociací ZZS ČR proto umožnil uspořádání sbírky, protože jednou z jeho činností je nyní i správa zajišťovacího fondu pro pracovníky záchranných služeb v nouzi. Záchranáři ZZS Moravskoslezského kraje přispěly dvě stovky lidí a vybraná částka je ve velmi pěkné výši. Nepochybně tak přispěje, alespoň finančně, k zajištění potřeb souvisejících s péčí o děti, kterou si muž zcela nezištně a samozřejmě vzal za svou.

Ředitel ZZS MSK Roman Gřegoř uvedl: „Velmi si vážím práce Nadačního fondu Kryštůfek a jeho aktivit na podporu dětí. Zareagoval ochotně na naši žádost o spolupráci a výsledek sbírky je pro mne opravdu příjemným překvapením. Rád tlumočím veliké díky našeho kolegy všem dárcům a připojuji se k němu. Těší mne vidět, že nejsme lhostejní k trápení lidí kolem nás a dovedeme podat pomocnou ruku, je-li to zapotřebí. Moje poděkování patří také AZZS za umožnění sbírky."

PhDr. Lukáš Humpl

Klinický psycholog

Tiskový mluvčí ZZS MSKKryštůfek - 25.5.2020 Brno - Kryštůfek nepomáhá jen dětem! - 1 Kryštůfek - 25.5.2020 Brno - Kryštůfek nepomáhá jen dětem! - 2 Kryštůfek - 25.5.2020 Brno - Kryštůfek nepomáhá jen dětem! - 3 Kryštůfek - 25.5.2020 Brno - Kryštůfek nepomáhá jen dětem! - 4 Kryštůfek - 25.5.2020 Brno - Kryštůfek nepomáhá jen dětem! - 5

16.7.2019 Sedlice – Kryštůfek pomohl dětem při nešťastném zřícení terasy

O tom neštěstí informovala řada médií. S dětmi z tábora nedaleko Písku se zřítila terasa při návštěvě hotelu Pila u Sedlic. Celkem to bylo 38 dětí, z nich některé byly i hůře poraněné. Na místo dorazilo šest posádek ZZS z JČK.

A tak do akce vstoupil i Kryštůfek, kterého měli k dispozici ve třech vozech RZ a předali ho těm nejvážněji zraněným. Ostatní děti, které Kryštůfky na místě samém nedostaly, si ovšem našeho plyšáka všimly a snad i zamilovaly. A tak v příštích dnech, kdy se děti vrátily do tábora a k dispozici byli nejen organizátoři tábora a rodiče, ale také psychosociální pracovníci záchranné služby, přispěchali na pomoc další Kryštůfci. Nakonec si všechny děti z tábora odvezly nejen ten smutný zážitek, ale také našeho plyšáka, který jim snad trochu pomohl překonat jejich trauma. Ostatně, přesně k tomu je náš plyšák Kryštůfek určen!

V našem nadačním fondu jsme moc rádi, že právě takto Kryštůfek pomohl. Při příští distribuci Kryštůfků přidáme Jihočeským záchranářům jeden „kartón 40 ks" navíc, to je skoro přesně oněch 38 rozdaných kousků. Dětem už se prý daří dobře, jsou bez trvalých následků, a přejeme jim rychlou rekonvalescenci, pokud si to jejich stav ještě vyžaduje. Organizátoři tábora nám děkovali za rozdané Kryštůfky, což nás potěšilo, ale pravda je, že to „vymysleli" záchranáři z Jižních Čech a my máme radost, že se tak rozhodli.

Jan Svoboda

Předseda správní rady NFK

 Kryštůfek - 16.7.2019 Sedlice – Kryštůfek pomohl dětem při nešťastném zřícení terasy - 1 Kryštůfek - 16.7.2019 Sedlice – Kryštůfek pomohl dětem při nešťastném zřícení terasy - 2

21.12.2018 Vysočina - Věcné odměny pro děti z kraje Vysočina

Jako každý rok tak i letos Kryštůfek rozdával před Vánoci věcné odměny vítězům v celoroční soutěži Malování s Kryštůfkem. Na Vysočině se letos „urodilo" : celkem 4 vítězové z dvanácti byli právě z tohoto kraje. Děti měly obrovskou radost a zajímaly se, kde nás potkají v roce 2019. Gratuluji vítězkám z Vysočiny Štěpánce, Lucii a oběma Nikolkám.

Za Kapitol Humpolec

Jarda HodačKryštůfek - 21.12.2018 Vysočina -  Věcné odměny pro děti z kraje Vysočina - 1 Kryštůfek - 21.12.2018 Vysočina -  Věcné odměny pro děti z kraje Vysočina - 2 Kryštůfek - 21.12.2018 Vysočina -  Věcné odměny pro děti z kraje Vysočina - 3 Kryštůfek - 21.12.2018 Vysočina -  Věcné odměny pro děti z kraje Vysočina - 4

22.10.2018 Praha - Plyšový záchranář Kryštůfek

Poslali nám zprávu naši partneři ze záchranné služby v Praze...... děkujeme a rádi zveřejňujeme. Jan Svoboda

Při práci na záchranné službě je u nemocných a zraněných dětí důležité, ale velmi obtížné, získat si u dítěte jeho důvěru a pozornost. Obvykle se nás však děti bojí a důvěřují jen rodičům. V poslední době se nám velmi osvědčil plyšový kamarád Kryštůfek. Toho máme k dispozici zabaleného v obalu na každém vozidle. Darováním malého kamaráda plyšového Kryštůfka dítěti, se nám obvykle daří dítě zaujmout, a získat si důvěru. K potvrzení mohu uvést jeden z našich výjezdů:

Jednoho říjnového večera 2018 jsme okolo 2. hodiny ranní vyjížděli zasahovat ke čtyřleté holčičce postižené záchvatem laryngitidy. Při příchodu do bytu bylo zjevné, že se jedná o pokročilý stav laryngitidy a že je holčička dosti rozmrzelá a nechce se maminky pustit ani s námi komunikovat. Vzhledem k fázi laryngitidy bylo potřeba holčičce aplikovat léky kyslíkovou maskou pomocí inhalace. Zvolili jsme tedy věnování plyšového Kryštůfka a náš kamarádský přístup k ní. Ihned byla z postavičky nadšená a vzala si ji. Na Kryštůfkovi jsme jí i demonstrovali nasazení kyslíkové masky s lékem a díky tomuto si nechala masku na svůj obličej nasadit.

Malé pacientce se pak stav před předáním v nemocnici výrazně zlepšil a plyšového záchranáře Kryštůfka už nepustila z ruky ani po předání v nemocnici.

Bc. Milan Dolejš, specialista urgentní medicínyKryštůfek - 22.10.2018  Praha  - Plyšový záchranář Kryštůfek - 1

4.4.2018 Jihlava – Kryštůfkovské „příběhy“ ze ZZS Kraje Vysočina

Ze ZZS Kraje Vysočina nám poslali pár Kryštůfkovských  příběhů z poslední doby s dobrým koncem. Děkujeme a rádi je zveřejňujeme.

Jan Svoboda, předseda správní rady NFK


(1) Ošetřovali jsme Honzíka s vysokou teplotou a křečemi, Honzík byl moc šikovný a za statečnost od nás dostal Kryštůfka, kterého s nadšení přijal.

(2) Čtyřletý Šimon byl vyšetřen v našem sanitním voze pro suspekci ze zasažení zplodinami hoření při požáru rodinného domku. Chlapec byl naštěstí v pořádku, a protože byl velmi hodný, komunikativní a spolupracoval, dostal od nás Kryštůfka, ze kterého měl skutečně velkou radost.

(3) Dvouleté dítě s laryngitidou neustále pláče, zdravotní stav se zhoršuje. Nespolupracuje, netoleruje nebulizaci s adrenalinem. Na Kryštůfka reaguje velmi kladně, postupně se zklidňuje a přestává plakat.

(4) Na transport sanitkou byla malá holčička se zdravotními obtížemi vybavena plyšovým delfínkem. Ten po nuceném požití černého uhlí a následném vydatném zvracení změnil svoji barvu na "kosatkovou", čímž ztratil pro holčičku notně na přitažlivosti. Proto jsme lehce zvedli náladu vydáním Kryštůfka z našich zásob, což holčička kvitovala s nadšením.

(5) Plačící holčička po křečích (3 roky) vůbec nespolupracovala. Bála se jít do sanitky. Po příslibu překvapení - zklidněna: předán Kryštůfek, který svoji úlohu během transportu odvedl na výbornou.

 

 Kryštůfek - 4.4.2018 Jihlava – Kryštůfkovské „příběhy“ ze ZZS Kraje Vysočina - 1 Kryštůfek - 4.4.2018 Jihlava – Kryštůfkovské „příběhy“ ze ZZS Kraje Vysočina - 2 Kryštůfek - 4.4.2018 Jihlava – Kryštůfkovské „příběhy“ ze ZZS Kraje Vysočina - 3 Kryštůfek - 4.4.2018 Jihlava – Kryštůfkovské „příběhy“ ze ZZS Kraje Vysočina - 4 Kryštůfek - 4.4.2018 Jihlava – Kryštůfkovské „příběhy“ ze ZZS Kraje Vysočina - 5 Kryštůfek - 4.4.2018 Jihlava – Kryštůfkovské „příběhy“ ze ZZS Kraje Vysočina - 6 Kryštůfek - 4.4.2018 Jihlava – Kryštůfkovské „příběhy“ ze ZZS Kraje Vysočina - 7 Kryštůfek - 4.4.2018 Jihlava – Kryštůfkovské „příběhy“ ze ZZS Kraje Vysočina - 8 Kryštůfek - 4.4.2018 Jihlava – Kryštůfkovské „příběhy“ ze ZZS Kraje Vysočina - 9 Kryštůfek - 4.4.2018 Jihlava – Kryštůfkovské „příběhy“ ze ZZS Kraje Vysočina - 10 Kryštůfek - 4.4.2018 Jihlava – Kryštůfkovské „příběhy“ ze ZZS Kraje Vysočina - 11

Archív článků najdete ZDE

Díky Vám jsme mohli předat do 31.12.2019 už
38.162 Kryštůfků zraněným nebo nemocným dětem

Chci také pomoci